کرووات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کروات (به کرواتی: Hrvati) نام دسته‌ای از اسلاوهای جنوبی است که بیشتر در کرواسی و بوسنی و هرزگوین و سرزمین‌های نزدیک به آن می‌زیند. پاره‌ای از کروات‌ها نیز در اروپای باختری، آمریکا، استرالیا، زلاند نو و آفریقای جنوبی پراکنده‌اند. بیشینه کروات‌ها پیرو کلیسای کاتولیک و زبانشان هم کروات است.

خاستگاه[ویرایش]

خاستگاه نخستین آنها پیش از کوچ بزرگ اسلاوها آشکار نیست. برپایه نگره‌ای که بیشتر پذیرفته‌است در سده هفتم پس از زایش قبیله‌های کروات از شمال کوه‌های کارپاتین و خاور رود ویستولا به خاور رشته‌کوه آلپ دیناری کوچیدند. کروات‌های سفید در بالای آدریاتیک شاهزاده‌نشین دالماتیا را پایه‌ریختند و زیرگروهی از اینان به نام کروات‌های سرخ شاهزاده‌نشین‌های کرواسی سرخ را پدیدآوردند.

نگره دیگری نیز در میان می‌باشد که تبار کروات‌ها را به ایرانیان (به ویژه آلان‌ها) می‌پیوندد. این نگره بیشتر بر پایه نام کروات‌هاست. در دو سنگنبشته کهن به زبان و خط یونانی —که در بندر تانائیس در دریای آزوف در کنار شبه‌جزیره کریمه (نزدیک دریای سیاه) یافت‌شده و اکنون در موزه سن‌پترزبورگ در روسیه نگاه داشته می‌شوند— با نام Horouathos برخورد شده که این نام را پاره‌ای ریخت کهن نام کنونی کروات‌ها می‌دانند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Croats," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Croats&oldid=185005849 (accessed January 18, 2008).