لوک اسکای‌واکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شخصیت جنگ ستارگان
لوک اسکای‌واکر
Luke Skywalker.png
پست فرمانده ائتلاف شورشیان
فرمانده اسکادران روگ
شوالیه جدای
استاد جدای
استاد بزرگ در محفل جدید جدای
سیاره تاتویین
نژاد انسان
جنسیت مذکر
قد نامعلوم
رنگ مو طلایی
رنگ چشم آبی
وفادار به محفل جدای
ائتلاف شورشیان
اسکادران روگ
جمهوری جدید
اتحاد کهکشان
جنگ‌افزار شمشیر نوری. تفنگ
وسیلهٔ نقلیه نامعلوم
نقش‌آفرینی از مارک همیل

لوک اسکای‌واکر (به انگلیسی: Luke Skywalker)، شخصیتی داستانی در مجموعه جنگ ستارگان جورج لوکاس است که نقش آن را مارک همیل ایفا نموده است. لوک با آموختن راه و رسم جدای توسط دو استاد خویش (اوبی وان کنوبی در قسمت چهارم مجموعه و یودا در قسمت پنجم)و عضویت فعال در ائتلاف شورشیان نقش مهمی را در سه‌گانهٔ اصلی جنگ ستارگان، در نبرد با امپراتوری کهکشان، بازی می‌کند. او پسر پدمه آمیدالا و آناکین اسکای‌واکر و برادر دوقلوی پرنسس لیا اورگانا است.او نیز در سریال مندلورین حضور داشت و مسئولیت اموزش دادن گروگو یا بیبی یودا را پذیرفت. او همچنین دایی و استاد اسبق کایلو رن می‌باشد . او در فیلم جنگ ستارگان: آخرین جدای در اثر استفاده زیاد از نیرو با آرامش می‌میرد و باعث نجات و بقای جبهه مقاومت می‌شود.[۱][۲]

حضور[ویرایش]

سه گانه اصلی[ویرایش]

لوک در سیاره «تاتویین»، نزد عمویش یعنی برادر ناتنی آناکین بزرگ می‌شود و از خانواده‌اش اطلاعات چندانی ندارد؛ تا اینکه یک روز، عمویش دو دروید (خدمتکار ماشینی)، برای کار در مزرعه می‌خرد. درویدها همان «سی تری پی او» و «آر تو دی تو» هستند که از سفینه لیا اورگانا که توسط دارت ویدر مورد بازرسی قرار گرفته، گریخته‌اند.

آر تو دی تو حامل پیامی برای اوبی‌وان کنوبی است که اکنون در سیاره تاتویین زندگی می‌کند. اوبی‌وان سال‌هاست که نام اصلی‌اش را بازگو نکرده و همه او را به نام «بن کنوبی» پیر می‌شناسند. لوک موفق می‌شود، پیام ضبط شده در آر تو دی تو را که به صورت هولوگرام است، مشاهده کند. پیام را خود پرنسس اورگانا ضبط کرده‌است و لوک که خبر ندارد پرنسس خواهر اوست، گویا با مشاهده همان پیام به پرنسس دل می‌بندد. آن پیام خطاب به اوبی‌وان کنوبی است، و لوک که کسی را به این نام نمی‌شناسد، احتمال می‌دهد منظور همان بن پیر باشد. پس آر تو دی تو را نزد بن می‌برد.

اوبی‌وان برای لوک حقیقتی را افشا می‌کند و به او می‌گوید که پدرش یک شوالیه جدای و شاگرد او بوده‌است و در جدال با دارت ویدر که او نیز شاگرد اوبی‌وان بوده و بعدها به جنبه تاریک نیرو گرویده، کشته شده‌است. اوبی‌وان، شمشیر نوری پدر لوک را به او نشان می‌دهد و از او می‌خواهد تا به سفارش پدرش به انقلابیون بپیوندد، و هر طور شده پرنسس لیا را پیدا کند. او به لوک که آخرین امید جدای‌ها در نبرد با امپراتوری به حساب می‌آید، تعلیم می‌دهد و او را با مفاهیم فراموش شدهٔ جدای آشنا می‌سازد…

در امپراتوری ضربه می‌زند، لوک هم‌اکنون یک فرمانده برای ائتلاف شورشیان است. در حالی که در سیاره یخی هات قرار دارد توسط وامپا در حال کشته شدن است اما موفق به فرار می‌شود. او در زمین منجمد با روح اوبی‌وان کنوبی ارتباط برقرار می‌کند و اوبی‌وان کنوبی او را به سیاره داگوبا راهنمایی می‌کند تا در محضر استاد جدای یودا آموزش ببیند. او تحت آموزش دقیق جدای قرار می‌گیرد و به سرعت قدرت خود را در نیروی افزایش می‌دهد.

در طی آموزشش جان دوستانش را در خطر می‌بیند و بدون توجه به توصیه‌های یودا و اوبی‌وان کنوبی به بسپین سفر می‌کند. همانطور که آن‌ها توصیه می‌کنند لوک ثابت می‌کند در قسمت جنبه تاریک نیرو فریب نخورد. دارت ویدر سپس بازگو می‌کند که پدرش است و پیشنهاد میدهد امپراتوری کهکشان را با هم هدایت کنند. لوک خود را در یک رآکتور عمیق می‌اندازد اما زنده می‌ماند. لیا با میلینیوم فالکون او را نجات می‌دهند. دستی که او در مبارزه از دست داده بود به صورت مکانیکی دوباره جایگزین می‌شود.

پس از یک سال در بازگشت جدای، لوک یک شوالیه جدای شده و شمشیر خود را فراهم کرده‌است. او به لیا کمک می‌کند تا دروید و لندو کالرسیان را از دست گانگستر جابای هات نجات دهد. لوک میخواهد با جابا مذاکره کند اما جابا او را از طریق یک زیرزمینی با یک هیولا روبه‌رو می‌سازد. لوک از این جنجال، جان سالم به در می‌برد. او به کمک آر تو-دی تو، با دوستان خود فرار می‌کند.

لوک در طی بازگشت به داگوبا، یودا را در بستر مرگ و آخرین لحظات حیاتش می‌بیند. او در آخرین لحظات متوجه می‌شود لیا خواهر دو قلویش و دارت ویدر پدر اوست. همچنین از یودا می‌شنود که آموزش او کامل شده اما تنها باید با دارت ویدر روبه‌رو شود.

لوک به عنوان یک عضو گروه شورشی به اندور میرود تا تلاش کند تا پدرش را از طرف تاریکی نیرو باز گرداند. ویدر لوک را به دومین ستاره مرگ در اطراف اندور می‌کشد، جایی که امپراتور پالپاتین، استاد او، تلاش می‌کند تا لوک را به سمت تاریکی تحریک کند. او با پدرش به مبارزه می‌پردازد و دست چپ پدرش را قطع می‌کند. امپراتور دستور می‌دهد که او را بکشد اما او شمشیر خود را کنار می‌گذارد و وفاداری خود را به جدای اعلام می‌کند. امپراتور از فرط خشم از نیروی صاعقه استفاده می‌کند تا جان لوک را بگیرد ولی دارت ویدر، که اکنون از جنبه تاریک نجات یافته، متأثر از دیدن این صحنه، امپراتور را با دستانش بلند کرده و به درون محور استوانه‌ای رآکتور پرت می‌کند. جراحت‌های کشنده‌ای که بر اثر نیروی صاعقه امپراتور در ویدر به وجود می‌آید، باعث از کار افتادن سیستم حیاتی و کشته شدن او می‌شود. در آخرین لحظات مرگ او لوک، ویدر را به سمت رآکتور اصلی ستاره مرگ می‌کشد و ماسک ویدر را برمی‌دارد و برای اندک زمانی به چهره پدرش نگاه می‌کند. لوک در مراسم پیروزی شورشیان در اندور، روح پدرش را در کنار اوبی وان و یودا می‌بیند.

سه گانه دنباله[ویرایش]

مارک همیل در نیرو برمی‌خیزد ۲۰۱۵ در نقش لوک ظاهر میشود

حدود ۳۰ سال از اتفاقات بازگشت جدای و شکست امپراتور می‌گذرد، آخرین بازمانده جدای، لوک اسکای‌واکر، ناپدیدشده‌است. چرا که، او استاد خواهر زاده‌اش بن سولو بود که در هنگام کامل شدن آموزشش به جنبه تاریک نیرو کشیده شد. احساس مسئولیت او باعث شد خود را به یک سیاره دور به نام اوچ-تا تبعید کند. در غیاب او سازمان پلید محفل یکم از بقایای امپراتوری کهکشان شکل‌گرفته و قدرت آن به‌شدت افزایش‌یافته و به دنبال از بین بردن جمهوری جدید است. ژنرال لیا اورگانا (کری فیشر) با حمایت جمهوری، گروه مقاومت را رهبری می‌کند. او به دنبال این است که برادرش لوک را پیدا کند. لیا شجاع‌ترین خلبانش پو دامرون (اسکار آیزاک) را طی مأموریتی سری به سیاره بیابانی جاکو می‌فرستد که در آنجا یک متحد قدیمی سرنخی از محل لوک در دست دارد. پو در جاکو با لور سن تکا (ماکس فون سیدو)دیدار کرده و از او نقشه محل اقامت لوک را دریافت می‌کند.

بعدها نقشه توسط آر تو-دی تو تکمیل شده و ری به سیاره ای که لوک در آنجا تبعید شده می‌رود و شمشیر او را به او بازمی‌گرداند.

در فیلم آخرین جدای محصول سال ۲۰۱۷، لوک در ابتدا تمایلی به آموزش ری ندارد و به او می‌گوید که وقت آن است که دستور جدای را به پایان برساند. لوک بعد توسط آر تو-دی تو متقاعد آموزش می‌شود و آموزش ری را آغاز می‌کند، اما به‌طور فزاینده ای از قدرت او می‌ترسد. لوک برای ری شرح می‌دهد که او در هنگامی که کایلو رن خواب بوده به بالای سر او می‌رود و رن سر خود را برمی‌گرداند و معبد آموزشش را خراب می‌کند و فرار می‌کند و به سمت تاریکی کشیده می‌شود. لیا به لوک کمک می‌کند تا رن را به سمت نور بکشانند اما او رد می‌کند. هنگامی که ری برای مقابله با رن از سیاره خارج می‌شود، لوک با روح یودا بازدید می‌کند، که به لوک اطمینان می‌دهد که او هنوز هدف دارد. لوک بر روی سیاره کرایت ظاهر می‌شود، زیرا مقاومت در برابر محفل یکم قرار دارد و در خطر است. او به میدان برای مبارزه با رن می‌رود. لوک در مقابل حملات سنگین محفل یکم باقی می‌ماند . کایلو رن برای مقابله به روی زمین می‌آید؛ لوک هنوز هم در اوچ-تا مانند خود را با استفاده از نیرو به کرایت فرستاده‌است. این حواس پرتی اجازه می‌دهد تا مقاومت برای فرار از سیاره آماده شود. لوک با تکمیل مأموریتش اعلام می‌کند که شورش دوباره متولد شده‌است، جنگ تازه آغاز شده‌است ،او آخرین جدای نیست و قبل از پیش‌بینی او ناپدید نخواهد شد. لوک در سیاره اوچ-تا قرار دارد و سپس به افق نگاه می‌کند. او با صلح و آرامش می‌میرد.

در آخرین قسمت از فصل دوم سریال مندلورین که در اواخر سال ۲۰۲۰ منتشر شد وقتی مَندو و فنیک و کارا و بوکاتان به همراه مافگیدیون در کابین فرمانده ای سفینه امپراتوری گیر افتاده اند و دارک تروپر ها آنها را محاصره نمودند لوک اسکای واکر که به دنبال گروگو(بیبی یودا) به آنجا کشیده شده بعد از نابودی دارک تروپر ها گروگو را از مندو گرفته و به او قول میدهد که گروگو را به خوبی آموزش دهد و سپس همراه با آر٢دی٢ و گروگو از آنجا میروند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The 100 Greatest Fictional Characters". Fandomania.com. Retrieved May 21, 2010.
  2. "Empire's The 100 Greatest Movie Characters". Empire Magazine. June 29, 2015. Retrieved October 13, 2016.