پرش به محتوا

نقیض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقیض
NOT
Venn diagram of نقیض
تعریف
جدول درستی
دروازه منطقی
فرم‌های نرمال
فرم فصلی
فرم اشتراکی
چند جمله‌ای ژگالکین
مشبکه پست
نگهداری 0خیر
نگهداری 1خیر
یکنواخیر
همگربلی

در منطق، نقیض (به انگلیسی: Negation) یک عملگر منطقی یکتایی است، که نتیجۀ آن در صورتی که گزارۀ تحت آن نادرست باشد، درست خواهد بود و در غیر این صورت نادرست است.

نقیض یک گزاره[ویرایش]

نقیض یک گزاره، گزاره‌ای است که ارزش آن دقیقاً مخالف ارزش گزارۀ اولیه باشد. نقیض یک گزاره مانند ، به‌صورت یا نمایش داده می‌شود (که البته رایج‌تر است) و نماد در زبان برنامه‌نویسی کامپیوتر کاربردی فراوان دارد. پس به این ترتیب، نقیض کردن یک گزاره عبارت است از ساختن گزاره‌ای جدید که ارزش آن دقیقاً مخالف ارزش گزارۀ اصلی است و این کار معمولاً با آوردن لفظ «چنین نیست» در ابتدای گزارۀ اصلی انجام می‌شود. به عنوان مثال، نقیض گزارۀ «۷ عددی اول است» به‌صورت «چنین نیست که ۷ عددی اول باشد» یا «۷ عددی اول نیست» نوشته می‌شود.[۱]

جدول درستیِ
درست نادرست
نادرست درست

مشاهده می‌کنید که در همۀ حالات منطقی، گزارۀ ، ارزشی دقیقاً مخالف دارد. حال می‌خواهیم به عنوان تمرین، گزارهٔ زیر را نقیض کنیم:
گزاره:
نقیض گزاره:


منابع[ویرایش]

  1. https://web.archive.org/web/20171030110217/http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87&SSOReturnPage=Check&Rand=0. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ اكتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  • ریچارد جانسون با (۱۳۸۰ساختمان‌های گسسته، ترجمهٔ حسین ابراهیم‌زاده قلزم (ویراست پنجم)، سیمای دانش

|}