حدیث نجفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حدیث نجفی
زادهٔ۱۵ دی ۱۳۷۸
ایران.میانه
درگذشت۳۰ شهریور ۱۴۰۱ (۲۲ سال)
مهرشهر، کرج، ایران
علت مرگشلیک شش گلوله توسط نیروهای یگان ویژه جمهوری اسلامی
آرامگاهقطعه ۲۹ ردیف ۲۵ بهشت سکینه، کرج
محل زندگیکرج
شناخته‌شده برایکشته‌شدن در خیزش ۱۴۰۱ ایران

حدیث نجفی (۱۵ دی ۱۳۷۸ – ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) یکی از معترضان در خیزش ۱۴۰۱ ایران بود که در مهرشهر، کرج توسط نیروهای جمهوری اسلامی به قتل رسید و شبانه به خاک سپرده شد. مرگ او بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشته و حدیث نجفی نیز مانند مهسا امینی به نمادی از قدرت‌مندی زنان و اعتراضات مداوم علیه جمهوری اسلامی تبدیل شد.[۱][۲][۳][۴]

حدیث نجفی در رستورانی، واقع در بلوار ارم مهرشهر کرج کار می‌کرد. او سه خواهر بزرگ‌تر و یک برادر کوچک‌تر از خودش داشت و فرزند چهارم خانواده بود. او دارای دیپلم طراحی دوخت بود.[۵] حدیث نجفی شب چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱، حوالی ساعت ۲۰ در بلوار ارم مهرشهر کرج، از جانب نیروهای امنیتی مورد اصابت گلوله ساچمه‌ای قرار گرفت که به صورت، گردن و قفسه سینه او برخورد کردند و از شدت جراحات جان باخت. خانواده او را برای اخذ تعهد مبنی بر مرگ طبیعی تحت فشار گذاشته بودند.[۲]

در جریان اعتراضات پس از کشته‌شدن مهسا امینی، ویدیوی کوتاه ۶ ثانیه‌ای از دختری که موهای خود را می‌بندد و به اعتراضات می‌رود در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد. این ویدیو به عنوان حدیث نجفی منتشر شد، اما بی‌بی‌سی فارسی پیامی صوتی از آن دختر منتشر کرد که می‌گوید «حدیث نجفی نیست» ولی «برای حدیث‌ها و مهساها می‌جنگد.»[۲][۶]

زندگی

حدیث نجفی متولد ۱۵ دی ۱۳۷۸ بود. حدیث سه خواهر بزرگ‌تر و یک برادر کوچک‌تر از خودش داشت و فرزند چهارم خانواده بود. او دارای دیپلم طراحی دوخت بود.

کشته‌شدن و تهدید حکومتی

نجفی در شب ۳۰ شهریور ۱۴۰۱، حوالی ساعت ۲۰ در حالی که در اعتراضات به قتل حکومتی مهسا امینی شرکت کرده بود، از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد تیراندازی واقع شد و به قتل رسید. نیروهای امنیتی خانواده او را وادار کردند که بگویند او به مرگ طبیعی درگذشته است نه اینکه او به قتل رسیده‌است. نزدیکان او در این‌باره گفته‌اند:

«پیکر حدیث را تحویل ندادند تا تعهد گرفتند که موضوع رسانه‌ای نشود و بگویند به مرگ طبیعی بود. حتی سر خاک هم نیروهای امنیتی اجازه ندادند با صدای بلند داد بزنیم و گریه کنیم تا حداقل سبک شویم.»

جمعه یکم مهرماه پیکر حدیث نجفی در آرامستان بهشت سکینه کرج، قطعه ۲۹ ردیف ۲۵ با حضور نیروهای امنیتی به خاک سپرده شد.[۷]

اساساً مسئولان حکومت جمهوری اسلامی دلیل کشته‌شدن معترضان را خودکشی، بیماری زمینه‌ای، گاز گرفتن سگ… و حتی شلیک معترضان به یکدیگر اعلام می‌کنند.[۸]

به گفتهٔ مادر او، دخترش در اعتراض به آنچه بر مهسا امینی گذشت به خیابان رفته بود و «به‌خاطر مهسا و حجاب کشته شد.» خانوادهٔ نجفی در این مدت از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار بوده‌اند و مأموران پدرش را کتک زده و به خواهرانش دشنام دادند.[۹][۱۰]

مراسم چهلم

مراسم چلهم حدیث نجفی ۱۲ آبان ۱۴۰۱ در بهشت سکینه کرج برگزار شد. جمعیت انبوهی با پای پیاده راهی این مراسم شدند و شعارهای ضد حکومتی همچون «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» سر دادند. معترضان آزادراه کرج قزوین را مسدود کردند که منجر به درگیری میان برخی معترضان و شماری از نیروهای انتظامی حکومت ایران شد. نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کردند و تعدادی از معترضان بازداشت شدند. به گزارش خبرگزاری ایرنا یک نفر از نیروهای بسیجی کشته و چند نفر از نیروهای انتظامی نیز مصدوم شدند. به دلیل ترافیک سنگین، از هلی کوپتر برای اعزام مجروحان به مراکز درمانی استفاده شد.[۱۱]

جستارهای وابسته

منابع

 1. لندن، کیهان؛ لندن، کیهان. «کشتار دختران جوان معترض در خیابان‌ها؛ حدیث نجفی با شش گلوله کشته و شبانه به خاک سپرده شد». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۵.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ فرزاد صیفی‌کاران (۳ مهر ۱۴۰۱). «حدیث نجفی؛ «به پدرش فشار آوردند بگوید بر اثر مرگ مغزی مرده»». رادیو زمانه. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲.
 3. «مرگ "حدیث نجفی" 20 ساله با گلوله مأموران ایران». تی‌آرتی.
 4. «کشته شدن حدیث نجفی در اعتراضات ایران، تبدیل به نماد جدید قیام مردمی شد». Iran Javan News. ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ نوامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲ نوامبر ۲۰۲۲.
 5. «حدیث نجفی به ضرب شش گلوله کشته شد». ایران‌وایر.
 6. «زنده تظاهرات در شیراز، سنندج، و اصفهان؛ تهرانی‌ها شعار «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» سر دادند». رادیو فردا. ۴ مهر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲.
 7. «حدیث نجفی؛ «به پدرش فشار آوردند بگوید بر اثر مرگ مغزی مرده»». www.radiozamaneh.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۶.
 8. «کشته‌شدن «نسیم صدقی» دختر ساکن شاهین‌دژ توسط نیروهای امنیتی ایران». farsi.alarabiya.
 9. «گلایه مادر حدیث نجفی: اینقدر به ما توهین نکنید، بچه من به خاطر مهسا و حجاب کشته شد». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲.
 10. «مادر حدیث نجفی: ما سکوت نکردیم و از نظام نیستیم». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۱۴.
 11. «چهلم حدیث نجفی؛ رویارویی نیروهای امنیتی با سیل معترضان در کرج». بی‌بی‌سی فارسی. ۴ نوامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۴ نوامبر ۲۰۲۲.

پیوند به بیرون