دروازه منطقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در سیگنال دیجیتال، یک دروازهٔ منطقی یا گیت منطقی (به انگلیسی: Logical gate) روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌کند. این منطق معمولاً طبق منطق بولی است که به‌طور مشترک در تمام مدارهای دیجیتالی یافت می‌شود. گیت‌های منطقی عمدتاً از قطعات الکترونیکی مانند دیودها و ترانزیستورها تشکیل می‌شوند، ولی ممکن است از قطعات الکترومغناطیسی مانند رله‌ها، قطعات اپتیکال یا حتی مکانیکی ساخته شوند.گیت‌های منطقی از مبنای دودویی یا همان اعداد باینری پیروی می‌کنند.

سطوح منطقی[ویرایش]

یک ورودی یا خروجی منطقی بولین فقط یکی از دو حالت منطقی را قبول می‌کند. این دو سطح در هر مطلبی نام خاص خود را دارند از جمله: خاموش / روشن - بالا (H) / پایین (L) - یک / صفر - درست (T) / غلط (F) - مثبت / منفی - مثبت / زمین - مدار باز / مدار بسته - YES / NO.مدارهای مجتمع[ویرایش]

یک مدار مجتمع (به انگلیسی: IC)که مخفف (به انگلیسی: Integrated circuit) می‌باشد،یک کریستال نیمه هادی از جنس سیلیکان است که به آن تراشه می گویند و حاوی اجزا الکترونیکی در ساخت گیت‌های دیجیتال می‌باشد. انواع گیت‌ها در داخل تراشه به هم وصل می‌شوند تا مدار مورد نیاز ایجاد گردد. تراشه روی یک محفظه سرامیک یا پلاستیک نصب شده و اتصالات به پایه‌های بیرون برای ایجاد مدار مجتمع ، متصل می گردد. تعداد پایه‌ها ممکن است از 14 در یک بسته کوچک مدار مجتمع تا چند هزار در یک بسته بزرگ تغییر کند. در روی هر مدار مجتمع یک شماره برای شناسایی چاپ می‌شود. سازندگان معمولاً کتابچه ها،کاتالوگ‌ها و سایت‌های اینترنتی حاوی توصیف‌ها و اطلاعات مدار مجتمع‌هایی که ساخته اند را در اختیار می گذارند.[۱]

گیت‌های منطقی[ویرایش]

یک گیت منطقی روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌کند. به دلیل اینکه خروجی هر گیت یکی از سطوح منطقی است پس می‌توان آن خروجی را به ورودی گیت(های)دیگری متصل نمود. بدیهی است که نمی‌توان دو خروجی را با هم به یک ورودی متصل نمود چرا که در این صورت سطوح ولتاژی به وجود خواهد آمد که خارج از محدوده منطقی خواهد بود. در الکترونیک به این کار اتصال کوتاه می‌گویند که خیلی خطرناک است.

در منطق الکترونیک، هر سطح منطقی نماینده ولتاژ معینی است (که این ولتاژ به نوع منطقی که استفاده می‌شود بستگی دارد).هر گیتی برای تولید ولتاژ مناسب به منبع تغذیه نیاز دارد. در بلوک دیاگرام مدارهای منطقی، منبع تغذیه نمایش داده نمی‌شود، ولی در شماتیک کامل اتصالات منبع ضروری است.

گیت‌های منطقی:

نوع Distinctive shape شکل مستطیلی Boolean algebra between A & B جدول حقیقی
AND AND symbol AND symbol
INPUT OUTPUT
B A A AND B
0 0 0
1 0 0
0 1 0
1 1 1
OR OR symbol OR symbol
INPUT OUTPUT
B A A OR B
0 0 0
1 0 1
0 1 1
1 1 1
NOT NOT symbol NOT symbol
INPUT OUTPUT
A NOT A
0 1
1 0
NAND NAND symbol NAND symbol
INPUT OUTPUT
B A A NAND B
0 0 1
1 0 1
0 1 1
1 1 0
NOR NOR symbol NOR symbol
INPUT OUTPUT
B A A NOR B
0 0 1
1 0 0
0 1 0
1 1 0
XOR XOR symbol XOR symbol
INPUT OUTPUT
B A A XOR B
0 0 0
1 0 1
0 1 1
1 1 0
XNOR XNOR symbol XNOR symbol or
INPUT OUTPUT
B A A XNOR B
0 0 1
1 0 0
0 1 0
1 1 1

منابع[ویرایش]

  1. Computer system architecture by M.Morris mano

* ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]