کشته‌شدن نیما نوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نیما نوری
زادهٔ۲۷ فروردین ۱۳۸۳
درگذشت۱۲ آبان ۱۴۰۱ (۱۸ سال)
کرج، ایران
علت مرگشلیک شدن گلوله به جناغ سینه و ران پا توسط نیروهای جمهوری اسلامی
آرامگاهآرامستان بهشت علی، ماهدشت، کرج[۱]
محل زندگیکرج، ایران
ملیتایرانی
تحصیلاتدیپلم
شناخته‌شده برایکشته‌شدن در خیزش ۱۴۰۱ ایران

نیما نوری (۲۷ فروردین ۱۳۸۳ – ۱۲ آبان ۱۴۰۱) یکی از کشته‌شدگان خیزش ۱۴۰۱ ایران در کرج بود.[۲]

کشته‌شدن[ویرایش]

نیما نوری برای شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی عازم آرامستان بهشت سکینه کرج بود که با شلیک دو گلوله به جناغ سینه و ران پایش توسط نیروهای امنیتی کشته شد.[۳] نیما ابتدا به درمانگاه وصال کرج منتقل شد. اما پس از آن به‌دلیل خون‌ریزی زیاد به بیمارستان مدنی منتقل شد و همان روز در آنجا درگذشت.

یکی از دوستان نیما در گفتگو با تلویزیون من‌وتو گفت: پدر و مادرش خیلی سعی کردند که او را منصرف کنند که به اعتراضات نرود. اما او گوش نمی‌کرد و به تجمعات می‌پیوست. حتی یک روز به خانه که بازگشت پایش توسط نیروهای جمهوری اسلامی تحت ضربات باتوم قرار گفته بود و چند روز به سختی راه می‌رفت. بالاخره در روز چهلم حدیث نجفی و پارسا رضادوست به پدرش گفت می‌خواهم بروم اعتراضات. باز هم خانوادش اصرار داشتند که او را منصرف کنند. اما نیما تصمیم قطعی داشت که برود. نزدیکی بهشت سکینه که بودند ترافیک و راه بندان شده بود. همان‌جا نیما به پدرش گفت تو برو من پیاده می‌روم. شب اون روز به خانواده نوری زنگ زدند که فرزندتان فوت شده. نیما در هنگام کشته‌شدن ۱۸ سال و ۶ ماه سن داشت و تک‌فرزند خانواده بود. او دیپلم داشت و فردی مهربان و ساده بود و عاشق ماشین و رانندگی بود. نیما چند روز پیش از کشته‌شدن به حساب سازمان مردم‌نهاد ۱۵۰۰ تصویر در اینستاگرام گفته بود حاضر است برای «میهن و آزادی» جانش را فدا کند.

تحویل‌ندادن پیکر به خانواده[ویرایش]

نیروهای امنیتی، پیکر وی را در هنگام خاک‌سپاری، به خانواده‌اش تحویل ندادند.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. فردا، رادیو (۲۰۲۲-۱۲-۱۷). «برگزاری چهلم سه تن از معترضان کشته‌شده در تهران، کرج و قرچک». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۷-۰۹.
  2. «نیما نوریِ ۱۸ ساله، تک فرزندی که در مراسم چهلم حدیث نجفی توسط رژیم کودک کش کشته شد». www.radiozamaneh.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۰۶.
  3. «چهل و نهمین روز؛ تیراندازی به مردم در اصفهان و شاهین شهر – اعتراض در چند شهر». اخبار روز. ۲۰۲۲-۱۱-۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۰۶.
  4. فرین عاصمی (۱۵ آبان ۱۴۰۱). «نمک بر زخم خانواده‌های کشته‌شدگان؛ خانواده نیما نوری در انتظار پیکر فرزندشان». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۰۶.