ادوارد هاپر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
'ادوارد هاپر'
Self portrait by edward hopper.jpg
زادهٔ ۲۲ ژوئیهٔ ۱۸۸۲(۱۸۸۲-07-۲۲)
نایاک، نیویورک،
درگذشت ۱۵ مه ۱۹۶۷ میلادی (۸۴ سال)
منهتن، نیویورک،
ملّیت آمریکایی
رشته نقاشی
جنبش واقع‌گرایی
آثار برجسته شب‌زنده‌داران

ادوارد هاپر (به انگلیسی: Edward Hopper) (زاده ۲۲ ژوئیه ۱۸۸۲ - درگذشته ۱۵ می ۱۹۶۷) یک نقاش و چاپگر واقع‌گرای آمریکایی بود. او تأثیرات بسیاری بر نقاشان پاپ و واقع‌گرای دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ گذاشت.[۱]

تولد و کودکی[ویرایش]

ادوارد هاپر مشهورترین رئالیست آمریکایی قرن بیستم در سال ۱۸۸۲ در شهر نیاک نزدیکی نیویورک متولد شد. شهری آرام در ساحل غربی رودخانه هادسون که هنوز هم به خاطر خانه‌های بزرگ و مجللش که به سبک ویکتوریایی متأخر ساخته شده‌اند شناخته شده است. پدرش گارت هنری هاپر تاجری نه چندان موفق که دوستدار ادبیات بود و مادرش الیزابت گریفیتز اسمیت هاپر که ذوقی هنری داشت و خواهری که دو سال از او بزرگتر بود.

ادوارد هاپر کودکی خجالتی بود که پیوسته نقاشی می‌کرد و از تنها سپری کردن وقتش در خانه لذت می‌برد؛ در حالی که والدینش از این جهت نگران او بودند و تلاش می‌کردند او را با کودکان دیگر همراه کنند، اما ادوارد همچنان که رشد می‌کرد ترجیح می‌داد دنیا را از فاصله دورتری تماشا کند.

مدرسه هنری نیویورک[ویرایش]

او بعد از گذراندن دوران ابتدایی به دبیرستان عمومی نیاک رفت و پس از فارغ‌التحصیلی تصمیم گرفت به حرفه نقاشی بپردازد. اما چون والدینش خواستار حرفه‌ای برای او بودند که بتواند خودش را تأمین کند هاپر در اولین زمستان اقامتش در نیویورک در مدرسه تصویرسازی وارد رشته تصویر سازی تجاری شد.

رابرت هنری استادی تأثیرگذار[ویرایش]

هاپر خیلی زود به این نتیجه رسید که بهترین جا برای مطالعات هنری مدرسه هنری نیویورک است که به خاطر حضور استادی مشهور به نام ویلیام مریت چیس – William Merritt Chase – با عنوان مدرسه چیس هم شناخته می‌شد. هاپر نقاشی رنگ روغن را زیر نظر چیس شروع کرد و از همان ابتدا فهمید که سبک مجلل و بسیار آراسته چیس را دوست ندارد و آن را تاریخ گذشته می‌داند. پس از آن رابرت هنری و کنت هیزمیلر را به استادی خود انتخاب کرد و در کلاس‌های آن‌ها شرکت کرد. رابرت هنری استادی تأثیرگذار و سنت شکن بود که همواره به دانشجویان توصیه می‌کرد احساسات و هیجانات خود را بشناسند و با ارزش بدانند.

توماس ایکینز رئالیستی که هاپر دوستش می‌دارد
در طول شش سال ۱۹۰۶–۱۹۰۰ که هاپر در مدرسه هنری نیویورک گذراند، آثار هنرمندان بزرگ آمریکا را مطالعه کرد در این میان می‌توان از توماس ایکینز هنرمند رئالیست آمریکایی (۱۹۱۶–۱۸۴۴) نام برد که هاپر او را بزرگترین نقاش آمریکا می‌دانست چرا که فکر می‌کرد ایکینز مناظر و صحنه‌های آمریکایی را به دور از هرگونه ظاهرسازی به نمایش کشیده است، کیفیت نوری نقاشی‌های ایکینز با وجود رئالیسم بودن از نور طبیعی فاصله زیادی دارد. فضای تابلوهایش چه داخلی و چه بیرونی را نوعی نور غیرجذاب و سرد دربرمی گیرد. این طرز استفاده از نور که اغلب بدون دربرداشتن ویژگی‌های انسانی بود هاپر را به کلی مجذوب خود ساخت، به طوریکه سرانجام تصاویر نقاشی‌هایش را با نورهای خشن و ناآرام مملو ساخت و همچنین در مورد حرکت‌های چشم انداز و منظره در قرن ۱۹ به نام لومینیسم – Luminism – آموخته‌هایی کسب کرد. هاپر همچنین در این مدت چند جایزه و بورس تحصیلی را به خاطر توانمندی‌های هنریش از آن خود کرد.

سفر به پاریس[ویرایش]

در سال ۱۹۰۶ پاریس مرکز دنیای هنری اروپا بود و هاپر همیشه دوست داشت به آنجا سفر کند. او از سنین کم با ادبیات فرانسه و فن ترجمه آن آشنا شده بود و از رابرت هنری نیز آموخته بود برای نقاشی و شعر فرانسه ارزش قائل شود. وقتی در سال ۱۹۰۶ به خارج سفر کرد از موزه‌هایی در انگلیس، هلند، آلمان و بلژیک دیدن کرد. اما برای نقاشی کردن در پاریس توقف کرد و این همان جایی بود که سبک و تکنیک آینده او در آن شروع به شکل گیری کرد. به خاطر خجالتی بودن هاپر در اجتماعات و گردهمایی‌های پاریس شرکت نمی‌کرد درعوض به موزه‌ها، گالری‌ها و نمایشگاه‌ها می‌رفت. در شهر می‌گشت و از کافه‌ها و بارها دیدن می‌کرد و با زندگی خیابانی پاریس آشنا می‌شد و در پیاده‌روی کافه‌ها از زندگی روزمره پاریسی‌ها اسکچ می‌زد و در ضمن اینکه برای ثبت مشاهدات خود دوربینی هم تهیه کرده بود.

دیدار با امپرسیونیست‌ها و تأثیر دگا[ویرایش]

هاپر نقاشان امپرسیونیست زیادی را در پاریس دید، گرچه در پاییز ۱۹۰۶ به خاطر سرمای پاریس فرصت کمتری برای نقاشی به سبک امپرسیونیست‌ها در فضای بیرون داشت اما پالتش حداقل برای مدتی روشن‌تر شد و تاش‌های قلمش به صورت منقطع و ضربه‌ای درآمد. نقاش امپرسیونیستی که کارش بیشترین تأثیر را روی هاپر داشت ادگار دگا (۱۹۱۷–۱۸۳۴) بود که هاپر را با ایده ترکیب بندی سریع که موقعیتی تصادفی را تصویر می‌کرد آشنا ساخت. ایده‌ای که دگا خود از عکاسی وام گرفته بود. زمانی که هاپر به دنبال پاسخ این پرسش بود که نقش اجتماعی هنر چیست متوجه شد که امپرسیونیسم برایش پاسخ روشنی ندارد چرا که در تصویر کردن مردم معمولی یا زندگی شهری و حومه شهری، کافه‌ها، پیک نیک‌ها و تصاویری از صحنه‌های خیابانی متوقف می‌شود و به نور و لذت می‌پردازد و او که تنهایی و تاریکی‌های دنیا را نیز می‌دید خود را در این میان همچون بیگانه‌ای می‌یافت. در نمایشگاه سالن پاییز ۱۹۰۶، که ۳۰ اثر از رئالیست نقاش گوستاو کوربه (۱۸۷۷–۱۸۱۹) و کارهای پست امپرسیونیست زیادی از پل سزان (۱۹۰۶–۱۸۳۹) نمایش داده شده بود، این گوستاو کوربه بود که نظر هاپر را به خود جلب کرد چرا که او در آن‌ها روح و تفکر را می‌دید.

در کارهای اولیه و در عین حال مهم و نایاب هاپر که مربوط به زندگی پاریسی می‌شود پروژه بلند مدتش یعنی کشیدن پرتره از انسان‌هایی که از طبیعت، جامعه و حتی خودشان جدا شده بودند را آغاز کرد.

بازگشت به نیویورک و کار به عنوان تصویرسازی تجاری[ویرایش]

هاپر پس از بازگشت به نیویورک در ۱۹۱۰ برای مدتی قادر به نقاشی کردن نبود چرا که برای پرداخت اجاره می‌بایست به عنوان تصویرگر تجاری کار کند. در طول این سال‌های سخت اولیه زندگی مستقل (۱۹۱۵–۱۹۱۰) هاپر از نگرانی جان اسلون که او نیز در ۱۹۰۶ در مدرسه هنری نیویورک بود برای وضع بشر و تصاویرش از زندگی شهری و خانگی که در میان طبقات مختلف کاری، در کارهای بعدی خود تأثیر گرفت.

قلم زنی[ویرایش]

در همین دوران بود که تولید تصویر را به شیوه قلم زنی آغاز کرد. تغییری که روح تازه‌ای به نقاشی‌هایش بخشید با این شیوه چاپی هاپر بالاخره از فرانسه به آمریکا روی برگرداند. سایه‌های شب ۱۹۲۱ که مربوط به خیابان یک شهر در شب می‌باشد، با قلم زنی پر رمز و راز و شیوه‌ای که حس کنجکاوی را برمی انگیزد نمونه خوب دیگری از گسترش هنر او در طول این مدت می‌باشد. این صحنه که از بالا با زاویه دید گیج کننده‌ای ترسیم شده است، بوسیله یک چراغ خیابانی روشن شده که این امر باعث گشته تا سایه‌ها و نور به جهت‌های غیرمنتظره‌ای هدایت شوند – به کنتراست موجود بین کاغذ سفید روشن و جوهر چاپ تیره مشکی مخملی و استفاده هاپر از جزئیات معماری در قسمت بالای راست تصویر دقت کنید -

تأثیرات و درس‌های اچینگ[ویرایش]

از درس‌های مهمی که هاپر از اچینگ (قلم زنی) گرفت این بود:

  1. تجربه و توانایی او در تصویرسازی او را قادر کرده است تا صحنه‌هایی با تأثیرات روانی قوی را در نقاشی‌های فضای داخلی یا بیرونی خود خلق کند.
  2. کار با این واسطه سفید و سیاه او را مجبور کرده بود تا دقت و توجهی وافر به سه سازنده اساسی تصویر داشته باشد یعنی موضوع، ترکیب بندی و نور.
  3. هاپر در اچینگ‌ها روی کیفیت هیجانی معماری آمریکایی با پشت بام‌های رؤیایی و نورگیرهای گوتیک تمرکز کرد.
  4. صحنه‌ها را از بالا و با زاویه در کارهایش نشان داد.
  5. به مشاهده نور و سایه‌ها به ویزه نور مصنوعی و نورهای شب پرداخت.

اچینگ هاپر را به پیدا کردن زیبایی در زشتی‌ها رساند.

جوزفین مشوقی برای آب رنگ و رسیدن به موفقیت مالی برای هاپر[ویرایش]

گرچه هاپر پیشرفت قابل توجهی را در چاپ به دست آورد، ولی موفقیت واقعی وی در استفاده از آبرنگ رخ داد. وقتی در تابستان ۱۹۲۳ همشاگردی قدیمیش از مدرسه هنری نیویورک جوزفین و رستیل ناپویسن (۱۹۶۸–۱۸۸۳) را ملاقات کرد. جوزف کسی بود که او را به استفاده از آبرنگ تشویق کرد. در مقیاس با قلم زنی و نقاشی‌های رنگ روغنش، آبرنگ‌های هاپر بی دغدغه و شاداب به نظر می‌رسند، برعکس مضمون‌های هیجانی و تیره موجود در رنگ روغن‌های او آبرنگ‌هایش ثبتیات ساده‌ای از نور، جو موجود (اتمسفر)، و جزئیات معماری است.

در پاییز ۱۹۲۳ جوزفین و هاپر هرکدام با شش نقاشی آبرنگ در نمایشگاهی در موزه بروکلین شرکت کردند که کارهای هاپر بیشترین بازدیدکننده را داشت، در حالیکه نقاشی‌های جوزفین عملاً نادیده گرفته شدند.

در عرض یکسال بعد هاپر برای اولین بار به نمایش آثار آبرنگش در یک گالری تجاری پرداخت و در همان سال در نمایشگاه آبرنگی که فرانک. کا. ام به پا کرده بود موفقیت مالی خوبی به دست آورد و با نمایشگاه رنه هاپر بالاخره موقعیت خودش را به عنوان یک نقاش مردمی تثبیت کرد و خیلی زود کارش را به عنوان تصویرساز متوقف کرد و وقت خودش را به طور کامل وقف نقاشی کرد و بعد از آن جزو یکی از نوزده نفر نقاش زنده آمریکایی موزه هنر مدرن شناخته شد و به زودی به جراید هم راه پیدا کرد.

ازدواج و تشکیل خانواده ساده و بدون فرزند[ویرایش]

هاپر و جوزفین (جو) مدت کوتاهی بعد با یکدیگر ازدواج کردند، زندگی زناشویی آنها فرزندی در پی نداشت. پس از ازدواجشان نیز در آپارتمانی که استودیوی کوچک هاپر در آن وجود داشت ساکن شدند، هاپر برای تمرکز بیشتر هنگام نقاشی خطی را در امتداد وسط اتاق می‌کشید و همسرش را از اینکه بخواهد در طول ساعات کاری اش از آن خط عبور کند منع می‌کرد. سادگی شیوه زندگی آن‌ها مثال زدنی بود. لباس‌های ارزان به تن می‌کردند و ترجیح می‌دادند آنقدر آن‌ها را به تن کنند تا کهنه و فرسوده بشوند. غذایشان ساده بود و اثاثیه کمی داشتند. غیر از یک ماشین و یک خانه روستایی تک اتاق خوابه که آنهم به طور مختصری با اسباب و اثاثیه مجهز شده بود (همان خانه رو به دریای نقاشی‌هایش در (Cape cod)) تنها چیزی که خانواده هاپر برای آن خرج می‌کرد تحصیل فرهنگ بود. آن‌ها به سینما و تئاتر می‌رفتند، کتاب می‌خریدند و از بازدیدکنندگان همیشگی موزه‌ها و گالری‌ها بودند. هردوی آن‌ها برای ادبیات، شعر و هنرها به ویژه سینما و تئاتر اهمیت ویژه‌ای قائل بودند.

جو تنها مدل زنی که هاپر داشت[ویرایش]

جو پس از ازدواج با ادوارد به او اجازه نداد تا از زنان دیگر به عنوان مدل استفاده کند. شاید بدون هیچ غرض و حسادتی دلش می‌خواست که هنر همسرش را خودش کنترل کند و بر آن تأثیر بگذارد. از آن پس هر زمانی که هاپر زنی را به تصویر می‌کشید آن زن کاملاً بر اساس شخصیت جو پی ریزی شده بود، حتی اگر او شخصیتش را جوانتر یا پیرتر می‌کشید؛ بنابراین جو هنرپیشه سابق تئاتر، مبدل به راهنما و راهبر همیشگی همسرش شد.

بازگشت به رنگ روغن و توصیفی کوتاه از خانه‌ای نزدیک راه‌آهن[ویرایش]

با اعتماد به نفسی که وی در قبال موفقیت مالی اش در آبرنگ به دست آورد هاپر به عشق اولیه اش یعنی نقاشی رنگ روغن بازگشت. تابلوی فوق‌العاده و تماشایی «خانه‌ای نزدیک راه آهن که (۱۹۲۵) مهر تأییدی است بر نگاه پخته و جدید او خانه به تصویر درآمده که به سبک ویکتوریایی می‌باشد می‌تواند به عنوان مطالعه‌ای دربارهٔ وضع ترحم انگیز معماری مورد بررسی قرار بگیرد. شکوه ساختمان با دودکش‌هایش با سقفی شیب دار و برجی که دارای سقف شیروانی است، همین‌طور رواق چند ستوین از قسمت زیرین توسط خط محیطی خشکی که به منظره ای بی درخت منتهی می‌شود و نیز توسط همجواری ویران کننده خطوط راه آهن که در پیش زمینه نقاشی دیده می‌شوند، برش خورده است. قابل ذکر است که خانه در فیلم «روانی» هیچکاک از همین کار هاپر الهام گرفته شده است.

شب‌گردها اثری رمزآمیز و مشهور[ویرایش]

از میان همه نقاشی‌های او مشهورترین و رمزآمیزترین تابلو به طور مسلم «شبگردها» می‌باشد. تصویری از یک رستوران کوچک با پنجره‌هایی شیشه‌ای در اواخر شب. هاپر که تا مدتی از گفتن «داستان شبگردها» امتناع می‌کرد، ضمن مصاحبه‌ای اظهار داشت که «من این صحنه را از یک رستوران در خیابان گرینویچ ویلیج الهام گرفتم. تنها کاری که کردم این بود که صحنه را ساده و رستوران را کمی بزرگتر کشید. من داشتم تنهایی یک شهر بزرگ را نقاشی می‌کردم.»

در این تصویر هاپر بار دیگر افراد را در شب و از میان یک پنجره نگاه می‌کند. تأثیر قدرتمند صحنه به نوعی توسط احساس زجرآوری که از سکون و نبود هدف وجود دارد خلق شده است. زوجی که در صحنه وجود دارند، طوری به نظر می‌رسند که انگار خارج از مکان رستوران قرار گرفته‌اند. درست بمانند تعداد زیادی از آدم‌های هاپر که این حس را از لحاظ روان شناسانه در محیط اطرافشان به ما القا می‌کنند. جو تأثیر برانگیزی که توسط نورپردازی درخشنده اطراف سر (در حالی که از فضای تاریک بیرون دیده می‌شود) خلق شده است، یکی از قویترین عناصر این نقاشی است. نور فلورسنت (که در اوایل دهه ۱۹۴۰ به بازار آمده بود) محوطه رستوران را روشن کرده، به مانند دیگر نقاشی‌های هاپر، تأثیر سینما نیز در اینجا دیده می‌شود. وقتی به تابلو نگاهی می‌اندازیم، انگار در سالن تاریک تماشاخانه نشسته‌ایم و به صحنه روشن مقابل خیره شده‌ایم. رستوران نمایانگر نوعی قفس شیشه‌ای برای افراد داخل آن است. اینجا نیز شخصیت‌های تابلو از نوعی ناآرامی رنج می‌برند و اغلب احساس می‌کنند که در پشت شیشه حبس شده‌اند و یا از میان پنجره به دنیای خارج می‌نگرند.

دوستی با عکاسی و سینما و قهر با نقاشی پیشرو[ویرایش]

در بسیاری از موارد کار هاپر خیلی بیشتر به عکاسی و هنر سینمای قرن بیستم آمریکا نزدیکتر است تا نقاشی‌های آوانگاردی که توسط هنرمندان معاصرش از دهه ۴۰ به بعد انجام می‌گرفت. با شروع سال‌های ۱۹۴۰ هرچند هاپر در کارش موفق می‌نمود ولی از جریان اصلی هنری آن زمان به دور ماند. ذات تنهایی پسند او، علاقه کمی را برای شرکت در مباحث انتقادی باقی می‌گذاشت. با این حال علاقه‌مندان او نه تنها از کلکسیون داران هنری، موزه داران و عامه مردم تشکیل یافته بودند، بلکه نقاشان مهم زیادی از شیوه آوانگارد را نیز می‌توانیم ذکر کنیم که در قبال استفاده استادانه هاپر از رنگ، نور، فضا، احترام زیادی برایش قائل بودند. از جمله آنها می‌توان به: مارک روتکو، فرانتس کلدین و ویلهلم دگونینگ اشاره کرد.

سال‌های پایانی و تعظیم دو کمدین[ویرایش]

هرچقدر که هاپر پیرتر می‌شد آثار ناخوشایندتر و به ظاهر تکمیل نشده تر جلوه می‌کرد. در نقاشی‌های آخر او، یک نوع بی لطافتی و سنگدلی یافت می‌شود. مکان‌هایی که در این دوران نقاشی می‌کند به طور چشمگیری سورئال بنظر می‌رسند (مثل درهایی که به روی فضاهای نامشخص باز شده‌اند).

زنانی که در نقاشی‌های آخرش وجود دارند، زشت و پیر شده‌اند. در حالیکه نگاه‌های گنگ و بی حالت و حدقه چشم‌های توخالی و تاریک آن‌ها صورتهایشان را مانند مردگان کرده است و این امر شاید نشانه‌ای است بر ضعف فیزیکی او و همسرش - که هنوز تنها مدلش بود. -

اکثر منتقدین این عقیده را دارند که این شور و اشتیاق در به تصویر کشیدن فرسودگی جسمی، تصمیمی زیبایی شناسانه در هنر هاپر می‌باشد. کارهای اخیرش دارای نوعی آگاهی قوی در خصوص فناپذیر بودن است. در سال ۱۹۶۵ هاپر که می‌دانست به زودی از دنیا خواهد رفت نقاشی پایانی خود را به نام «دو کمدین» کشید که نشان دهنده نزدیکی اش به مرگ بود. در این نقاشی که به قول جو «تند و تلخ» بود او و جو با لباس‌های سنتی دلقک کمدیا دلا آرته در گوشه صحنه تئاتر ایستاده‌اند و در کنار یکدیگر در صحنه پایانی زندگی شان برای آخرین بار تعظیم می‌کنند.

چهار تجربه متفاوت[ویرایش]

چهار شیوه هاپر که تجربیاتش را در روبرو شدن و به تصویر کشیدن زندگی مدرن آمریکایی نشان می‌دهد، عبارتند از:

  1. تصویر سازی تجاری؛
  2. اچینگ ها؛
  3. آب رنگ ها؛
  4. رنگ روغن‌ها.

موضوعات مورد علاقه هاپر[ویرایش]

بدون در نظر گرفتن مدیوم به کار گرفته شده هاپر پرداختن به یک سری تم‌ها و موضوعات دلبستگی نشان می‌دهد که می‌توان آن‌ها را در یک دسته‌بندی کلی به این صورت معرفی کرد:

  1. تنهایی و بیگانگی زندگی در شهرهای بزرگ و یا سکون و از حرکت ایستادن زندگی حومه شهر؛
  2. اختراع اتومبیل‌ها و تأثیراتی که بر زندگی مردم داشتند. در سال‌های ۱۹۳۰ بیشتر مردم رانندگی می‌کردند و مسافرت کردن بیشتر و بیشتر رواج پیدا می‌کرد. رفتن به مکان‌های دورتر میل و رغبتی فزاینده برای جستجوی افق‌های تازه و کسب تجربیات جدید در مکان‌هایی تازه ایجاد کرد و نهایتاً به جستجوی ارزش‌های جدید و نوعی احساس به ریشه و بی مکان بودن منجر شد.
  3. منظره‌های روستایی که فرایندها و تکنولوژی‌های صنعتی بخصوص خطوط راه آهن آن‌ها را پژمرده و زنگار گرفته کرده است.
  4. فیلم‌ها: این فرم جدید رهایی بخش که سرگرمی مشهور، رایج و افسون کننده آن روزگار بود.
  5. ویریسم صحنه‌های شهریف تقابلی بین زندگی محرمانه و شخصی باجنبه کاملاً غیرشخصی زندگی شهری.

به تصویر کشیدن خصوصی‌ترین بخش زندگی انسانی به صورت زنان عریان و نیمه عریانی که داخل ساختمان‌های شهری هستند. در این مجموعه‌ها که با عنوان «صبحگاه در شهر» و «آفتاب صبحگاهی» تکوین یافت، یک زن در شرایطی محیطی بسیار واقع نمایانه در حال پوشیدن یا در آوردن لباس ظاهر می‌شود و اغلب او را روبروی پنجره‌ای با نگاه رو به بیرون می‌بینیم. در حالیکه می‌دانیم پشت پنجره زندگی شهری در جریان است. هیچ کوششی برای نمایش زیبایی آرمانی پیکره یک زن و یا تأکید بر جنبه شهوانی آن صورت نگرفته، بلکه هاپر درنهایت خلوص و صداقت واقعیت را به تصویر کشیده است. در عین حال توجه خاص او به موجودیت مادیف ملموس و حجم مجسمه وار بدن زن کاملاً به چشم می‌آید.

  1. عدم ارتباط میان افراد: شخصیت‌هایی که هاپر به خلق آن‌ها پرداخته، ساکت و خاموش اند و لبهایشان تکان نمی‌خورد. در اثر «هتلی نزدیک راه آهن» زن و شوهر ساکت اند و هرکدام سرگرم کار خودشانند.
  2. تنهایی، انزواء، اشکال انسانی مجزا و منفرد. در بسیاری از موضوعات شهری هاپر، تک آدمهایی نیز به چشم می‌خورند اما آن‌ها بیشتر بخشی از کل صحنه هستند تا ایفاگران نقش‌های اصلی. در آثار او اجتماع زیادی از آدم‌ها را نمی‌بینیم، او اغلب ساعاتی از روز را انتخاب می‌کرد که به ندرت آدمی در خیابان‌ها دیده می‌شود.

تکنیک هاپر[ویرایش]

شیوه کار هاپر شما را قادر می‌کند که حتی اگر با تصویر تمام کارهای او آشنا نباشید بتوانید آن‌ها را تشخیص دهید. بیشتر کارهای هاپر بر موقعیت‌ها و احساسات عمیق شخصی تمرکز می‌کنند. مضامینی که جهانی هستند و در هر زمانی نیز قابل درک بوده و هستند مثل بیگانگی، تنهایی و بی ریشه بودن. آنچه در زیر می‌آید اشاره ایست به آنچه سبک هاپر را متمایز می‌کند و منجر به تأثیرگذاری خاص آثار او می‌شود.

  1. روایی نبودن، اجتناب از شرح و توصیف: هاپر به ندرت جزئیاتی را دربارهٔ آن چیزی که در نقاشی‌هایش در حال رخ دادن است، ارائه می‌دهد. این امر باعث می‌شد که بیننده نوعی احساس نارضایتی توأم با کنجکاوی داشته باشد. برای مثال در تابلوی «هتل غربی» زن طوری تنها نشسته است که انگار منتظر کسی است، اما چه کسی و چرا؟ «تصویر موجود است.»
  2. عدم ارتباط میان افراد: همان‌طور که در بخش قبل در شماره ۶ ذکر شد شخصیت‌هایی که هاپر به خلق آن‌ها پرداخته ساکت و خاموش اند، لبهایشان تکان نمی‌خورد.
  3. نقطه نظر ناظر: تعداد بسیار زیادی از نماهای داخلی که هاپر نقاشی کرده، از پشت پنجره از نقطه نظر ناظر کشیده شده‌اند. مثل آنچه او در «پنجره‌های شب» و «شبگردها» به تصویر کشیده است. همچنین در «اتاق کار شب» به خاطر نقطه دید بالای بیننده احساس می‌شود ناظری در خارج از اتاق وجود دارد که البته در طراحی مقدماتی این نقاشی چارچوب یک پنجره نیز کشیده شده که ثابت می‌کند این تجربه‌ای صرفاً ذهنی از سوی بیننده نیست بلکه نقاشی برای ایجاد آن قصد عمدی داشته است.
  4. نورپردازی سرد و غیرطبیعی: نور در آثار هاپر همانند نورپردازی در سینما می‌باشد. انگار نورافکن‌های شدید تمام سطح بومهایش را تحت سیطره خود قرار داده‌اند و این کار شخصیت‌هایش را در نوعی درخشش مصنوعی و نمایشی فرو می‌برد. ذات مصنوعی نورهایی که هاپر در کارهایش استفاده می‌کند اغلب به صورت آبی‌های سرد و یخ ارائه می‌شوند و این باعث می‌شود نقاشی‌هایش دارای کیفیت سرد و دگرجهانی باشد. حتی نور خورشید در بسیاری از آثار او نوعی حس تهدید کنندگی را منتقل می‌کند.
  5. اثرگذاری صنعت سینما: هاپر در کارهایش از نوعی تکنیک مربوط به سینما یعنی انجماد تصویر (freeze-frame) استفاده می‌کند تا صدم ثانیه‌ها را در زندگانی شخصیت‌هایش ثابت کند و از آنجایی که این تکنیک فقط روی یک فریم تمرکز می‌کند بیننده به سختی می‌تواند بفهمد که چه چیزی قبل از این لحظه بوجود آمده یا بعد از این چه پیش خواهد آمد. برای مثال: در تابلوی «مردم زیر نور آفتاب» این افراد عجیب و غریب که با لباس کارشان مشغول حمام آفتاب اند چه کسانی هستند؟ و چه دلیلی باعث شده اینجا کنار هم باشند؟ و اصلاً اینجا دقیقاً کجاست؟
  6. نمایش تقابل زندگی خصوصی و محرمانه در برابر جنبه غیرشخصی زندگی شهری آنچنان که در بخش قبل شماره (۵) ذکر شد.
  7. طرد مدرنیسم: هاپر با تمرکز روی رئالیسم و نمایش فیگور آدم‌ها در صحنه، خودش را از معاصرینش و تجربیات آوانگارد در مدرنیسم تصویری زمانه اش مجزا می‌کند. ضمن اینکه کارهای آخروی به طور مبهمی سورئال هستند.
بیانیه‌هایی از ادوارد هاپر
  1. هدفم در نقاشی همواره انجام دقیق‌ترین نسخه برداری ممکن از روی شخصی‌ترین برداشت‌هایم از طبیعت بوده است.
  2. در نقاشی تلاش کرده‌ام تا ادراکات حسی خود را در قالب تأثیرگذارترین فرمی که سازگار با خواسته‌هایم باشد به نمایش بگذارم. شاید موانع تکنیکی نقاشی به ناچار باعث پدید آمدن چنین فرمی شده‌اند. البته خصوصیات شخصیتی نیز در پیدایش این فرم نقش داشته است و ممکن است کوششی که برای ساده‌سازی کارهایم انجام داده‌ام نیز متأثر از همین‌ها باشد.
  3. معتقدم که نقاشان بزرگ با پیروی از قوه تعقل خود سعی کرده‌اند ابزار نامطیع رنگ و بوم را به اطاعت خود وادارند و آن‌ها را به وسایلی برای ثبت عواطف و احساسات خود تبدیل سازند.
  4. اگر چنانچه دوره کارآموزی از یک استاد شرطی لازم باشد ما به عنوان آمریکایی تاکنون این شرط را در قبال فرانسه رعایت کردیم و اگر بیش از حد به این نوع رابطه ادامه دهیم به معنای تحقیر و خوار شدنمان خواهد بود. ما فرانسوی نیستیم همان‌طور که گرچه ذائقه زیبایی شناسی رومی‌ها حساس و پرورده نبود اما استیلای تفکر روشنفکرانه یونانی‌ها بر آنان ویژگی‌های قومی شان را از بین نبرد؛ و به طور کلی می‌توان گفت نقطه تعالی هنر هر ملت آن جایی است که بتواند خصوصیات و ویژگی‌های مردمش را منعکس سازد. چنانچه هنر فرانسه این واقعیت را ثابت کرده است.
  5. از دو زاویه می‌توان به هنر مدرن نگریست که اولی بسته و مربوط به نوآوری‌های تکنیکی روزگار ماست، اما دومی زاویه‌ای بازتر که هنر مدرن را به شخصیت‌هایی قاطع می‌داند که به واسطه حقایق بنیادینی که در وجودشان هست تا ابد مدرن می‌مانند. همین ویژگی باعث می‌شود نهایت حد عظمت مولیر به پای نو بودن اپسن برسد و یا جوتو چون سزان مدرن قلمداد شود.
  6. امپرسیونیست‌ها به خاطر دستاوردهایشان در نقاشی‌های خارج از کارگاه توانستند بازنمایی وفادارانه تری را ارائه دهند اما در مورد اینکه چقدر توانسته‌اند با این کار موقعیت خود را به عنوان هنرمند تثبیت کنند جای سؤال است چرا که این نوآوری‌ها نقش چندانی در توسعه بخشیدن قدرت بیانشان نداشته. شاید زمان آن رسیده که دیگر جای پیشرفتی برای بازنمایی هرچه واقع نمایانه تر باقی نمانده باشد تصور می‌کنم آیندگان بار دیگر تلاش خواهند کرد اتفاقات غافلگیر کننده و شگفتی‌های طبیعت را شکار کنند و مطالعات شخصی تر و صمیمانه تری از احوالات مختلف طبیعت انجام خواهد گرفت و احساس اعجاب و تواضع بین آن عده افرادی که همچنان توانایی بروز این نوع واکنش‌های ابتدایی انسانی را داشته باشند پدید خواهد آمد.
  7. از دید من فرم، رنگ و ترکیب بندی تنها واسطه‌هایی هستند در خدمت یک هدف نهایی. علاقه‌مندی من در وهله اول به قلمرو وسیع تجربه و ادراکات تعلق دارد.
  8. بخش اعظم هر هنر بیان امور ناخودآگاه است. به نظر من تمام ویژگی‌های مهم هنر به صورت ناآگاهانه و ویژگی‌های کم اهمیت تر از طریق ضمیر آگاه ارائه می‌شوند.
  9. از نقاط ضعف نقاشان انتزاعی اینست که سعی می‌کنند نوآوری‌های عقلانی خود را جایگزین مفهوم بکر خیال کنند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ادوارد هاپر (انگلیسی)، وب‌گاه دانشنامه بریتانیکا. بازدید در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۰.
 • The essential Edward Hopper by Justin Spring, the WONDERLAND, press. 1998.
 • فصل نامه حرف هنرمند، شماره یک.
 • مرد آرام، جوستین اسپرینگ/ فرهاد صبوری؛
 • شهر در آثار هاپر، لوید گودریچ/ بتی آواکیان؛
 • سه بیانیه، ادوارد هاپر/ بتی آواکیان.
 • سایت اینترنتی دانش نامه آزاد فارسی.
 • سایت اینترنتی HUNTFOR.COM