سیتروئن سی۵

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیتروئن سی۵
اطلاعات اجمالی
تولیدکنندهسیتروئن
تاریخ تولید۲۰۰۱_اکنون
مکان مونتاژرن، فرانسه، توسط کارخانه پژو-سیتروئن در رن
ووهان، چین، توسط دانگفنگ پژو سیتروئن (نسل دوم)
مکان تولیدرن، فرانسه
بدنه و شاسی
کلاسخانوادگی بزرگ (دی)
نوع بدنه۵ در استیشن واگن
۴ر در سدان
۵ در هاچ بک
پلت‌فرمPSA PF3 (نسل اول و دوم)
PSA EMP2 (نسل سوم)
خودروهای مرتبطسیتروئن سی۶
پژو ۴۰۷
پژو ۵۰۸
طرحموتور جلو-محور جلو
گاه‌شناسی
مدل پیشینسیتروئن ایکس‌ام
سیتروئن زانتیا

سیتروئن سی ۵ (به فرانسوی: Citroën C5) یک خودروی خانوادگی متوسط است که توسط شرکت سیتروئن در دو نسل، نسل اول بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ و نسل دوم بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ در فرانسه تولید گردید. نسل دوم این خودرو در خط تولید چین و مخصوص بازار چین هنوز در حال تولید می‌باشد. نسل اول سیتروئن سی۵ برای سامانه تعلیق از نسل سوم سامانه تعلیق فعال هیدراکتیو سیتروئن استفاده می‌کردند. در نسل دوم سیتروئن سی۵ علاوه بر سامانه هیدراکتیو۳ امکان انتخاب سامانه تعلیق معمولی غیرفعال به‌صورت فنربندی نیز ممکن بود. مدلهای تولید چین نسل دوم سی۵ همگی دارای سامانه تعلیق فنربندی می‌باشند و تولید سامانه تعلیق هیدراکتور۳ در سال ۲۰۱۷ پس از توقف تولید سی۵ نسل دوم در فرانسه برای همیشه متوقف شد. نسل سوم این خودرو با نام Citroën C5 III قرار است از سال ۲۰۲۰ با پلت فرم EMP2 پی‌اس‌ای عرضه شود.

خانواده سری سی سیتروئن یکی از پرجمعیت‌ترین خانواده هاست که شامل انواع مدلها در هر کلاسی می‌باشد. این مدل‌ها شامل سی۱ سی۲ سی۳ سی۴ سی۵ و سی۶ می‌شود. اولین مدل این سری در سال ۲۰۰۰ تولید شد و تاکنون تولید این سری ادامه دارد. سی ۵ و زانتیا هر دو در کلاس خودروی خانوادگی متوسط قرار دارند. این خودرو در بدنه‌های استیشن واگن و سدان به بازار عرضه شده‌است. در ایران نسل اول و نسل دوم این خودرو تحت نام‌های سی۵ برای نسل اول و سی۵ نیو نسل دوم و سی۵ فیس ۲۰۱۲ برای نسخه‌های فیس لیفت نسل دوم این خودرو در بازار ایران عرضه شد که نسخه‌های فیس ۲۰۱۲ آن در بازار بسیار نایاب هستند.

سی۵ در دو نسخه سدان و استیشن به بازار جهانی عرضه شد ولی سی۵های عرضه شده در ایران فقط به صورت سدان بودند و سیاست‌های نادرست سایپا در قیمت گذاری و نحوه عرضه، به عنوان یک خودروی شکست خورده در بازار ایران بدل شد، اما نسل دوم این خودروهم با عدم عبرت‌گیری سایپا از نسل اول همراه بود و در نتیجه خودرویی که در بازار خارج بسیار موفق بود و در بازار ایران هم پتانسیل موفق شدن را داشت، با دلایلی آشکار و نهان، بازی را به رقبایش واگذار کرد. اوضاع پژو ۴۰۷ هم اگر از این خودرو بدتر نباشد، بهتر نیست

منابع[ویرایش]