نیروهای مسلح ترکیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیروهای مسلح ترکیه
کنش
کشور  ترکیه

نیروهای مسلح ترکیه (به ترکی استانبولی: Türk Silahlı Kuvvetleri) به اختصار TSK، سازمانیست نظامی زیر نظر وزارت دفاع دولت ترکیه که وظیفه پاسداری و دفاع از کشور از هرگونه تهدید داخلی و خارجی را بر عهده دارد. طبق قانون اساسی کشور فرماندهی کل قوا، رئیس جمهور می‌باشد. طبق آمار در می ۲۰۱۲ تعداد پرسنل ارتش ترکیه ۷۱۷٬۶۸۶ نفر برآورد شده است.

ارتش ترکیه (نیروهای مسلح ترکیه) متشکل از نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی تشکیل شده است. گارد ساحلی و ژاندارمری نیز واحدهای مستقل تحت نظر این سازمان می‌باشند. ارتش ترکیه در رتبه‌بندی جهانی ششمین ارتش بزرگ دنیا و در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از آمریکا، بزرگ‌ترین ارتش در بین هشت کشور عضو را دارا می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

ارتش امپراطوی عثمانی در جنگ جهانی اول با داشتن ۲٬۸۵۰٬۰۰۰ نفر سرباز در ۷ جبهه وارد جنگ شد. ارتش عثمانی در آن زمانی شامل ۷۰ تیپ پیاده‌نظام و ۲ تیپ سواره نظام که در کل شامل ۲۴سپاه و ۹ لشکر می‌شد. در سال ۱۹۱۸ پس پایان جنگ جهانی اول بین عثمانی و متفقین صلح نامه‌ای بین دو طرف به امضا رسید که امپراطوری عثمانی را ملزم به ترخیص و کاهش جمعبت ارتش به ۵۰٬۰۰۰ نفر نمود. این معاهده آتش‌بس آغازی برای استقلال ترکیه از یوق امپراطوری عثمانی که قبل از این تصور می‌شد این امپراطوری غیرقابل تجریه می‌باشد.

وظایف[ویرایش]

ارتش ترکیه وظیقه پاسداری و دفاع از کشور و نظام از هرگونه تهدیدات داخلی و خارجی را برعهده دارد. طبق قانون اساسی ارتش ترکیه تنها نهاد مسلح و نظامی رسمی کشور می‌باشد.

نشان/ آرم[ویرایش]

نشان رسمی ارتش ترکیه به سه قسمت تقسیم می‌شود.

  • رنگ قرمز که بنوعی رنگ ملی ترکیه که به معنی خون شهیدان می‌باشد. رنگ سفید دو طرف نشانه صلح و دوستی ملت ترکیه می‌باشد.
  • نشان هلال و ستاره نیز نشان رسمی دولت ترکیه و پرچم ترکیه می‌باشد.
  • دو بال عقاب به نمایندگی از نیروی هوایی، دو شمشیرو کلاخود تمثیلی از نیروی زمینی و لنگر بزرگ کشتی نیز نیز نماینده نیروی دریایی می‌باشد.

ساختار[ویرایش]

رئیس ستاد مشترک ارتش[ویرایش]

رئیس سِتاد مشترک ارتش ترکیه مقامی نظامی در ارتش ترکیه می‌باشد که مسئولیت هماهنگی میان کلیه قوای نظامی در ترکیه را عهده دار است. سِتاد مشترک ارتش ترکیه بالاترین مرجع نظامی نیروهای مسلح در ترکیه می‌باشد. این ستاد وظیفهٔ سیاست‌گذاری و فرماندهی کلیهٔ نیروهای ارتش از جمله نیروی زمینی، هوایی، دریایی را بر عهده دارد. این ستاد به‌طور مستقیم زیر نظر ریاست جمهوری و رئیس ستاد از سوی او انتخاب می‌شود. در خلال جنگ نیز از طرف رئیس جمهور به عنوان فرمانده کل قوا منصوب می‌شود.

نیروی زمینی[ویرایش]

نیروی زمینی ارتش ترکیه بزرگترین نیرو در بین نیروهای مسلح ترکیه است. نیروی زمینی ترکیه از ۱۴ سپاه، ۸ واحد مکانیزه، ۱۱ تیپ زره پوش، ۲۳ تیپ پیاده مکانیزه، ۱۵ تیپ موتوری، ۸ تیپ تکاور، ۴ تیپ صلح بان سازمان ملل و ۵ تیپ توپخانه تشکیل می‌دهد. علاوه بر این حدود ۶۰٬۰۰۰ پرسنل در قبرس شمالی تحت عنوان نیروهای صلح ترکیه در سطح سپاه در حال انجام وظیفه می‌باشد. این نیرو توسط قانون اساسی برای تحقق وظیفه حمایت و دفاع از کشور تعریف شده است. در حال حاضر بیش از ۵۵۰٬۰۰۰ نفر سرباز (اعم از افسر وغیر افسر) در این نیرو در حال انجام وظیفه هستند.

نیروی هوایی[ویرایش]

نیروی هوایی ترکیه در سال ۱۹۱۱ تشکیل و وظیفه آن پشتیبانی از نیروهای زمینی و دریایی در زمان جنگ می‌باشد. نیروی هوایی ترکیه میزبان ۱۰۰۰ هواپیمای مختلف و میدان‌های هوایی می‌باشد.

ژاندارمری[ویرایش]

واحد ژاندارمری ترکیه نیرویی است که در حوزه استحفاظی مربوطه و همچنین مناطق خارح محدوده شهری که در آن هیچ گونه تشکیلات پلیسی تعیین نشده است به بصورت نیرویی مکمل نیروهای مسلح در جهت دفاع و برقراری امنیت و آرامش به وظایف خود عمل می‌کند. این واحد با اینکه زیر مجموعه ارتش ترکیه می‌باشد، در زمان صلح وابسته و تحت نظر وزارت کشور ترکیه قرار دارد. ژاندارمری ترکیه مسئول تأمین امنیت بیش از ۹۲٪ خاک ترکیه می‌باشد.

نیروی دریایی[ویرایش]

نیروی دریایی ارتش ترکیه وظیفه دفاع و پاسداری در برابر تهدیدات احتمالی از سوی دریا و رصد و نگهبانی از مرزهای آبی کشور را برعهده دارند. نیروی دیایی ترکیه دارای ۲۷ ناوچه جنگی، ۱۴ زیر دریایی، ۹ زرمناو، ۱۰۸ قایق گشتزنی سریع، ۲۳ موشک هجومی قایق، ۱۰۲ کشتی گارد ساحلی و ۲۱ مین دریایی در دریای اژه، مدیترانه و سیاه می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۵۵٬۰۰۰ نفر سرباز (اعم از افسر وغیر افسر) در این نیرو در حال انجام وظیفه هستند. نیروی دریایی ترکیه داری سه پایگاه اصلی به شرح ذیل می‌باشد:

  • پایگاه دریایی منطقه شمال
  • پایگاه دریایی منطقه جنوب
  • پایگاه دریایی مرکز تربیت و آموزش فرماندهی دریایی

گارد ساحلی[ویرایش]

این واحد وظیفه تأمین امنیت جان و مال افراد و کشتی‌ها در حوزه دریایی طبق قوانین ملی و بین‌المللی را بر عهده دارد.