صنایع الکترونیک ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صنایع الکترونیک ایران
نوعمالکیت دولتی
صنعتصنایع جنگ‌افزاری، الکترونیک
بنا نهاده۱۹۷۲؛ ۴۸ سال پیش (۱۹۷۲)
دفتر مرکزیتهران، ایرانایران
محدودهٔ فعالیتجهانی
مالکوزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران
وبگاه

صنایع الکترونیک ایران یا صاایران نام شرکتی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است .

اکثر تولیدات الکتریکی و نظامی مانند ساخت رادارها یا ماهواره امید تا حدودی مرتبط به این شرکت بوده‌است.

صاایران دارای ۷ زیرمجموعه است که شرکت صنایع الکترونیک شیراز (صا شیراز) و ایزایران از آن جمله‌اند.

صاایران در سال‌های اخیر در شیراز تولید تلفن همراه داشت، اما آن را متوقف کرد زیرا بازدهی اقتصادی نداشته و واردات آن به صرفه‌تر بوده‌است.

در سال‌های قبل نیز تلفن‌های همراهی تولید یا مونتاژ می‌کرد که در حال حاضر این امر هم متوقف شده‌است. هم‌اکنون فعالیت‌های این شرکت در حوزه سیستم‌های مخابراتی است و فعالیت‌هایی نیز در حوزه ماهواره دارد. شرکت صنایع الکترواپتیک صا ایران یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت می‌باشد که در شمال اصفهان واقع شده‌است. مدیر عامل این شرکت امیر سرتیپ شاهرخ شهرام می‌باشد.

در سال ۲۰۰۵ تعداد کارکنان این شرکت به ۱۶۰۰ نفر می ر سید

شرکت صنایع الکترونیک در سال ۱۳۹۸ برای دهمین بار صادرکننده نمونه ایران شد و برای دومین بار به عنوان صادرکننده ممتاز کشور مورد تقدیر قرار گرفت. در مراسمی که به مناسبت بیست و دومین سالروز صادرات در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد به گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع با گرفتن لوح از رئیس جمهور و تندیس از اسحاق جهانگیری به عنوان صادرکننده ممتاز و نمونه برگزیده و تقدیر شد.[۱]

در پی تحریم‌های آمریکا شرکت‌های خودروسازی ایران در تهیه قطعه‌ای الکترونیکی که از خارج وارد می‌کردند، با مشکل مواجه بودند تا جایی که چندین هزار خودروی تولیدی ایران به خاطر نبود یک قطعه الکترونیکی موسوم به ECU امکان تحویل به مشتریان را نداشتند و در انبارهای خودروسازان مانده بود. در سال ۱۳۹۸ صنایع دفاع از تولید برخی قطعات الکترونیکی که خودروسازان وابسته به واردات آن بودند در کارخانه‌جات زیر مجموعه خود با محوریت صاایران خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم: «ازجمله مهمترین این قطعات، همان ECU است که با محوریت شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) ساخته می‌شود. به گفته وزیر دفاع تاکنون ده‌ها هزار ECU تولید و در اختیار شرکت‌های خودروساز قرار گرفته‌است.»[۲][۳]

در سال ۱۳۹۸ شرکت صنایع الکترونیک ایران، صاایران در لیست تحریم‌های کنگره ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. «شرکت "صاایران" برای دهمین‌بار صادرکننده نمونه شد». ۵ آبان ۱۳۹۷. دریافت‌شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۸.
  2. امیرحسین پژوه (۲۶ تیر ۱۳۹۸). ««صنایع دفاع» قلب خودروهای ایرانی را می‌سازد». خبرگزاری تسنیم. دریافت‌شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۸.
  3. رامین بختیاری (۱ مرداد ۱۳۹۸). «بررسی قرارداد وزارت دفاع با خودروسازان / آیا توان ساخت خودرو ۱۰۰ درصد ایرانی وجود دارد؟». باشگاه خبرنگاران جوان. دریافت‌شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۷.
  4. «چرا آمریکا بخش رگولاتوری ایران را تحریم کرد؟». ایران آنلاین (روزنامه ایران). ۲۰ مرداد ۱۳۹۸. دریافت‌شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]