ناحیه رشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناحیه رشت.

ناحیۀ رشت یکی از ناحیه‌های ولایت ناحیه‌های تابع جمهوری در کشور تاجیکستان است. مرکز این شهرستان شهر غرم می‌باشد که در ۱۸۵ کیلومتری شرق شهر دوشنبه واقع شده‌است.

این شهرستان در ۱۰ مارس سال ۱۹۳۱ به نام ناحیۀ غَرم تأسیس گردیده شد. از ۲۷ اکتبر ۱۹۳۹ تا ۲۴ اوت ۱۹۵۵ این ناحیه بخشی از ولایت غرم بود. نام ناحیۀ غرم در تاریخ ۲۸ آوریل سال ۲۰۰۱ رسماً به ناحیۀ رشت تغییر کرد.

جایگاه[ویرایش]

ناحیۀ رشت در درۀ رشت جای دارد و از شمال با استان باتکن قرقیزستان و ناحیۀ کوهستان مست‌شاه ولایت سغد، در شرق با ناحیۀ جیرگتال، در جنوب با ناحیۀ تاجیک‌آباد و ناحیۀ طویل‌دره، در غرب با ناحیۀ وحدت و ناحیۀ عینی از ناحیه‌های تابع جمهوری هم‌مرز است.

آمار[ویرایش]

ناحیۀ رشت ۵۳۴۶٬۹ کیلومتر مربع مساحت دارد. جمعیت ناحیۀ رشت در سال ۲۰۰۷ میلادی برابر با ۱۰۳،۰۵۷ نفر بود.

ناحیۀ رشت دو شهر به نام‌های غرم و نوآباد دارد و دارای ۱۱ جماعت (بخش) می‌باشد.

جمعیت این ناحیه به‌طور عمده در زمینۀ کشاورزی، پرورش گاو، کشت سیب‌زمینی، و باغبانی فعال است.

نخستین مؤسسۀ پزشکی به شکل نوین در درۀ رشت در سال ۱۹۲۵ و برای ارتش سرخ ساخته‌شد. دره‌های کمرآب، یاسمان و حایط و چشمه‌های معدنی و دارویی از نقاط دیدنی آن هستند. زغال سنگ، آلومینیوم، سنگ مرمر از ذخایر طبیعی رشت هستند.

بزرگان[ویرایش]

از جمله نویسندگان، پژوهشگران، و دولتمردان نامور رشت می‌توان به این افراد اشاره کرد: نصرت‌الله مهسوم، منور شاگدایف، میرزا رحمتوف، محمدالله خالوف، قدرالدین اصلانوف، منورشاه نظریف، سعیدالله خیرالله‌یف، باقی رحیم‌زاده، علی خوش، مهمان بختی، ظفر ناظموف، و منظر شریف.

منابع[ویرایش]

  • Википедиа contributors, "Ноҳияи Рашт," Википедиа, (accessed Январ 16, 2010).
  • Википедия contributors, "Раштский район," Википедия, свободная энциклопедия, (accessed января 16, 2010).