اوبی‌وان کنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شخصیت جنگ ستارگان
اوبی‌وان کنوبی
Ben Kenobi.jpg
پست استاد جدای
عضو شورای جدای
ژنرال جمهوری
سیاره نامعلوم
نژاد انسان
جنسیت مذکر
قد ۱٫۷۵ متر
رنگ مو طلایی
رنگ چشم آبی
وفادار به شورای جدای
جمهوری کهکشان
ائتلاف شورشیان
جنگ‌افزار شمشیر نوری
وسیلهٔ نقلیه نامعلوم
نقش‌آفرینی از ایوان مک‌گرگور
الک گینس

اوبی‌وان کنوبی شخصیتی خیالی در مجموعهٔ حماسی و علمی تخیلی جنگ ستارگان ساختهٔ جورج لوکاس است.همچنین یک سریال با همین نام در حال ساخت است.

در قسمت اول، او ابتدا یک پاداوان یا شاگرد جدای است که کوای‌گان جین آموزش او را به عهده دارد. پس از کشته شدن کوای‌گان در نبرد با دارت ماول یک لرد مرموز سیت، ابی‌وان به مقام استادی می‌رسد، و به آناکین اسکای‌واکر جوان اصول اولیه جدای شدن را می‌آموزد.

اوبی‌وان، پس از گرایش آناکین به جنبه تاریک نیرو با او می جنگد و او را شکست می دهد و او را در حال مرگ رها میکند و سپس لوک پسر او را با خود به سیاره تاتویین می‌برد، و او را به برادر ناتنی آناکین می‌سپارد. از آن به بعد او همچون زاهدی گوشه‌نشین، به گذران زندگی در تاتوئین پرداخته و در زمان مناسب آموزگار لوک اسکای‌واکر جوان می‌شود، تا او را با مفاهیم فراموش شدهٔ جدای آشنا کند، و از او برای مبارزه با امپراتوری خبیث کهکشانی یک جدای بسازد. در ادامه اوبی وان به همراه لوک اسکای واکر و هان سولو و چوباکا تاتوئینرا ترک کرده و برای کمک به لیا اورگانابه سمت سیاره آلدران می روند ولی متوجه میشوند آلدران آنجا نیست اما ناگهان با ستاره مرگ روبه رو میشوند. در ادامه میبینیم که اوبی وان در مسیر خود ناگهان با دارت ویدر ( همان آناکین اسکای واکر) روبرو میشود و پس از نبرد طولانی اوبی وان توسط دارت ویدر کشته میشود. اوبی وان پس از کشته شدن توسط دارت ویدر(آناکین اسکای واکر) با نیرو یکی شد و از آن پس به صورت یک روح به دیدار لوک اسکای واکر میرفت و او را راهنمایی میکرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]