نبرد دانکرک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۵۱°۰۲′۰۳″شمالی ۲°۲۲′۳۷″شرقی / ۵۱٫۰۳۴۳°شمالی ۲٫۳۷۶۸۲°شرقی / 51.0343; 2.37682

نبرد دانکرک
بخشی از جنگ جهانی دوم
21May-4June1940-Fall Gelb.jpg
زمان مه - ژوئن ۱۹۴۰
مکان دانکرک
نتیجه شکست نیروهای فرانسوی و بریتانیایی و عقب‌نشینی آنها
علت جنگ عقب‌نشینی نیروهای متفقین به انگلستان
جنگندگان
 بریتانیا
 فرانسه
 بلژیک
 آلمان نازی
فرماندهان
فرانسهماکسیم ویگان آلمان نازیاوالد فون کلایست
آلمان نازیکارل رودولف گرد فون روندشتت
نیروها
تقریباً ۴۰۰٬۰۰۰ تقریباً ۸۰۰٬۰۰۰
تلفات
* بریتانیایی
۶۸٬۱۱۱ کشته، زخمی یا اسیر
۶۳٬۸۷۹ وسیله شامل تانک و موتور
۲٬۴۷۲ اسلحه‌های میدانی
۶ رزمناو
بیش از ۲۰۰ کشتی‌های دریایی
بیش از ۱۰۰ هواپیما[۱][۲]
 • فرانسوی
  تعداد نامشخص کشته و زخمی
  ۴۸٬۰۰۰ اسیر
  ۳ رزمناو[۳][۴]
(تخمین زده شده) ۲۰٬۰۰۰ کشته و زخمی، ۱۰۰ تانک، ۱۵۶ هواپیما[۵]
تلفات غیرنظامی: ۱٬۰۰۰ کشته بر اثر حملات هوایی

نبرد دانکرک در دانکرک در فرانسه، در جریان جنگ جهانی دوم بین قوای متفقین و آلمان نازی رخ داد. این نبرد قسمتی از جنگ جهانی دوم در جبهه غربی بود که شامل دفاع و تخلیه نیروهای انگلیسی از دانکرک از ۲۶ می‌تا ۴ ژوئن ۱۹۴۰ بود.

ماجرای نبرد[ویرایش]

ارتش آلمان با عبور از خاک بلژیک و هلند به صورت غافلگیرانه‌ای از پشت خطوط ماژینو سردرآورد و عملاً ارتش‌های فرانسه و بریتانیا در شمال غرب آلمان را غافلگیر کرد. با این یورش ۴۰۰ هزار سرباز بریتانیایی و فرانسوی از سپاه‌های اصلی فرانسوی جداافتاده و درمحاصره کامل آلمانی‌ها گرفتار شدند. ارتش آلمان با روحیه بسیاربالا در حال درهم کوبیدن مواضع متفقین به سرعت در حال نزدیک شدن به نیروهای شکست خورده انگلیس بود. این نیروها برای فرار از مرگ به سوی دانکرک (جایی که فاصله خاک اروپا و بریتانیا درحداقل ممکن است) عقب‌نشینی کردند.

درحالی که دو سوم ارتش بریتانیا در دانکرک درانتظار تخلیه توسط کشتیها و قایقهای محلی بود ارتش آلمان با فرمان حیرت‌انگیزی مواجه شد.

«توقف» اگرچه بسیاری از تاریخ نویسان غربی از کنار این مسئله به سادگی می‌گذرند اما نباید از یاد برد اگر آلمان به این نیرو که سراسیمه در حال تخلیه دانکرک بود حمله می‌کرد برای این «نیروی متوحش از ماشین جنگی آلمان» راهی جز تسلیم نبود.[نیازمند منبع]

در ۴ ژوئن ۱۹۴۰ هنگامی که مردم سواحل شرقی انگلیس باخبر شدند نیروهای بریتانیا در غرب فرانسه گرفتار شده‌اند با حداقل وسایل سوار قایقها (حتی قایقهای ماهیگیری کوچک) و کشتیها شده و به بندر دانکرک نزدیک شدند. آن‌ها کمک خوبی برای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا بودند. آلمان‌ها در این چند روز حملات هوایی اندکی داشتند.[نیازمند منبع]

هیتلر قصد داشت با این اقدام به انگلیس بفهماند که هدفش نه بریتانیا بلکه شوروی است.[نیازمند منبع] چرچیل در خاطرات خود می‌نویسد که در سراسر بریتانیا تنها ۲۵۰ هزار نیرو مانده بود که بخش اعظم آن نیز نیروی پلیس شهری و داوطلبان بودند.

آلمان فرصتی بی نظیر برای تصرف بریتانیا داشت کشوری که هزارسال پای مهاجم را به خاک خود ندیده بود.

نیروهای بریتانیایی که در دانکرک ۲۵۰۰ دستگاه توپ و ده‌ها هزار مسلسل سنگین، نفربر، تانک و خمپاره را به جا گذاشتند.

ژنرال فون‌رون از اعضای ستاد ارتش آلمان از این واقعه چنین یاد می‌کند:

شش روز پس از یورش سراسری آلمان به شمال فرانسه هنگامی که نیروهای ژنرال فون روندشتت به سوی دریا پیش می‌راندند هیتلر با فرمان احمقانه‌ای دستور ۴۸ساعت توقف به آن‌ها را داد… ژنرال گودریان دیگر سردار آلمانی به دستور پیشوا عمل نکرد و تانک‌های خود را به سرعت به سمت غرب به حرکت درآورد اما درست در ۹ مایلی دانکرک با دستور مستقیم پیشوا مجبور به توقف ۷۲ ساعته شد!

نظامیان حرفه‌ای آلمان این اقدام را به دلیل ضعف اطلاعات نظامی هیتلر قلمداد می‌کنند.[نیازمند منبع]

فون رون می‌افزاید:

تا به امروز هیچ‌کس دلیل اقدام هیتلر را نفهمیده. ظرف همین ۳ روز بریتانیایی‌ها توانستند ارتشهای خود را از دانکرک نجات دهند. آنچه بعدها به معجزه دانکرک معروف شد.


ژنرالهای آلمانی از این روزها به عنوان «فرصتی که هر هزار سال یکبار دست می‌دهد» یادمی‌کنند. آن‌ها می‌گویند مگر ارتش ۳۰۰هزارنفره بریتانیایی در ظرف ۳روز با کمک تخته پاره، قایق و کشتی تفریحی خود را منتقل به خاک بریتانیا نکرد پس چرا ما نتوانیم «دانکرک معکوس» را ایجادکنیم؟[نیازمند منبع]

ترس هیتلر از نیروی دریای سلطنتی بریتانیا بود اما این نیرو بشدت پراکنده بود و برخی ناوگان بریتانیایی حداقل ۲ماه تا مانش فاصله داشتند.[نیازمند منبع]

مضافاً آنکه لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) می‌توانست در آن معبر تنگ جهنمی از آتش را به سر کشتیهای بریتانیایی بریزد. این در شرایطی بود که توپخانه را فراموش کنیم و برای زیردریایی‌های آلمانی که در سال‌های اول جنگ به مانند کوسه‌های درنده ناوگان متفقین را به قعر دریا می‌برد جایی قائل نشویم.

فون رون می‌گوید: هیتلر وقتی به ۶۰ کیلومتری بریتانیا رسید یادش آمد که نقشه‌ای برای این کار (تصرف بریتانیا) ندارد. مسخره‌است اما ارتشبدهای هیتلر که نقشه حمله به یوگسلاوی را در ۸ ساعت و نقشه تصرف اروپای شمالی را در ۵ روز کشیدند. چگونه نتوانستند در آن روزهای حیاتی دست به ابتکار بزنند.

روحیه دانکرک[ویرایش]

نیروهای بریتانیایی در حال تخلیه دانکرک

بعدها دستگاه پروپاگاندای بریتانیا از تخلیه موفق دانکرک در ۱۹۴۰، و به ویژه نقش کشتی‌های کوچک دانکرک بهره‌بردای نمود. بسیاری از این کشتی‌های کوچک کشتی‌های شخصی همانند کشتی‌های ماهیگیری بودند که از نواحی حتی دوردست مانند جزیره من در شمال غرب انگلیس و از گلاسکو برای کمک آمده بودند. کشتی‌های بسیار کوچک به‌طور رسمی تحت راهنمایی ناوهای جنگی کار تخلیه در کانال انگلیس را انجام می‌دادند. آن‌ها هم می‌توانستند به ساحل و آب‌های کم عمق نزدیک‌تر شوند و کار همانند شاتل‌هایی بین ساحل و ناوهای بزرگ عمل کنند و هم کار تخلیه نیروهای پیاده که گاه تا ساعت‌های حتی در داخل آب صف بسته بودند و بعضاً تا گردن داخل آب بودند را جمع‌آوری کنند. روحیه دانکرک هنوز برای تمثیل باور مشهوری که اتحاد بریتانیایی‌های در مواقع ضروری را تمثیل می‌کند به کار می‌رود.[۶]

منابع[ویرایش]

 1. "Evacuation of Dunkirk: Miracle on the Channel".
 2. "The Battle for France and the Dunkirk Evacuation May–June 1940". guidedbattlefieldtours.co.uk.
 3. "Dunkirk facts & figures". BBC.
 4. "Timeline of the Dunkirk Evacuation (May 27th, 1940 - June 4th, 1940)".
 5. http://www.historytoday.com
 6. Rodgers, Lucy. "The men who defined the 'Dunkirk spirit'." BBC, 14 May 2010. Retrieved: 30 July 2010.