پرش به محتوا

کشته‌شدن محمدحسن ترکمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمدحسن ترکمان
زادهٔ۱۲ آذر ۱۳۷۴
اصفهان، ایران
ناپدیدشدن۳۰ شهریور ۱۴۰۱
بابل، استان مازندران، ایران
درگذشت۳۰ شهریور ۱۴۰۱ (۲۶ سال)
بابل، استان مازندران، ایران
علت مرگکشته‌شده توسط نیروهای سرکوب‌گر جمهوری اسلامی
شناخته‌شده برایکشته‌شدن در خیزش ۱۴۰۱ ایران

محمدحسن ترکمان (۱۲ آذر ۱۳۷۴ – ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) یکی از معترضان خیزش ۱۴۰۱ ایران بود که در روز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در ۲۶ سالگی در بابُل با تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شد.[۱]

زندگی شخصی[ویرایش]

محمدحسن ترکمان اهل اصفهان بود و در بابل دانشجو بود.[۲][۳][۴][۵]

کشته‌شدن[ویرایش]

دوست محمدحسن با خانواده او تماس می‌گیرد و می‌گوید که محمدحسن گمشده است. ساعاتی بعد، شماره‌ای ناشناس با دوست محمدحسن تماس می‌گیرد و با آرامش می‌گوید که او تیر خورده‌است. همان شب، خانواده او در جست‌وجوی محمدحسن از تهران به بابل می‌آیند. پدر محمدحسن-که در دوره جنگ ایران و عراق اسیر بود-در بیمارستان بابل سکته می‌کند و به سی‌سی‌یو منقل می‌شود.

مراسم چهلم[ویرایش]

مادر محمدحسن در در مراسم چهلم او تأیید می‌کند که او توسط نیروهای حکومتی کشته و از سوی آن‌ها تحت فشار بوده که بگوید فرزندش در تصادف درگذشته است:

خون بچه من را آوردن، در آن نان زدن و گفتن بخور … اومدن گفتند تو هم این را بگو، بگو تصادف بوده، من دروغ نمیگم، بچه من را کشتید، من به فنا، مردم به فنا، از پدرش خجالت نکشیدین ۸ سال سینه سپر کرد برای شما حرومزاده‌ها؟ میگم دیگه… خفه‌خون گرفتم این چهل روز… بچه منو کشتین به نامردی هم کشتین… زینب زمان منم، منم، منم …[۶]

ادعا و تهدید حکومت[ویرایش]

فرماندار بابل و دادستان بابل ادعا می‌کنند که محمدحسن به‌دست منافقین (سازمان مجاهدین خلق ایران)-که کُرد بوده-با شلیک نزدیک و از فاصله ۱۵ سانتیمتری و با کلت شاهکش کشته شده‌است و حتی یکی از آن‌ها دستگیر شده‌است؛ با این حال، حکومت جمهوری اسلامی به خانواده وی اجازه ندادند که جنازه محمدحسن را ببینند، حتی در روز خاک‌سپاری هم مأموران امنیتی حضور داشتند و مادر او را تهدید کردند که به همه بگوید که پسرش در تصادف کشته شده‌است. پرستار بخش گفته‌است که یک تیر به سر او و دو تیر به پهلوی او خورده‌است؛ در حالی که مسئولان بابل گفتند که تنها یک تیر به پهلوی او خورده‌است. در جواز دفن او، علت مرگش اصابت جسم فلزی پرتابه‌ای مدور (گلوله اسلحه) ذکر شده‌است.

اساساً مسئولان حکومت جمهوری اسلامی دلیل کشته‌شدن معترضان را خودکشی، بیماری زمینه‌ای، گاز گرفتن سگ… و حتی شلیک معترضان به یکدیگر اعلام می‌کنند.[۷]

خاک‌سپاری[ویرایش]

محمدحسن ترکمان ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در بهشت معصومه شاهین شهر در استان اصفهان به خاک سپرده شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «جان‌باختگان اعتراضات ایران؛ محمدحسن ترکمان با سه گلوله کشته شد». iranwire.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۰۱.
  2. «جان‌باختگان اعتراضات ایران؛ محمدحسن ترکمان با سه گلوله کشته شد». iranwire.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۰۱.
  3. «محمدحسن ترکمان، از جان‌باختگان اخیر، به روایت یکی از بستگان – DW – ۱۴۰۱/۷/۱۱». dw.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۰۵.
  4. «اختصاصی صدای آمریکا؛ جزئیات کشته شدن یک معترض در بابل». صدای آمریکا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۰۵.
  5. «محمدحسن ترکمان، فرزند اسیر جنگ ایران و عراق که در اعتراض‌ها کشته شد». www.radiozamaneh.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۰۵.
  6. «مادر محمد حسن ترکمان: به من گفتند بگو فرزندت در تصادف کشته شده، اما من دروغ نمی‌گویم». پیک ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ نوامبر ۲۰۲۲.
  7. «کشته‌شدن «نسیم صدقی» دختر ساکن شاهین‌دژ توسط نیروهای امنیتی ایران». farsi.alarabiya.