فولرن باکمینستر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فولرن باکمینستر
Buckminsterfullerene-2D-skeletal.png Buckminsterfullerene-perspective-3D-balls.png
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 99685-96-8
پاب‌کم 123591
کم‌اسپایدر 110185
خصوصیات
فرمول مولکولی C60
جرم مولی 720/64 g.mol-1
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
Infobox references


فولرن باکمینستر یا توپ باکی[۱] (به انگلیسی: Buckminsterfullerene) یک مولکول کروی با فرمول C۶۰ است.[۲] این ماده اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط هارولد کروتو، جیمز هلت، شاون اٌبرین، رابرت کارل و ریچارد اسمالی در دانشگاه رایس ایالت تگزاس تهیه شد.[۲] کروتو، کارل و اسمالی در سال ۱۹۹۶ برای کشف فولرن باکمینستر و دسته‌بندی اطلاعات درباره آن جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند. به افتخار باکمینستر فولر، سازندهٔ گنبد ژئودزیک نام این مادۀ شیمیایی را فولرن باک‌مینستر گذاشتند؛ از آن جهت که ساختار این مولکول شباهت زیادی به گنبد ژئودزیک دارد. باکمینستر اولین فولرنی بود که کشف شد و فراوان‌ترین فولرن در طبیعت نیز هست؛ چرا که به مقدار بسیار کمی در دوده یافت می‌شود.[۲][۳][۴]

پانویس[ویرایش]

  1. «توپ باکی» [نانوفناوری] هم‌ارزِ «buckyball, buckministerfullerene»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ توپ باکی)
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ گریسو دابلیو.جی، لافلر اِی.اِل، سوآلا کِی.سی، ریشتر اچ، تقی‌زاده ک، هوآرد جِی بی،، کامبوست ۱۹۹۸;۲۷:۱۶۶۹
  3. هوآرد جِی.بی، مک‌کینون جی.تی، ماکاروسکی ی، لافلر اِی.اِل، جانسون ام.ای، در مجله طبیعت ۱۹۹۱;۳۵۲:۱۳۹
  4. هوآرد جِی.بی، لافلر اِی.اِل، ماکاروسکی ی، میترا س، پاپ سی‌جِی، یاداو تی‌کی، در کربن ۱۹۹۲;۳۰:۱۱۸۳