کنت دوکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شخصیت جنگ ستارگان
کنت دوکو
Count Dooku.png
پست دومین رهبر جدایی طلبان
لرد سیت
عضو اتاق جنگ جئونوسیس
سیاره جئونوسیس
سرنو
نژاد انسان
جنسیت مذکر
قد ۱٫۹۶ متر
رنگ مو خاکستری، سفید
رنگ چشم مشکی
وفادار به جدایی طلبان
سیت
اتاق جنگ جئونوسیس
فدراسیون تجاری
جنگ‌افزار شمشیر نوری
وسیلهٔ نقلیه نامعلوم
نقش‌آفرینی از کریستوفر لی

کنت دوکو (به انگلیسی: count dooku) یکی از شخصیت‌های سه‌گانه جدید فیلمهای تخیلی و حماسی جنگ ستارگان است که با نقش آفرینی کریستوفر لی در اپیزودهای دوم، سوم و مجموعه انیمیشن جنگ‌های کلون حضور میابد وی در سیاره‌ای به نام سرنو به دنیا آمد و یکی از ۲۰ شوالیه جدایی بود که به جبهه تاریک سیت گروید. لقب دارث تیرانوس را نیز سیدیوس برای وی انتخاب کرد، همانند ویدر برای آناکین اسکای واکر. او ربات دراگ را اختراع کرد و آن ربات توسط اوبی وان به قتل رسید و بعد از آن به اختراع ژنرال گریووس پرداخت همچنین او ۲ شاگرد به نام اساج ونترس که به آن به دستور پالپاتین خیانت کرد و دومین شاگرد او ساواج اوپرس که به آن هم خیانت کرد.

حضور

  • اپیزود دوم :

کنت دوکو برای اولین بار در اپیزود دوم ظاهر شد. او نوآموز لرد سیت دارت سیدیوس و همچنین رهبر اتحادیه تجزیه طلب بود. وی ژنرال کنوبی را در سیاره جئونوسیس دستگیر کرد و به خاطر مرگ کوای‌گان جین (استادِ اوبی‌وان) که شاگرد خود او بود افسوس خورد و همچنین از یک لرد سیت نام برد که قصد دارد جمهوری را به تصرف خود درآورد. سر انجام پس از حمله کلون‌ها و دویست جدای جمهوری، اوبی وان از چنگ او نجات یافت و همراه شاگردش آناکین اسکای‌واکر به تعقیب کنت پرداخت. اما در پایان دوکو به کوروسانت فرار کرد تا پروژه ستاره مرگ را تکمیل کند

  • اپیزود سوم:

در این اپیزود کنت دوکو که قدرتش را از دست داده به‌طور پنهانی اتحاد را رهبری می‌کند و در سفینه ژنرال گریوس پنهان شده‌است. اوبی‌وان کنوبی و آناکین اسکای‌واکر در همین سفینه به دنبال نجات صدر اعظم پالپاتین هستند که ظاهراً توسط اتحادیه دستگیر شده‌است (این توطئه خود پالپاتین است) به کنت برمی‌خورند و با او مبارزه می‌کنند که اوبی‌وان کنوبی بی هوش می‌شود و کنت توسط آناکین به سختی مجروح می‌گردد و با تحریک پالپاتاین به دست او به قتل می‌رسد.

در این مجموعه پویانمایی، از صدای کریستوفر لی برای شخصیت دوکو استفاده شده‌است و او یکی از معدود شخصیت‌هایی است که خود هنرپیشه، دوبله صدای او را نیز بر عهده دارد.

  • بازی‌های رایانه‌ای:
  1. لگوی جنگ ستارگان ۱ و ۲
  2. جبهه نبرد ۲
  3. جنگ ستارگان: انتقام سیت
  4. ...
  • کتاب‌های کمیک:

در سری کتاب‌های ""جنگ ستارگان: جمهوری"" از او به عنوان شاگر یودا و استاد کوای گان جین یاد شده‌است. سر بلندی او در زمان جدای بودن و سقوط او به سوی سیت …

جستارهای وابسته

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Count dooku». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی ساده، بازبینی‌شده در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۰.