گرد فون روندشتت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آخرین پروسی

گرد فون روندشتت
Bundesarchiv Bild 183-S37772, Gerd v. Rundstedt.jpg
فیلد مارشال ژنرال فون روندشتت
زاده۱۲ دسامبر ۱۸۷۵
آشرزلبن، امپراتوری آلمان
درگذشته۲۴ فوریهٔ ۱۹۵۳ (۷۷ سال)
هانوفر، آلمان غربی
درجهWMacht H OF10 GenFeldmarschall01 h 1942.svg فیلد مارشال
جنگ‌ها و عملیات‌هاجنگ جهانی اول
جنگ جهانی دوم
نبرد کیف
نبرد اومان
نبرد روستوف
نبرد نورماندی
امضاءGerd von Rundstedt Signature.svg

کارل رودولف گرد فون روندشتت (به آلمانی: Karl Rudolf Gerd von Rundstedt) (زاده ۱۲ دسامبر ۱۸۷۵ – درگذشته ۲۴ فوریه ۱۹۵۳) یک فِلدمارشالِ ورماخت در جنگ جهانی دوم بود.

از مهم‌ترین عملیات تحت رهبری وی، نبرد کیف است که به پیروزی قاطع آلمان و اسارت بیش از ۶۶۵٬۰۰۰ نیروی ارتش سرخ شوروی و همچنین تصرف اوکراین انجامید.

زندگی‌نامه[ویرایش]

ژنرال فون روندشتت در کنار هیتلر

فون روندشتت همانند بسیاری از نظامیان هم نسلش در جنگ جهانی یکم شرکت داشت. او در سال ۱۹۳۸ بازنشسته شد، اما هیتلر او را پیش از حمله به لهستان به خدمت بازخواند و فرماندهی یکی از گروه‌های ارتشی آلمان را به او سپرد. او در نبرد فرانسه در ۱۹۴۰ فرماندهی یک گروه ارتشی و در حمله به شوروی عملیات بارباروسا، به سال ۱۹۴۱ فرماندهی گروه نظامی جنوب (Heeresgruppe Süd) را بر عهده داشت.

پس از جنگ او اظهار داشت که خودش بسیار به موفقیت حمله به شوروی بدبین بوده‌است. او در نبرد کیف، یکی از بزرگترین عملیاتهای محاصره تاریخ را فرماندهی کرد، اما به دنبال عقب‌نشینی در روستوف و پس از درگیری با هیتلر بر سر استراتژیهای نظامی، او در دسامبر ۱۹۴۱ از خدمت کنار گذاشته شد، اما در مارس ۱۹۴۲ به عنوان فرمانده کل ارتش غرب انتخاب شد. او همراه با فیلد مارشال اروین رومل، دیوار آتلانتیک (استحکامات نظامی آلمان در برابر حمله متفقین از غرب که از نروژ تا مرزهای اسپانیا گسترده شده بود) را پیش از حمله متفقین ارزیابی نمود. فون روندشتت معتقد بود که حمله متفقین از منطقه کاله خواهد بود و بیشتر نیروهای آلمانی را در آن منطقه متمرکز کرده بود. همزمان با پیاده شدن نیروهای متفقین در نرماندی، در ۲ ژوئیه ۱۹۴۴ گونتر فون کلوگه جایگزین فون روندشتت شد، اما پس از خودکشی فون کلوگه در پی جریانات کودتای ۲۰ ژوئیه در سپتامبر ۱۹۴۴، فون روندشتت دوباره به فرماندهی نیروهای آلمانی در غرب رسید و تا مارس ۱۹۴۵ که هیتلر او را کنار گذاشت این مقام را داشت. البته فرماندهی او بیشتر تشریفاتی بود و تصمیمات نظامی مهم را دیگران، خصوصاً هیتلر اتخاذ می‌کردند. فون روندشتت از نقشه‌های مختلف نظامیان مخالف هیتلر علیه او آگاهی داشت اما از این اقدامات حمایت نمی‌کرد.

فون روندشتت پس از جنگ دوم جهانی به جنایات جنگی متهم شد، اما به دلیل بیماری، محاکمه نشد. او استراتژیستی برجسته و به لحاظ ادب و طرز برخورد و وظیفه‌شناسی نمونه کاملی از افسران پروسی بود. اما به دلیل سن بالایش، نوآوریهای جدید در صنایع نظامی و تکنیکهایی از قبیل نبرد برق آسا را نمی‌توانست کاملاً مورد استفاده قرار دهد. هیتلر برخلاف معمول، احترام زیادی برای فون روندشتت قائل بود و همکارانش نیز پس از جنگ با احترام از او یاد می‌کردند.