ناحیه رشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناحیه رشت.

ناحیه (شهرستان) رشت یکی از شهرستان‌های ناحیه‌های تابع جمهوری در کشور تاجیکستان است. مرکز این شهرستان شهر غرم است که در ۱۸۵ کیلومتری شرق دوشنبه واقع شده‌است.

این شهرستان در ۱۰ مارس سال ۱۹۳۱ به نام ناحیه غرم تأسیس شد. از ۲۷ اکتبر ۱۹۳۹ تا ۲۴ اوت ۱۹۵۵ این ناحیه بخشی از ولایت غرم بود. نام ناحیه غرم در تاریخ ۲۸ آوریل سال ۲۰۰۱ رسماً به ناحیه رشت تغییر کرد.

جایگاه[ویرایش]

ناحیه رشت در دره رشت جای دارد و از شمال با استان باتکن قرقیزستان و ناحیه کوهستان مسچاه ولایت سغد، در شرق با ناحیه جیرگتال، در جنوب با ناحیه تاجیک‌آباد و ناحیه طویل‌دره، در غرب با ناحیه وحدت و ناحیه عینی از ناحیه‌های تابع جمهوری هم‌مرز است.

آمار[ویرایش]

ناحیه رشت ۵۳۴۶٬۹ کیلومتر مربع مساحت دارد. جمعیت شهرستان رشت در سال ۲۰۰۷ میلادی برابر با ۱۰۳۰۵۷ نفر بود.

ناحیه رشت دو شهر به نام‌های غرم و نوآباد دارد و دارای ۱۱ جماعت (بخش) است.

جمعیت این شهرستان به‌طور عمده در زمینه کشاورزی، پرورش گاو، کشت سیب زمینی، و باغبانی فعال است.

نخستین مؤسسه پزشکی به شکل نوین در دره رشت در سال ۱۹۲۵ و برای ارتش سرخ ساخته‌شد. دره‌های کمرآب، یاسمان و حایط و چشمه‌های معدنی و دارویی از نقاط دیدنی آن هستند. زغال سنگ، آلومینیوم، سنگ مرمر از ذخایر طبیعی رشت هستند.

بزرگان[ویرایش]

از جمله نویسندگان، پژوهشگران، و دولتمردان نامور رشت می‌توان به این افراد اشاره کرد: نصرت‌الله مهسوم، منور شاگدایف، میرزا رحمتوف، محمدالله خالوف، قدرالدین اصلانوف، منورشاه نظریف، سعیدالله خیرالله‌یف، باقی رحیم‌زاده، علی خوش، مهمان بختی، ظفر ناظموف، و منظر شریف.

منابع[ویرایش]

  • Википедиа contributors, "Ноҳияи Рашт," Википедиа, (accessed Январ 16, 2010).
  • Википедия contributors, "Раштский район," Википедия, свободная энциклопедия, (accessed января 16, 2010).