پاتاگونیا

مختصات: ۴۱°۴۸′۳۷″جنوبی ۶۸°۵۴′۲۳″غربی / ۴۱٫۸۱۰۱۵°جنوبی ۶۸٫۹۰۶۲۷°غربی / -41.81015; -68.90627
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پاتاگونیا (به‌رنگ نارنجی).

پاتاگونیا (به انگلیسی: Patagonia) نام بخش بزرگی از آمریکای جنوبی است که دربرگیرنده بخش‌های جنوبی آرژانتین و شیلی است. پاتاگونیا از سوی باختر (غرب) و جنوب به رشته‌کوه آند و از سوی خاور (شرق) به دشت‌های پست محدود می‌شود. در شمال آن هم رودخانه‌های نئوکوئن و کلرادو قرار دارند.

جمعیت این ناحیه برابر سرشماری سال ۲۰۰۱ برابر با ۱۷۴۰۰۰۰ نفر اعلام شده و مساحت آن با به‌شمار آوردن تیرا دل فوئگو (سرزمین آتش) ۹۰۰ هزار کیلومتر مربع است.

مهاجرت یهودیان[ویرایش]

در طول سالیان اخیر توجه محافل رسانه ای و سیاسی آمریکای لاتین به مهاجرت صهیونیست ها‎ و خرید وسیع زمین های پاتاگونیا توسط سرمایه داران یهودی جلب شده است. در همین رابطه روزنامه صهیونیستی هاآرتص در دسامبر ۲۰۱۳ در گزارشی به نقل از اوحانیتو توما، سناتور شیلیایی می‌نویسد: «اسرائیل به دنبال آن است که از پاتاگونیا به عنوان پناهگاهی برای یهودیان دنیا استفاده کند».
محسن پاک آیین، از دیپلمات‌های کشور ایران در همین باره می‌نویسد: «منابع آرژانتینی خرید گسترده زمین در پاتاگونیا توسط اسرائیل و با کمک سرویس های مخفی بریتانیا و عناصر طرفدار صهیونیسم را تائید کرده و اخیراً تعدادی از رسانه های آرژانتین از خرید اراضی پاتاگونیا توسط جو لیو یک میلیاردر انگلیسی برای اسکان دهها هزار اسرائیلی ابراز تعجب و نگرانی کرده اند».
روزنامه گاردین هم در ژانویه ۲۰۱۵ گزارشی مبنی بر عصبانیت و خشم مردم پاتاگونیای آرژانتین از توریست‌های اسرائیلی را منتشر کرد. نویسنده این گزارش خاطرنشان می‌کند که یهودیانی که در این منطقه حضور دارند با بدرفتاری ساکنان اصلی این منطقه مواجه می‌‎شوند.[۱]

روزنامه محلی لاناسیون (La Nacion)در تاریخ سی سپتامبر 2003 در مقاله ای نوشت: هیچ شکی نیست که اسرائیلی ها در سراسر پاتاگونیا وجود دارند و در دراز مدت یک اسرائیل جدید می تواند در بین آرژانتین و شیلی تاسیس شود. پدران اسرائیل همیشه به دنبال ایجاد دو دولت یهودی بودند، یکی در فلسطین که نهایتا در سال 1948 تاسیس شد و دیگری در آرژانتین که شاید تشکیل شود. به دولتی که در فلسطین تشکیل شد، سرزمین یهودی می گویند و دولتی که در آرژانتین احتمال تشکیل دارد را «دولت اصلی» می نامند. تئودور هرتسل در کتاب خود می گوید که 'کدام را باید انتخاب کنیم فلسطین یا آرژانتین؟ و آیا جمهوری آرژانتین علاقه دارد تا بخشی از قلمرو خود را به ما بدهد؟.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. yon.ir/xykZX
  2. yon.ir/U634k

منابع[ویرایش]

Patagonia: a forgotten land: from Magellan to Perón, 2007, ISBN 978-1-84564-061-3