کالبدگشایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کالبدگشایی[۱] یا اتوپسی (به فرانسوی: autopsie) معاینه و بررسی جسد از طریق برش و آزمایش برای تعیین علت مرگ یا تعیین ماهیت تغییرات آسیب‌شناختی است.

واژه شناسی[ویرایش]

اتوپسی یک واژه مشتق شده از واژه آوتوپسیا (یونانی: αὐτοψία) در زبان یونانی باستان است. این واژه در اصل به معنای «دیدن خویش» می‌باشد. اتوس یعنی «خویش» (αὐτός) و اوپسیس (ὄψις) یعنی «دیدن» یا «نگاه کردن». واژه اتوپسی از سده هفدهم میلادی در علم پزشکی بکارگرفته می‌شود. در زبان فارسی به اتوپسی کالبدگشایی گفته می‌شود.

مراحل اجرایی کالبدگشایی[ویرایش]

معمولاً این کار با اهداف قانونی یا علمی و توسط پزشک متخصص آسیب‌شناس یا متخصص پزشکی قانونی در ایران در سازمان پزشکی قانونی انجام می‌گیرد. کالبدگشایی علمی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی با اهداف تحقیقاتی، آموزشی یا… صورت می‌گیرد ولی کالبدگشایی قانونی اغلب در مراکز پزشکی قانونی و با حکم دادگاه جهت تعیین علت مرگ و صدورگواهی فوت (در موارد مشکوک یا موارد دارای پرونده قضایی) انجام می‌شود.

فرق کالبدگشایی با کالبدشکافی[ویرایش]

کالبدگشایی اغلب برای کشف علت حقیقی مرگ انجام شده و از طریق برش دادن و آزمایش خون و ترشحات جسد، جهت بررسی علت مرگ صورت می‌گیرد. اما کالبدشکافی به معنای تشریح است و اغلب جنبه آموزشی داشته و در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پزشکی کاربرد دارد. اگرچه در برخی مواقع که دانستن علت مرگ بسیار مهم بوده و با تکنیک رایج کالبدگشایی نتیجه‌ دقیقی حاصل نشود ناگزیر باید کالبدشکافی انجام شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

سازمان پزشکی قانونی

منابع[ویرایش]

  1. «کالبدگشایی» [پزشکی] هم‌ارزِ «autopsy»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ کالبدگشایی)
  • واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان وادب فارسی

پیوند به بیرون[ویرایش]