یاروسلاو هاشک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یاروسلاو هاشک
Jaroslav Hašek.gif
زادروز ۳۰ آوریل ۱۸۸۳
پراگ، اتریش-مجارستان
مرگ ۳ ژانویهٔ ۱۹۲۳ (۳۹ سال)
لیپنیتسه، چکسلواکی
ملیت جمهوری چک چکی
علت مرگ نارسایی قلبی
پیشه نویسنده، طنزپرداز، رمان نویس
سبک نوشتاری طنز تاریخی
دلیل سرشناسی رمان سرباز خوب شوایک
امضا
بنای یادبود یاروسلاو هاشک در Lipnice nad Sázavou
مجسمه یاروسلاو هاشک در ژیژکوف, در نزدیکی میخانه ها که برخی از آثار خود را نوشت

یاروسلاو هاشک (به چکی: Jaroslav Hašek) نویسنده و طنزپرداز چک بود که بیشتر به خاطر رمان سرباز خوب شوایک معروف است.

هاشک در ۳۰ آوریل ۱۸۸۳ در پراگ متولد شد. سیزده‌ساله بود که پدرش درگذشت. پس از آن، تحصیلاتش به علت شرکت در درگیریها و تظاهرات خیابانی آن زمان پراگ دچار وقفه شد. سرزمین چک در آن هنگام تحت سلطهٔ امپراتوری اتریش بود و دشمنی چکها با آلمانیها و اتریشیهای مقیم پایتخت به درگیری مستقیم رسیده بود. همین مبارزه مضمون بسیاری از آثار هاشک و معاصران او را تشکیل می‌دهد.

نخستین نوشته‌های هاشک در سالهای آغازین قرن بیستم در مطبوعات چک پدیدار شد و عمدتاً خاطرات سفرهایش به اسلواکی و کشورهای دیگر و نیز نوشته‌های فکاهی دربارهٔ مسائل روز را شامل می‌شد. در سالهای بعد مقالات و داستانهایش جنبهٔ انتقادی و مبارزاتی بیشتری یافت. با شروع جنگ جهانی اول، هاشک به ارتش اتریش فرا خوانده شد، ولی خیلی زود خود را تسلیم نیروهای روس کرد و به واحد نظامی چکسلواکی که در روسیه تشکیل شده بود پیوست. در همان زمان با بسیاری از روزنامه‌های روس در جبهه به همکاری پرداخت.

هاشک در سال ۱۹۲۰ به میهنش بازگشت و به نوشتن شاهکار خود، رمان سرباز خوب شوایک پرداخت و تا زمان مرگش در ۱۹۲۳ مشغول همین کار بود. این اثر که ترجمه‌های مختلفی هم از آن به زبان فارسی وجود دارد، برای او شهرت جهانی به ارمغان آورد و فیلمها و نمایشنامه‌های پرشماری از روی آن ساخته شد.

پیوند به بیرون[ویرایش]