اف‌بی‌آی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۸°۵۳′۴۰″ شمالی ۷۷°۰۱′۲۸″ غربی / ۳۸.۸۹۴۴۶۵° شمالی ۷۷.۰۲۴۵۰۳° غربی / 38.894465; -77.024503

اداره تحقیقات فدرال
نشان سازمان
نشان سازمان
مشخصات سازمان
تاسیس ۱۹۰۸
تعداد کارکنان نزدیک به ۳۱۰۰۰
وبگاه رسمی
www.fbi.gov

اداره تحقیقات فدرال و یا پلیس فدرال آمریکا (به انگلیسی: Federal Bureau of Investigation) معروف به اف‌بی‌آی از نهادهای رسیدگی به جنایات و جرایم فدرال است که وابسته به وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا می باشد.

این اداره در ابتدا وظیفه تحقیق از وزارت دادگستری آمریکا را بر عهده داشت اما بعد از انتصاب جان ادگار هوور در سال ۱۹۲۴ به ریاست آن، به تدریج کنگره ایالات متحده آمریکا بر وظایف آن افزوده و از سال ۱۹۳۵ به بعد وظیفه رسیدگی های مربوط به قوانین فدرال و همجنین اقدام علیه امنیت داخلی آمریکا به این نهاد محول شد.

مقر فرماندهی اف‌بی‌آی در ساختمان ادگار هوور در شهر واشینگتن دی سی.


ساختار[ویرایش]

اف بی آی قسمتي از وزارت دادگستري آمريکاست که به واسطه ی دادستان تحت نظر دادستان کل فعاليت مي کند و ماموراني براي اجراي قوانين فدرال در دسترس قرار دهد( قسمت هاي 533 ، 534 ، سند 28 از مجموعه قوانين آمريکا ) . با اینحال دادستان کل خودش قدرت مستقيم بر اف بی آی اعمال نمي کند ، که البته اين کار از وظايف بازرسي کل میباشد. تا سال 2002 ، بازرس کل مي توانست از اف بی آی تحقيق و تفحص بکند که البته مشروط به اجازه دادستان کل بود ، اما به دنبال چندين رسوايي در سال 2001 ،از جمله آشکار شدن اين مورد که مامور رابرت هنسن اسرار ايالت متحده را براي 15 سال به شوروي مي فروخته است کنگره به بازرس کل قدرت بيشتري داد .رئيس جمهور است که مديریت کل اف بی ای را براي 10 سال ( يک دوره ) تعيين مي کند . چندين معاونت در پايين تر از مقام مدیر کل قرار دارد و يک مدير اجرايي هر يک از 11 قسمت اف بی آی را سرپرستي مي کند . اين بخشها به طور کلي منطبق بر جرائمي میباشد که اف بی آی مسئول رسيدگي به آن است . شماری از قسمت های اف بی آی بدین شرح است: بخش فناوری اطلاعات ، بخش ضد تروریسم. [۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]