فیلد مارشال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
درجه‌های ارتش ایران
نیروها
زمینی و هوایی دریایی
ارتشبد دریابد
سپهبد دریاسالار
سرلشکر دریابان
سرتیپ دریادار
سرتیپ دوم دریادار دوم
سرهنگ ناخدا یکم
سرهنگ دوم ناخدا دوم
سرگرد ناخدا سوم
سروان ناوسروان
ستوان ۳، ۲ و ۱ ناوبان ۳، ۲ و ۱
استوار ۲ و ۱ ناواستوار ۲ و ۱
گروهبان ۳، ۲ و ۱ مهناوی ۳، ۲ و ۱
سرجوخه سرناوی
سرباز ۲ و ۱ ناوی ۲ و ۱
سرباز ناوی

فیلد مارشال (به انگلیسی: Field Marshal) (به آلمانی: Generalfeldmarschall) بالاترین درجه نظامی نیروهای زمینی کشورهای انگلیسی‌زبان (و دومی در کشورهای آلمانی‌زبان) است.

فیلد مارشال یک درجه از ارتشبد (ژنرال چهارستاره) بالاتر است. در نیروی زمینی ایالات متحده ژنرال چهارستاره را «General» و ژنرال پنج ستاره را که معادل فیلد مارشال در نیروی زمینی بریتانیاست «General of the Army» می‌نامند. درجهٔ «general of the army» در نیروی زمینی آمریکا در زمان صلح اعطا نمی‌شود. ژنرال داگلاس مک‌آرتور پس از جنگ جهانی دوم این درجه را دریافت کرد. شکل این درجه در ارتش آمریکا به‌صورت پنج ستاره است که به‌صورت مدور در کنار هم قرار دارند.

در ارتش افغانستان مارشال درجه‌ای بالاتر از سترجنرال (ارتشبد) است. درجهٔ مارشالی در افغانستان تنها دو بار به فردی نظامی داده شده است. بار نخست در زمان خاندان شاهی محمدزایی، شاه ولی خان بدین درجه ترفیع یافت. برای دومین بار این درجه به محمد قسیم فهیم، جانشین احمد شاه مسعود - رهبر کل جبههٔ متحد بر ضد طالبان و وزیر دفاع دولت اسلامی و جمهوری اسلامی افغانستان - اعطا شد.

عنوانِ «فِلدمارشال» از قرن شانزدهم در امپراتوریِ مقدّس روم به‌کار می‌رفته‌است و از قرن هجدهم در پروس. ورماخت یک درجه بالاتر از فیلد مارشال با عنوان رایش مارشال (به آلمانی: Reichsmarschall) هم داشت که فقط به هرمان گورینگ، فرمانده لوفت وافه، اعطا شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]