پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دمیتری شوستاکوویچ»

جز
جز (←‏زندگی‌نامه: اصلاح فاصله مجازی با استفاده از AWB)
}}
'''دمیتری دمیتری‌یویچ شوستاکوویچ''' {{به روسی|Дмитрий Дмитриевич Шостакович}}{{رچ}} (زادهٔ ۲۵ سپتامبر ۱۹۰۶ در [[سن پترزبورگ]] - درگذشتهٔ ۹ اوت ۱۹۷۵ در [[مسکو]]) آهنگساز روس دورهٔ [[اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی|شوروی]] بود. او، چه در زمان حیات خود و چه بعد از آن، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان [[سده ۲۰ (میلادی)|سدهٔ بیستم]] شناخته می‌شد.
شوستاکوویچ در بیشتر طول زندگی خود رابطهٔ پرفرازونشیبی با [[حزب کمونیست اتحاد شوروی]] و دستگاه‌های دولتی شوروی داشت. او از معدود هنرمندان شوروی است که شخص [[ژوزف استالین|استالین]] بر آثارش نقد نوشت. موسیقی او به‌طور رسمی دو بار در سال ۱۹۳۶ و ۱۹۴۸ و به‌صورت دوره‌ای ممنوع اعلام شد.<ref>[http://www.harmonytalk.com/id/2294 دمیتری شوستاکوویچ ]</ref>
 
از وی به‌عنوان یکی از نوابغ [[هنر در اتحاد جماهیر شوروی|هنر شوروی]] یاد می‌شود.<ref>[http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2010/11/101120_l10_communism_art_ussr.shtml علی امینی نجفی، هنر کمونیستی؛ موسیقی در شوروی] - [[بی‌بی‌سی فارسی]]</ref>
در سال ۱۹۳۰ آغاز کار روی اپرایی تازه به نام [[لیدی مکبثِ ناحیه متزنسک]] را آغاز کرد. اپرای «لیدی مکبث» در [[لنینگراد]] و [[مسکو]] به روی صحنه رفت و تا سال ۱۹۳۶ بارها با موفقیت اجرا شد. در این میان [[استالین]] قدرت خود را در حزب و دولت تحکیم بخشیده، پیگرد و سرکوب مخالفان را آغاز کرده بود. در سراسر کشور روشنفکران و هنرمندان نخستین قربانیان ماشین ترور بودند.
 
شوستاکوویچ پس از اعتراض مأموران حزبی به لیدی مکبث، [[سمفونی شماره ۵ (شوستاکوویچ)|سمفونی پنجم]] را منتشر کرد که از مهمترین کارهای او به شماربه‌شمار می‌رود.
 
اولین سمفونی او که ترکیبی از سبک آکادمی و مدرسی بود و [[اپرا]]یش به نام «[[بینی (اپرا)|بینی]]» را می‌توان به عنوان ناسازگارترین اثر مدرن او بر روی صحنه نام برد. گروو، از [[سمفونی شماره ۴ (شوستاکوویچ)|سمفونی چهارم او]] به عنوان ''ترکیبی عظیم از پیشرفت موسیقی شوستاکوویچ'' یاد کرده‌است. همچنین این سمفونی اولین اثری بود که تأثیر [[گوستاو مالر]] در آن وجود دارد. آثار اپرایی او بیشتر با مضمونهای عشق، مرگ و هنر همراه بودند.
اوج شهرت او در زمان [[جنگ جهانی دوم]] و بخاطر اثر معروفش [[سمفونی لنینگراد|سمفونی هفتم]] یا «[[سمفونی لنینگراد]]» بود.
 
مشهورترین آثارش ۱۵ سمفونی و ۱۵ کوارتت زهی است.<ref>[http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2006/09/printable/060908_waa_shostakovitch.shtml علی امینی نجفی، به مناسبت صدمین زادروز شوستاکوویچ ]</ref>
 
از ساخته‌های مردم پسند شوستاکوویچ [[والس شماره ۲ (شاستاکوویچ)|والس شماره ۲]] است. این اثر شهرت فراوانی برای او آورد. درسال ۱۹۹۹ [[استنلی کوبریک]] در واپسین فیلم اش به نام [[چشمان تمام بسته]] از این والس استفاده کرد.<ref>[http://musiceiranian.ir/old/music-film-video-cinema-menu/69-music-film-video-cinemaa/1257-1388-04-03-10-22-42.html موسیقی کلاسیک در سینما ]</ref>
دمیتری شوستاکویچ رویداد وحشتناک قتل عامقتل‌عام مردم را در ۱۹۰۵ توسط [[تزار]] در سمفونی ۱۱ خود به قدرتمندترین و هیجان‌انگیزترین شکلی با [[موسیقی]] به تصویر کشید.
 
== برخورد حکومت با هنرمندان ==
در ژانویه ۱۹۳۶ نقدی جنجال‌برانگیز در روزنامه پراودا، ارگان رسمی حزب کمونیست، منتشر شد، با تیتر: «هیاهو به جای موسیقی». این مقاله را یا شخص استالین نوشته یا متن آن را به یکی از ایادی خود دیکته کرده بود. شوستاکوویچ متهم شده بود که به جای «بازتاب احساسات خلق قهرمان شوروی» هنر خود را در خدمت «دشمنان طبقاتی» قرار داده استداده‌است. اپرای درخشان «لیدی مکبث» سانسور و سپس توقیف شد و دیگر تا سال۱۹۶۱ اجرا نشد.
 
استالین در سال ۱۹۴۸ شروع به حذف و پاکسازی آهنگسازان کرد.
استالین به کمیسرهایش دستور داد موسیقی «[[سوسیالیسم واقع گرایانه]]» را به آهنگسازان تحمیل کنند و هر کس را که ایده دیگری دارد، به راحتی کنار بگذارند.
 
او همچنین گزارش داد که مردم «در سراسر [[اتحاد جماهیر شوروی]]» به اتفاق آرا، به اصطلاح فرمالیست‌ها را محکوم کردند و خواستند با تمام کسانی که نامشان در لیست سیاه بوده است،بوده‌است، مانند وطن فروشان رفتار شود؛ «[[سمفونی]]های روشنفکرمآب دیگر کافی است! با دستورهای روشن و صریح حزب، تمام مانیفست‌های فرمالیست‌ها را متوقف خواهیم کرد». زمان تشکیل نخستین کنگره انجمن آهنگسازان، فهرست کاملی از آهنگسازان «ضد مردم» تهیه کرد. نخستین «ضد[[سوسیالیست]]‌ها» شوستاکوویچ، [[پروکوفیف]]، [[خاچاتوریان]] و [[مایاکوفسکی]] بودند. شوستاکوویچ را بیشتر از همه به خاطر اپرای «لیدی مکبث» آزار دادند.
 
بسیاری از آثار او یا هرگز اجرا نشدند یا تنها پس از مرگ استالین به اجرا درآمدند.<ref>[http://www.harmonytalk.com/id/1727 سرگذشت موسیقی کلاسیک در شوروی کمونیستی (I) ]</ref>
 
== برخی از آثار ==
۴۹٬۷۹۷

ویرایش