کارل بلوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارل بلوک
نام هنگام تولدکارل هاینریش بلوچ
زادهٔ23 می 1834
کپنهاگ، دانمارک
درگذشت۲۲ فوریهٔ ۱۸۹۰ (۵۵ سال)
ملیتدانمارک
تحصیلاتآکادمی سلطنتی هنر دانمارک
کارهای برجستهدر یک اوستریای رومی
شریک(های)
زندگی
آلما ترپکا (درگذشت در 1886)
وبگاه
www.carlbloch.org
در یک اوستریای رومی از کارل بلوک که در سال ۱۸۶۶ میلادی خلق شد و اینک در مالکیت نگارخانه ملی دانمارک قرار دارد.
سامسون در تردمیل

کارل هاینریش بلوچ (به دانمارکی: Carl Bloch)، نقاش برجستهٔ اهل دانمارک بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در کپنهاگ دانمارک متولد شد و زیر نظر ویلهلم مارستراند در آکادمی سلطنتی هنر دانمارک (Det Kongelige Danske Kunstakademi) تحصیل کرد. والدین بلوچ می‌خواستند که پسرشان وارد حرفه ای قابل احترام شود مثل افسری در نیروی دریایی در آن زمان. اما این چیزی نبود که او می‌خواست. تنها علاقه او نقاشی بود و تصمیم گرفت که هنرمند شود. او جهت تحصیل در رشته هنر به ایتالیا رفت و در آنجا با کار رامبرانت آشنا شد که این آشنایی تأثیر عمده ای بر او گذاشت.[۱] در ۳۱ مه ۱۸۶۸ او با آلما ترپکا در رم ازدواج کرد و تا زمان مرگ زودهنگام همسرش در سال ۱۸۸۶ با هم بودند.

کارهای اولیه او صحنه‌های روستایی از زندگی روزمره را نشان می‌داد. از سال ۱۸۵۹ تا ۱۸۶۶، بلوک در ایتالیا زندگی می‌کرد و این دوره برای پیشرفت سبک تاریخی وی مهم بود.

اولین موفقیت بزرگ او برگزاری نمایشگاه خودش به اسم «پرومتئوس بی بند و بار» در کپنهاگ در سال ۱۸۶۵ بود. پس از مرگ مارستراند، تزئین سالن تشریفات دانشگاه کپنهاگ را به پایان رساند. غم از دست دادن همسرش بلوچ را سنگین کرد و تنها ماندن با هشت فرزند پس از مرگ برای او بسیار سخت بود.

سپس به او سفارش داده شد که ۲۳ نقاشی را برای کلیسای کوچک شاه در کاخ فردریکسبورگ طراحی کند. نقاشی‌های او همه صحنه‌هایی از زندگی مسیح بود که به عنوان تصویرگری بسیار محبوب شده‌اند. نمونه‌های اصلی که بین سالهای ۱۸۶۵ و ۱۸۷۹ نقاشی شده‌اند، هنوز در کاخ فردریکسبورگ هستند. این نقاشی‌ها را می‌توان در شهرهای هولباک، ادنسه، اوگرلوئز و کپنهاگ در دانمارک و همچنین لودروپ، هوروپ و لاندسکرونا در سوئد یافت.

درگذشت[ویرایش]

بلوک در ۲۲ فوریه ۱۸۹۰ بر اثر سرطان درگذشت. بر اساس مقاله ای از سوفوس مایکالیس، مرگ او «ضربه ناگهانی برای هنر نوردیک» بود. مایکلیس اظهار داشت که «دانمارک هنرمندی که بی چون و چرا در میان بزرگترین افراد بود، از دست داد.» کیهن در مداحی خود در مراسم خاکسپاری بلوچ اظهار داشت که «بلوچ می‌ماند و زندگی می‌کند.»

یک منتقد برجسته هنری دانمارکی، کارل مادسن، اظهار داشت که بلوچ بالاتر از همه هنرهای دانمارکی در آن زمان بوده‌است.

تأثیر بر هنر کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان[ویرایش]

بیش از ۴۰ سال کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان از نقاشی بلوک در ساختمان‌های کلیسا و رسانه‌های چاپی خود استفاده زیادی کرد. کلیسا با استفاده از نقاشی‌های بلوک به عنوان مدل‌هایی برای رنگ، نور و طراحی کلی صحنه و همچنین حرکت بازیگران در بسیاری از صحنه‌های فیلم، فیلم‌هایی را به تصویر کشیده‌است که روایت‌های مقدس کتاب وزارت مسیح را به تصویر می‌کشد. بارزترین نمونه این فیلم ۲۰۰۰ فیلم The Testamentents of One Fold and One Shepher است.

با کمک هنرمند دانمارکی متولد سورن ادسبرگ (متولد ۱۹۴۵)، دستیابی به شفای مسیح در استخر بتسدا، برای موزه هنر، دانشگاه بریگام یانگ امکان‌پذیر شد.[۲][۳]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. BYU Magazine, Winter 2011.
  2. McDonald, Amy (June 4, 2015). "Mormon-owned BYU acquires long-lost 'mysterious' Bloch painting of Jesus". The Salt Lake Tribune. Retrieved June 5, 2015.
  3. BYU Magazine, Winter 2011.

پیوند به بیرون[ویرایش]