نیسان پاترول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیسان پاترول
Safari(sdfPatrol).jpg
دید کلی
شرکت نیسان شاتای
نام مستعار داتسون پاترول (۱۹۶۷–۱۹۸۳)
ابرو پاترول (ایتالیا & اسپانیا ۱۹۸۱–۱۹۸۸)
Ford Maverick (استرالیا ۱۹۸۸–۱۹۹۳)
جونگا (هند ۱۹۶۹–۱۹۹۹)
نیسان سافاری (ژاپن ۱۹۸۰–۲۰۰۸)
نیسان پاترول (ایران) (۲۰۰۰–۲۰۱۰)
۱۹۵۱–تاکنون
مونتاژ نیسان شاتای:
هیراتسوکا، کاناگاوا، ژاپن (۱۹۵۱–۲۰۰۰)
کاندا، ژاپن (۱۹۸۰–تاکنون)
یوکوهاشی، فوکوئوکا، ژاپن (۲۰۱۰–تاکنون)
کار نشنال کورپوریشن: روسلین، آفریقای جنوبی (۱۹۵۹–تاکنون)
نیسان: زاما، کاناگاوا، ژاپن (۱۹۶۵–۱۹۹۳, ۲۰۱۲–تاکنون)
کارخانه خودروسازی جبال‌پور: جبال‌پور، هند (۱۹۶۹–۱۹۹۹)
یونیورسال موتو هند: ماکاتی، فیلیپین (۱۹۷۲–۲۰۰۴)
نیسان موتور ایبریکا: بارسلون، اسپانیا (۱۹۸۳–۲۰۰۹)
پارس خودرو: تهران، ایران (۱۹۸۴–۲۰۱۰) (پارس خودرو)
ابرو ایتالیا: رم، ایتالیا (۱۹۸۶–۱۹۹۳)
نیسان بریتانیا: واشینگتن (تاین و ویر), بریتانیا (۱۹۸۶–۲۰۱۰)
قندهار نیسان: کراچی، پاکستان (۲۰۰۵–تاکنون)
: طنجه، مراکش (۲۰۰۹–تاکنون)

پاترول، یک خودروی دو دیفرانسیل (چهارچرخ متحرک) ساخت کشور ژاپن است.

تاریخچه[ویرایش]

برای آشنایی با تاریخچه اتومبیل نیسان پاترول به سال ۱۹۱۴ برمی‌گردیم. کارخانه اتومبیل‌سازی کوچکی، آغاز به تولید یک وسیله نقلیه دو سیلندر نمود که تنها ده اسب بخار قدرت داشت. نام این خودرو دات تعیین شد که اولین حروف نام شرکای آن بود. دن Den، آیویاما و تاکوچی سه تولیدکننده این وسیله نقلیه کوچک بودند.

سال‌ها گذشت تا در سال ۱۹۳۰ اتومبیل دات دستخوش تغییر شد. خودروی کوچک جدیدی بنام پسر دات Son of DAT تولید شد و چندی بعد به داتسون (در زبان ژاپنی به معنای خورشید تابان است) شهرت یافت.

در سال ۱۹۳۴ داتسون اقدام به مشارکت با خودروساز دیگری نمود که نهونسانگ نام داشت و پس از آن نام داتسون به نیسان تغییر پیدا کرد.

سال ۱۹۳۷ سالی بود که نیسان به‌عنوان یک شرکت خودروسازی موفق ژاپنی در یوکوهاما در سطح جهانی مطرح شده بود. نیسان در این سال ده هزارمین اتومبیل خود را تولید کرد، ده سال بعد با پیشرفت صنایع خودروسازی، زمان ساخت اتومبیل الکتریکی فرارسیده بود. دولت ژاپن بهره‌گیری از انرژی دوگانه را مدنظر قرارداد، پس نیسان اقدام به تولید خودروی الکتریکی تاما نمود و آنرا روانه بازار فروش کرد. به منظور جوابگویی به احتیاجات ارتش ژاپن (نیاز به اتومبیلهای پرقدرت بیابانی) در سال ۱۹۵۱ اولین خودروی دو دیفرنسیال (چهارچرخ متحرک) کمپانی نیسان به نام پاترول از خط تولید نیسان خارج شد. این خودرو که از بسیاری جهات مورد توجه ژاپنیها قرار گرفت،

از نظر ظاهری نیز بسیار شبیه به اتومبیل جیپ ساخت آمریکا بود. تا سال ۱۹۸۰ پاترول تغییرات زیادی کرد که از جملهٔ آنها می‌توان به تغییر اتاق، موتور و تجهیزات داخلی اشاره کرد؛ ولی این سال را می‌توان نقطهٔ عطفی در تاریخ تولد نیسان پاترول دانست.

در این سال تجهیزات لوکس بسیاری بر این خودرو افزوده شد، بطوریکه از این زمان به بعد پاترول تنها یک اتومبیل بیابانی و کوهستانی نیست بلکه اتومبیلی است در چندین مدل برای سلایق مختلف. برای اولین بار پاترول دو گونه ۵ در و ۳ در، شاسی بلند و شاسی کوتاه عرضه شد، و این تغییرات و تنوع همگام با پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو و بکار گیری آن در ساخت پاترول باعث شده که این اتومبیل به شهرت دست پیدا کند تا جایی که نیسان در کشورهایی چون انگلستان، آلمان، اسپانیا و بلژیک اقدام به برپایی خط تولید آن نمود. نیسان پاترول تاکنون در شش نسل مختلف تولید شده است و درسال ۲۰۱۰ آخرین نسل آن یعنی نسل ششم نیسان پاترول توسط شرکت نیسان معرفی گردید.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • سایت کمپانی نیسان پاترول
  • مجله ماشین مهر ۱۳۷۰