پرنسس لیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شخصیت جنگ ستارگان
لیا اورگانا
Princess Leia's characteristic hairstyle.jpg
پست شاهزاده آلدران
سناتور عالی‌رتبه آلدران
دیپلمات جمهوری جدید
رهبر دولت در جمهوری جدید
شوالیه جدای
سیاره آلدران
نژاد انسان
جنسیت مونث
قد نامعلوم
رنگ مو قهوه‌ای
رنگ چشم قهوه‌ای
وفادار به سنای سلطنتی
اتحادیه شورشیان
جمهوری جدید
اتحاد

کهکشان

جنگ‌افزار تفنگ
وسیلهٔ نقلیه نامعلوم
نقش‌آفرینی از کری فیشر

پرنسس لِیا اورگانا[الف] (به انگلیسی: Princess Leia Organa) یکی از شخصیت‌های مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان است که کری فیشر هنرپیشه آمریکایی، نقش او را بازی کرده‌است. او در نخستین فیلم این مجموعه در سال ۱۹۷۷ به عنوان شاهزاده سیاره آلدران و عضو سنای امپراتوری کهکشانی حضور می یابد.[۲]

پرنسس لیا که یکی از اعضای مخفی و بی باک اتحادیه شورشیان است، موفق می‌شود نقشه پایگاه فضایی عظیم امپراتوری موسوم به ستاره مرگ را برباید ولی در سر راه خویش اسیر فرمانده خبیث امپراتوری دارت ویدر می‌شود. او موفق می‌گردد تا قبل از اسارتش، نقشه‌ها را به حافظه یک دروید به نام آر تو دی تو بسپارد. دروید که به سیاره دورافتاده تاتوئین فرار می‌کند همچنین حامل پیامی است برای اوبی‌وان کنوبی پیر که همچون راهبی عجیب و گوشه گیر در بیابانهای این سیاره به گذران سالهای پایانی زندگی خویش میپردازد. لوک اسکای‌واکر جوان و بلندپرواز به طرز اتفاقی دروید را پیدا می‌کند که مقدمه‌ای است برای آشنایی او با کنوبی پیر. آن دو به کمک قاچاقچی فرصت طلبی به نام هان سولو به سفارش پرنسس به سمت سیاره آلدران فرار می‌کنند.

سولو، لوک و لیا در دو فیلم بعدی این مجموعه نیز حضور دارند. مدل موی پرنسس لیا با الهام از مدل موی زنان قبیله هوپی که از قبایل بومیان آمریکا بودند، بافته شده که به رول دارچینی نیز شباهت دارد.

جستارهای وابسته

یادداشت‌ها

  1. با نام اصلی لیا آمیدالا اسکای‌واکر[۱]

منابع

  1. Hidalgo, Pablo (2017) [2016]. Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded. Penguin. p. 20. ISBN 9781465454966.
  2. «بازیگر پرنسس لیا در مجموعه جنگ ستارگان درگذشت». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۰۱۶-۱۲-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۱-۱۸.