آر تو-دی تو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
R2-D2
شخصیت جنگ ستارگان
R2-D2 Droid.png
اولین حضور جنگ ستارگان ۱۹۷۷
ساخته شده توسط جورج لوکاس
گوینده بن برت (جلوه‌های صوتی)
خانه نابو
اطلاعات
نام مستعارR2
گونهربات
جنسیتبرنامه‌نویسی شده: مرد

آر تو-دی تو (به انگلیسی: R2-D2)یک شخصیت خیالی ربات در جنگ ستارگان است که توسط جرج لوکاس خلق شده‌است. آر تو-دی تو، دوست پدمه آمیدالا، آناکین اسکای واکر، لیا اورگانا، لوک اسکای واکر و اوبی‌وان کنوبی است.

قسمت‌ها[ویرایش]

تهدید شبح[ویرایش]

در جنگ ستارگان اپیزود اول: تهدید شبح آر تو-دی تو به عنوان یک تعمیر کار در سفینه فضایی ملکه پدمه آمیدالا نقش آفرینی می‌کند.

حمله کلون‌ها[ویرایش]

در جنگ ستارگان اپیزود دوم: حمله کلون‌ها آر تو-دی تو دوباره با سی‌تری‌پی‌او متحد می‌شود. آن دو شاهد ازدواج مخفیانه آناکین با پدمه آمیدالا هستند.

انتقام سیت[ویرایش]

در جنگ ستارگان اپیزود سوم: انتقام سیت آرتو به همراه آناکین اسکای واکر و اوبی‌وان کنوبی تلاش می‌کند سناتور پالپاتین را از سفینه کنت دوکو نجات دهد. سپس آناکین به سمت نیروی تاریک می‌رود. بعد از آن او به اسم دارت ویدر شناخته می‌شود.

امیدی تازه[ویرایش]

در جنگ ستارگان قسمت چهارم: امیدی تازه ملکه لیا در آرتو یک دیسک حاوی کد برای سپر ستاره مرگ قرار می‌دهد. او بسیار آسیب دیده‌است اما برای مراسم در پایان فیلم تعمیر می‌شود.

امپراتوری ضربه می‌زند[ویرایش]

در امپراتوری ضربه می‌زند آرتو به همراه لیا به داگوبا و سپس به بسپین جایی که سی‌تری‌پی‌او آسیب دیده و باید تعمیر شود می‌رود.

همچنین او موفق به راه اندازی مجدد میلینیوم فالکون (سفینه هان سولو) می‌شود.

بازگشت جدای[ویرایش]

در بازگشت جدای آر تو-دی تو نقش مهمی در نجات لیا اورگانا، لوک اسکای واکر و هان سولو از دست جابادهات بازی می‌کند. او بعدها به شورشیان می‌پیوندد.

نیرو برمی‌خیزد[ویرایش]

در جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد آرتو که سی سال در حالت استراحت بود با استفاده از نقشه‌های ذخیره شده خود و با مکمل کردن نقشه توسط بی‌بی-۸ توانست جایگاهی که لوک اسکای واکر خود را در آن تبعید کرده نشان دهد.

جستار های وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «R2-D2». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲/۰۳/۲۰۱۸.