کاوشگر پژوهش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کاوشگر ۶)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کاوشگر پژوهش نام دیگر کاوشگر ۶ یکی از محصولات ساخت ایران است که در زمینه هوافضا کاربرد داشته و در ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۲ موفق به انجام عملیات موفقیت‌آمیز خود شده و یک میمون را زنده به فضا برده و بازگردانده است.

عملیات[ویرایش]

کاوشگر پژوهش، آخرین محموله زیستی حامل دومین میمون فضایی با نام فرگام، بامداد ۲۳ آذر ۹۲ توانست مأموریت زیر مداری خود را با موفقیت کامل پشت سر بگذارد تا ایران یک گام دیگر به اعزام انسان به فضا نزدیک تر شود. کاوشگر پژوهش که حامل یک میمون از نژاد رزوس بود پس از طی یک مسیر زیرمداری تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتر، در مدت زمان حدود ۱۵ دقیقه توانست به زمین باز گردد و موجود زنده را سالم بازیابی نماید.

دستاوردها[ویرایش]

در طول مأموریت ارسال پژوهش به فضا دانشمندان فضایی ایران توانستند علایم محیطی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر، ترکیب گازی و علائم حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخصهای تعیین‌کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیر مداری را ثبت و کنترل نموده و در ایستگاه‌های زمینی آن‌ها را لحظه به لحظه رویت نمایند. این اطلاعات دریافتی به متخصصین ایرانی فرصت می‌دهد تا در زمینه‌های گوناگون از جمله زیست فضایی، فیزیولوژی، هوافضا و مهندسی پزشکی تحقیقات در حوزه فناوری فضایی را تأمین کنند. پرتاب کاوشگر پژوهش و بازیابی آن، گام دیگری در راستای نزدیک شدن ایران به اعزام انسان به فضا به‌شمار می‌رود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

از ویژگی‌های جدید این کاوشگر می‌توان به استفاده از پرتابگر با سوخت مایع که به دلیل اعمال سطح شتاب و ارتعاش پایین‌تر بر محموله زیستی نسبت به پرتابگرهای قبلی جهت مأموریت‌های حامل موجود زنده از قابلیت‌های بالاتری برخوردار است اشاره نمود: به کارگیری فناوری ضربه گیر فرود برای کاهش ضربه وارده به موجود زنده در زمان نشست، حداقل‌سازی زمان جستجو و نجات محموله و پاسخگویی مطلوب چتر نجات در مرحله پایانی پرواز از دیگر ویژگی‌های کاوشگر پژوهش به‌شمار می‌رود.

سابقه ایران در زمینه فضانوردی[ویرایش]

در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ دانشمندان ایرانی موفق شدند توسط "کاوشگر پیشگام " اولین میمون را به فضا ارسال و به سلامت بازیابی نمایند. با تکرار این موفقیت و دستاوردهای جدید آن، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در فناوری زیست- فضایی بیش از پیش تثبیت گردید. جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۷ با پرتاب کاملاً مستقل اولین ماهواره تماماً ایرانی با نام امید توانست وارد باشگاه فضایی جهان شود. ایران با امضای معاهده استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو اراده خود را برای حضور در فضا و استفاده بشردوستانه از آن ابراز داشته‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

http://www.ari.ac.ir/

جستار وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]