فهرست وحشی‌گری‌های نیروی‌های انتظامی جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این فهرستی از موارد قابل توجه وحشیگری پلیس در کشور ایران است.

 • ۲۰۰۹: در طی اعتراضات عاشورا در چندین شهر، نیروهای امنیتی به سمت معترضین آتش گشودند و این در حالی است که روز عاشورا، یک روز مقدس شیعیان و «به‌طور نمادین دربارهٔ عدالت» است که در آن هر نوع خشونت ممنوع است.[۱][۲] نیروهای امنیتی در ابتدا گزارش‌های مربوط به مرگ را تکذیب کردند و گفتند که پلیس مسلح نبوده‌است. با این حال، تلویزیون دولتی بعداً به فوتی‌ها اعتراف کرد.[۳][۴] یک فیلمبردار آماتور صحنه‌ای را در این روز ضبط کرده‌است که یک کامیون امنیتی عمداً از روی معترضان در حال عبور است.[۵] در فیلم دیگری نشان داده می‌شود که یک نیروی امنیتی لباس شخصی مستقیماً به سمت معترضین شلیک می‌کند.[۶]
 • ۲۰۱۰: در طی اعتراضات انتخاباتی، پلیس و گروه شبه‌نظامی بسیج، نه تنها آشوب بلکه تظاهرات مسالمت‌آمیز را با استفاده از باتون، اسپری فلفل، چوب و سلاح گرم سرکوب کردند. دولت ایران، مرگ ۳۶ تن را در جریان اعتراضات تأیید کرد.[۷] این در حالی است که گزارش‌های تأیید نشده هواداران موسوی ادعا می‌کردند که طی سه ماه پس از انتخابات مورد مناقشه، ۷۲ کشته بر جای مانده‌است.[۸][۹]
 • ۲۰۱۸: در پی اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶ هجری خورشیدی طبق گزارش رسانه‌های ایران، تا یازدهم دی ماه، در کل ۱۲ تن در جریان اعتراض‌ها کشته شده‌اند[۱۰]؛ به گفته وبگاهی که مسائل حقوق بشر در شرق کردستان را پوشش می‌دهد در تظاهرات ۹ دی ۱۳۹۶ دورود استان لرستان بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی لرستان ۷ نفر کشته شدند[۱۱]؛ سید حمیدرضا کاظمی، نمایندهٔ پل‌دختر لرستان تیراندازی پلیس به متعرضان را تأیید کرد،[۱۲][۱۳] هدایت‌الله خادمی نماینده ایذه استان خوزستان کشته شدن دونفر از متعرضان و زخمی شدن تعدادی خوزستانی در شب ۱۰ دی ۱۳۹۶ را تأیید کرد اما از هویت تیراندازان ابراز بی‌اطلاعی کرد.[۱۴] اصغر هدایت فرماندار فلاورجان کشته شدن ۶ نفر از متعرضان که به کلانتری قهدریجاندر استان اصفهان حمله کرده بودند را تأیید کرد، به گفته او «اغتشاش‌گران تا زمانی که وارد حیاط کلانتری شهر قهدریجان شدند، عوامل کلانتری رأفت خود را نشان دادند اما زمانی که قصد خلع سلاح آن‌ها را داشتند با قاطعیت با اغتشاش‌گران برخورد به عمل آمد.»[۱۵] به‌طور کل تعداد کشته شدگان دست کم ۵۰ نفر[۱۶][۱۷] و تعداد زخمی‌ها ۱۰۰ نفر زخمی در ۱۰ دی[۱۸] و ۶ نفر در ۹ دی اعلام شد.
 • ۲۰۱۸: در اعتراضات بهمن و اسفند ۱۳۹۶ در گلستان هفتم ۶ تن کشته و بیش از ۱۸۰ درویش معترض به دست مأموران نیروی انتظامی زخمی و مجروح شدند. این اعتراضات با ضرب و شتم خشونت بار دراویش، شلیک گلوله ساچمه‌ای، سلاح سرد توسط بسیج و استفاده از ماشین آبپاش در ۴ صبح یک اسفند ۱۳۹۶ پایان یافت.[۱۹] در بین مجروحان شکوفه یداللهی در اثر ضربات شدید حس بویایی خود را از دست داد و دستکم دو درویش دیگر به نام‌های احمد براکوهی[۲۰] و محسن نوروزی[۲۱] بینایی یک چشم خود را در اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای از دست دادند.
 • ۲۰۱۸: در پی اعتراضات مرداد ماه ۱۳۹۷ هجری خورشیدی در ایران گزارش‌ها و ویدئوهایی از دخالت لباس شخصی‌ها و ضرب شتم معترضین توسط آن‌ها منتشر شد. مأمورین در اصفهان و کرج با استفاده از آب پاش، افشانه فلفل و گاز اشک آور اقدام به مقابله با تظاهرکننده‌ها و مردم نمودند. مردم نیز در پاسخ با پرتاب سنگ و آتش زدن لاستیک و حتی درگیری فیزیکی مستقیم اقدام به مقابله به مثل علیه نیروهای امنیتی کردند.[۲۲]
  • آسوشیتدپرس ۴ اوت برابر با ۱۳ مرداد گزارش داد: «مردی که در تظاهرات در ایران شرکت کرده بود به ضرب گلوله کشته شد.»[۲۳] دادستان عمومی و انقلاب کرج، با تأیید خبر کشته شدن یک جوان ۲۶ ساله در جریان اعتراضات در گوهردشت کرج، اعلام کرد این جوان که «در بین تجمع‌کنندگان بوده، از سوی آن‌ها از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شده‌است.» او همچنین از «مجروح شدن سه نفر از نیروهای پلیس با سنگ و چاقو» خبر داد.[۲۴]
  • برخی از رسانه‌ها نیز خبر کشته شدن یک نفر به ضرب گلوله در جریان ناآرامی‌های جمعه شب ۱۲ مرداد در شهر کرج را گزارش کردند. براساس همین گزارش‌ها در شهر کرج دست‌کم ۲۰ نفر بازداشت شده‌اند.[۲۵]
 • ۲۰۱۹: در طی اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ هجری خورشیدی در ایران تصاویر فراوانی که توسط شهروندان گرفته شده‌است، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران و بسیج با استفاده از سلاح‌های جنگی در نقاط مختلف کشور، به سوی معترضان به صورت مستقیم و هدفمند تیراندازی مستقیم کرده‌اند.[۲۶] عفو بین‌الملل در گزارشی که مبتنی بر تحقیقات چند ماهه است ذکر می‌کند که «به جز چهار مورد، همه قربانیان بر اثر اصابت گلوله‌های نیروهای امنیتی – از جمله اعضای سپاه پاسداران و بسیج و مأموران نیروی انتظامی – جان باخته‌اند؛ گلوله‌های مرگبار این نیروها اغلب به سمت سر یا بالاتنهٔ قربانیان شلیک شده، و این نشان می‌دهد که هدف آنان شلیک به قصد کشتن بوده‌است.»[۲۷] در موردی همچون ماهشهر، تصاویر نشان می‌دهد که نیروهای سپاه پاسداران با استفاده از سلاح‌های نیمه سنگین جنگی، همچون دوشکاو تیربار، معترضان را هدف قرار دادند.[۲۸] تلویزیون ایران معترضان در ماهشهر را اغتشاش‌گرانی خواند که قصد تصرف پتروشیمی ماهشهر را داشتند.[۲۹] همچنین برخی گزارش‌های شهروند خبرنگاران نشان می‌دهد که با حمله نیروهای امنیتی به معترضان که اقدام به بستن جاده ماهشهر کرده بودند، آن‌ها به سمت نیزار حاشیه شهرک چمران گریخته و در آنجا با رگبار سنگین نیروهای امنیتی مواجه شدند.[۳۰][۳۱] خبرگزاری فرانسه در گزارشی تحقیقی نشان می‌دهد که بیش از ۷۵۰ تصویر و ویدئو از تیراندازی توسط نیروهای امنیتی و کشته و زخمی شدن معترضان به جای مانده‌است.[۳۲] خبرگزاری‌ها و سازمان‌های حقوق بشری خارج از کشور، بر اساس تحقیقات و منابع خود، تعداد کشته‌ها را از چند صد نفر تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کردند. این در حالی است که مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران از اعلام کردن تعداد کشته شدگان سر باز می‌زنند.[۳۳] در میان کشته‌شدگان به دست نیروهای امنیتی، دست کم مشخصات ۲۳ کودک نیز وجود دارد.[۳۴] در ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ وزیر کشور در یک برنامهٔ تلویزیونی گفت «حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان آبان، افرادی بودند که با سلاح‌های غیر سازمانی کشته شدند.»[۳۵] از این سخن چنین بر می‌آید که بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر که در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ کشته شده‌اند، ۸۰ درصد آن‌ها با شلیک نیروهای دولتی جان خود را از دست داده‌اند.[۳۶]
 • ۲۰۲۲: مهسا امینی، دختر کرد ۲۲ ساله ایرانی بود که توسط گشت ارشاد دستگیر و کشته شد. نیروی انتظامی و قوه قضائیه از همان ساعات ابتدایی که هیچ بررسی ای صورت نگرفته بود، مدعی سکته کردن وی بودند. این فاجعه سرآغاز شروع خیزش سراسری ۱۴۰۱ در ایران شد، که مجدداً نیروی انتظامی شروع به سرکوب وحشیانه مردم نمود.[۳۷][۳۸][۳۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Sciutto, JIM (28 December 2009). "Protester: 'Killing Muslims on Ashura Is Like Crucifying Christians on Christmas.'". ABC NEWS. Retrieved 28 December 2009.
 2. Kadivar, Ayatollah Mohsen (28 December 2009). "Iran Ayatollah: 'I Am Convinced that the Regime Will Collapse'". Der Spiegel.
 3. "Iran protesters killed, including Mousavi's nephew". BBC News. 27 December 2009. Retrieved 27 December 2009.
 4. "Iranian official: Arrest anti-government demonstrators". CNN. 28 December 2009.
 5. Barker, Anne (2 January 2010). "Mousavi prepared to die for his cause". ABC NEWS. Retrieved 2 January 2010.
 6. "IRAN: Video shows gunman opening fire on demonstrators, who fight back". Los Angeles Times. 2 January 2010. Retrieved 2 January 2010.
 7. "Iran official says 36 killed in post-vote unrest". AFP. 10 September 2009. Retrieved 14 February 2011.
 8. (AFP) – 3 Sep 2009 (3 September 2009). "AFP: Iran opposition says 72 killed in vote protests". Google. Retrieved 11 September 2010.
 9. Lake, Eli (25 June 2009). "Iran protesters alter tactics to avoid death". Washington Times. Archived from the original on 23 February 2011. Retrieved 14 February 2011.
 10. CNN، Eliza Mackintosh and Alanne Orjoux. «Iranian President Rouhani calls for unity as death toll rises in unrest». CNN. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 11. «اسامی ٥ تن از کشته شدگان تظاهرات روز شنبه "دورود" منتشر شد». www.kurdistan24.net. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 12. آنلاین، یورونیوزeuronewsکشوراتحادیهٔ اروپاگستره پخشآسیا، اروپا، قارهٔ آمریکا، استرالیا، آفریقاشعار تبلیغاتیما در یورونیوز به هوش و ذکاوت مخاطبان‌مان باور داشته و با رعایت بی‌طرفی در پوشش و انتقال خبر به آن‌ها، امکان تفسیر خبرها را مطابق با خواست‌شان فراهم می‌سازیم ستادلیونبرنامه‌سازیفرمت تصویرSDTVمالکیتمالک Euronews S. Aتاریخچهراه‌اندازی‌شده۱ ژانویه ۱۹۹۳پیوندهاوبگاهeuronews comدسترسیرسانه جاریپخش. «یورونیوز - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد». fa.wikipedia.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 13. «پلیس راهی جز شلیک به هنجارشکنان نداشت/ شما بگویید چطور باید آرامشان می‌کردند؟ /نمی‌توانیم بگوییم چهار تا آدم لاابالی را که به اموال عمومی تعرض می‌کنند آرام کنید». اعتمادآنلاین. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ نوامبر ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 14. «تشریح جزئیات کشته‌شدن ۲ نفر در تجمعات شهرستان ایذه/ کشف مواد منفجره از منازل برخی دستگیرشدگان». خبرگزاری ایلنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 15. «اغتشاش‌گران به قصد خلع سلاح عوامل نیروی انتظامی به کلانتری قهدریجان حمله کردند/ 6 نفر از اغتشاش‌گران کشته شدند». web.archive.org. ۲۰۱۸-۰۱-۰۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ ژانویه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 16. http://www.washingtontimes.com، The Washington Times. «Trump's targeting of Iran comes as Islamic leaders torture and kill 8,000 protesters». The Washington Times (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 17. «چرا شدت سرکوب و شمار کشته شدگان اعتراضات ایران به گونه‌ای کم‌سابقه بالا بود». euronews. ۲۰۱۹-۱۱-۲۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 18. Welle (www.dw.com)، Deutsche. «گزینه‌ای از تحولات ایران در پنجمین روز تظاهرات اعتراضی | DW | 01.01.2018». DW.COM. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 19. «پلیس ایران: ۳۰۰ نفر در درگیری پلیس و دراویش بازداشت شدند» (به انگلیسی). BBC Persian. ۲۰۱۸-۰۲-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۲-۲۲.
 20. «احمد براکوهی، درویش زندانی». اطلس زندان‌های ایران.
 21. «محسن نوروزی، درویش زندانی». اطلس زندان‌های ایران.
 22. ««آغاز رزمایش نظامی ایران» در خلیج فارس/ و خبرهای بیشتر». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 23. «Report: Man taking part in Iran protest fatally shot - ABC News». web.archive.org. ۲۰۱۸-۰۸-۰۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ اوت ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 24. «دادستان کرج از 'کشته شدن یک نفر' در اعتراضات اخیر خبر داد». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 25. «ناآرامی‌های ایران؛ یک نفر کشته شد». euronews. ۲۰۱۸-۰۸-۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 26. «به رغم وجود فیلم‌های شلیک مأموران به مردم، سپاه قصد دارد تیراندازی را به گردن معترضان بیاندازد | صدای آمریکا فارسی». ir.voanews.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 27. «کشته شدگان اعتراضات ۲۰۱۹ | سازمان عفو بین‌الملل» (PDF).
 28. "'Iran's Hidden Slaughter': a video investigation". The Observers - France 24 (به انگلیسی). 2019-12-24. Retrieved 2021-03-19.
 29. «تلویزیون ایران کشته شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تأیید کرد». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 30. «اعتراض‌های ایران؛ روایت‌های چندگانه از حوادث خونین ماهشهر». euronews. ۲۰۱۹-۱۲-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 31. «ماجرای «کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر» چیست؟». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 32. "'Iran's Hidden Slaughter': a video investigation". The Observers - France 24 (به انگلیسی). 2019-12-24. Retrieved 2021-03-19.
 33. «رویترز: حدود ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان کشته شده‌اند». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 34. «عفو بین‌الملل: نیروهای امنیتی ایران دست‌کم ۲۳ کودک را در اعتراضات آبان کشتند». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 35. «آمار وزیر کشور از جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸؛ «بیش از ۲۰۰ نفر» کشته شدند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 36. «وزیر کشور ایران می‌گوید بیش از ۲۰۰ نفر در جریان اعتراضات آبان کشته شدند». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۹.
 37. «مرگ مهسا امینی، فیلم پلیس و پرسش‌های بی‌پاسخ – DW – ۱۴۰۱/۶/۲۵». dw.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۰.
 38. "New US Sanctions On Iran Cite 'Brutal Repression'". Iran International (به انگلیسی). Retrieved 2022-11-20.
 39. "Holding Iranian Officials Accountable for Brutal Repression". VOA (به انگلیسی). Retrieved 2022-11-20.