فیلد مارشال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
درجه‌های ارتش ایران
نیروها
زمینی و هوایی دریایی
ارتشبد دریابد
سپهبد دریاسالار
سرلشکر دریابان
سرتیپ دریادار
سرتیپ دوم دریادار دوم
سرهنگ ناخدا یکم
سرهنگ دوم ناخدا دوم
سرگرد ناخدا سوم
سروان ناوسروان
ستوان ۳، ۲ و ۱ ناوبان ۳، ۲ و ۱
استوار ۲ و ۱ ناواستوار ۲ و ۱
گروهبان ۳، ۲ و ۱ مهناوی ۳، ۲ و ۱
سرجوخه سرناوی
سرباز ۲ و ۱ ناوی ۲ و ۱
سرباز ناوی

فیلد مارشال (به انگلیسی: Field Marshal) (به آلمانی: Generalfeldmarschall) بالاترین درجه نظامی نیروهای زمینی کشور‌های انگلیسی‌زبان (و دومی در کشورهای آلمانی‌زبان) است.

فیلد مارشال یک درجه از ارتشبد (ژنرال چهارستاره) بالاتر است. در نیروی زمینی ایالات متحده ژنرال چهارستاره را «General» و ژنرال پنج‌ستاره را که معادل فیلد مارشال در نیروی زمینی بریتانیاست «General of the Army» می‌نامند. درجهٔ «general of the army» در نیروی زمینی امریکا در زمان صلح اعطا نمی‌شود. ژنرال داگلاس مک‌آرتور پس از جنگ جهانی دوم این درجه را دریافت کرد. شکل این درجه در ارتش امریکا به صورت پنج ستاره می باشد که به صورت مدور در کنار هم قرار دارند.

در ارتش افغانستان مارشال درجه‌ای بالاتر از سترجنرال (ارتشبد) می‌باشد. درجهٔ مارشالی در افغانستان تنها دو بار به فردی نظامی داده شده بود. بار اول درجهٔ مارشالی به مارشال شاه ولی خان در زمان خاندان شاهی محمدزایی اعطا شده بود. برای دومین بار به مارشال محمد قسیم فهیم، جانشین احمد شاه مسعود، رهبر کل جبهه متحد بر ضد طالبان و وزیر دفاع دولت اسلامی و جمهوری اسلامی افغانستان اعطا شده بود.

عنوان ِ «فِلدمارشال» از قرن ِ شانزدهم در امپراتوری ِ مقدّس‌ روم به کار می‌رفته است و از قرن ِ هژدهم در پروس. ورماخت یک درجه بالاتر از فیلد مارشال با عنوان رایش مارشال (به آلمانی: Reichsmarschall) هم داشت که فقط به هرمان گورینگ فرمانده لوفت وافه اعطا شد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Field marshal»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ مارس ۲۰۱۴).