لوک اسکای‌واکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شخصیت جنگ ستارگان
لوک اسکای‌واکر
Luke Skywalker.png
پست فرمانده اتحادیه شورشیان
فرمانده اسکادران روگ
شوالیه جدای
استاد جدای
استاد بزرگ در محفل جدید جدای
سیاره تاتویین

توانایی ها=برداشتن وسایل بدون این که به ان ها دست بزند،مبارزه با دشمنانش به همراه شمشیر نوری

نژاد انسان
جنسیت مذکر
قد نامعلوم
رنگ مو طلایی
رنگ چشم آبی
وفادار به محفل جدای
اتحادیه شورشیان
اسکادران روگ
جمهوری جدید
اتحاد کهکشانی
جنگ‌افزار شمشیر. تفنگ
وسیلهٔ نقلیه نامعلوم
نقش‌آفرینی از مارک هامیل

لوک اسکای‌واکر (به انگلیسی: Luke Skywalker)، شخصیتی داستانی در مجموعه جنگ ستارگان جورج لوکاس است که نقش آنرا مارک هامیل ایفا نموده است. لوک با آموختن طریق جدایها و عضویت فعال در اتحادیه شورشیان نقش مهمی را در سه‌گانه اصلی جنگ ستارگان، در نبرد با امپراتوری کهکشانی، بازی می‌کند. او پسر پدمه آمیدالا و آناکین اسکای‌واکر و برادر همزاد پرنسس لیا اورگانا است.

اپیزود چهارم: امیدی تازه[ویرایش]

لوک در سیاره «تاتویین»، نزد عمویش یعنی برادر ناتنی آناکین بزرگ می‌شود، و از خانواده‌اش اطلاعات چندانی ندارد؛ تا اینکه یک روز، عمویش دو دروید (خدمتکار ماشینی)، برای کار در مزرعه می‌خرد. درویدها همان «سی تری پی او» و «آر تو دی تو» هستند که از سفینه لیا اورگانا که توسط دارت ویدر مورد بازرسی قرار گرفته، گریخته‌اند.

آر تو دی تو حامل پیامی برای اوبی‌وان کنوبی است که اکنون در سیاره تاتویین زندگی می‌کند. اوبی‌وان سالهاست که نام اصلی‌اش را بازگو نکرده و همه او را به نام «بن کنوبی» پیر می‌شناسند. لوک موفق می‌شود، پیام ضبط شده در آر تو دی تو را که به صورت هولوگرام است، مشاهده کند. پیام را خود پرنسس اورگانا ضبط کرده‌است و لوک که خبر ندارد پرنسس خواهر اوست، گویا با مشاهده همان پیام به پرنسس دل می‌بندد. آن پیام خطاب به اوبی‌وان کنوبی است، و لوک که کسی را به این نام نمی‌شناسد، احتمال می‌دهد منظور همان بن پیر باشد. پس آر تو دی تو را نزد بن می‌برد.

اوبی‌وان برای لوک حقیقتی را افشا می‌کند و به او می‌گوید که پدرش یک شوالیه جدای و شاگرد او بوده‌است و در جدال با دارت ویدر که او نیز شاگرد اوبی‌وان بوده و بعدها به جنبه تاریک نیرو گرویده، کشته شده‌است. اوبی‌وان، شمشیر نورانی پدر لوک را به او نشان می‌دهد و از او می‌خواهد تا به سفارش پدرش به انقلابیون بپیوندد، و هر طور شده پرنسس لیا را پیدا کند. او به لوک که آخرین امید جدای‌ها در نبرد با امپراطوری به حساب می‌آید، تعلیم می‌دهد و او را با مفاهیم فراموش شدهٔ جدای آشنا می‌سازد...

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]