فیلد مارشال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
درجه‌های ارتش ایران
نیروها
زمینی و هوایی دریایی
ارتشبد دریابد
سپهبد دریاسالار
سرلشکر دریابان
سرتیپ دریادار
سرتیپ دوم دریادار دوم
سرهنگ ناخدا یکم
سرهنگ دوم ناخدا دوم
سرگرد ناخدا سوم
سروان ناوسروان
ستوان ۳، ۲ و ۱ ناوبان ۳، ۲ و ۱
استوار ۲ و ۱ ناواستوار ۲ و ۱
گروهبان ۳، ۲ و ۱ مهناوی ۳، ۲ و ۱
سرجوخه سرناوی
سرباز ۲ و ۱ ناوی ۲ و ۱
سرباز ناوی

فیلد مارشال (به انگلیسی: Field Marshal) (به آلمانی: Generalfeldmarschall) بالاترین درجه نظامی نیروهای زمینی کشورهای انگلیسی‌زبان (و دومی در کشورهای آلمانی‌زبان) است.

فیلد مارشال یک درجه از ارتشبد (ژنرال چهارستاره) بالاتر است. در نیروی زمینی ایالات متحده ژنرال چهارستاره را «General» و ژنرال پنج ستاره را که معادل فیلد مارشال در نیروی زمینی بریتانیاست «ژنرالِ ارتش» (General of the Army) می‌نامند. درجهٔ «ژنرالِ ارتش» در نیروی زمینی آمریکا در زمان صلح اعطا نمی‌شود. ژنرال داگلاس مک‌آرتور پس از جنگ جهانی دوم این درجه را دریافت کرد. شکل این درجه در ارتش آمریکا به‌صورت پنج ستاره است که به‌صورت مدور در کنار هم قرار دارند.

در ارتش افغانستان مارشال درجه‌ای بالاتر از ستر جنرال (ارتشبد) است. درجهٔ مارشالی در افغانستان سه بار به فردی نظامی داده شده‌است. بار نخست در زمان خاندان شاهی محمدزایی، شاه ولی خان بدین درجه ترفیع یافت. برای دومین بار این درجه به محمد قسیم فهیم، جانشین احمد شاه مسعود ترفیع یافت. و سومین بار در ۲۲ مه ۲۰۲۰ (۳ خرداد ۱۳۹۹) بر پایه توافق حکومتی، میان اشرف غنی، و عبدالله عبدالله، عبدالرشید دوستم به عنوان سومین مارشال تاریخ افغانستان به این درجه نظامی دست یافت.

عنوانِ «فِلدمارشال» از قرن شانزدهم در امپراتوریِ مقدّس روم به‌کار می‌رفته‌است و از قرن هجدهم در پروس. ورماخت یک درجه بالاتر از فِلد مارشال با عنوان رایش مارشال (به آلمانی: Reichsmarschall) هم داشت که منحصراً به هرمان گورینگ، فرمانده لوفت وافه، اعطا شد.

جستارهای وابسته

پانویس

منابع