سامورایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک سامورایی در سال ۱۸۶۰
یک سامورایی در سال ۱۸۶۰

سامورایی (به ژاپنی: ) به نظامیان ژاپن قبل از صنعتی شدن گفته می‌شود. آنان از خانواده‌های اشراف ژاپنی بودند که در ارتش‌های خصوصی اجیر می‌شدند و به دای‌میو (اربابان محلی) خدمت می‌کردند. آن‌ها از سال ۱۱۵۹ میلادی در جنگ‌های داخلی شرکت می‌کردند. سامورایی‌ها سوارکارانی بسیار ماهر و در استفاده از شمشیر، کمان و نیزه زبردست بودند. پاداش آنان، بر خلاف نظامیان دیگر، برنج یا مواد غذایی بود. در سال ۱۶۰۳ میلادی پس از بازگردانیده شدن صلح به ژاپن به دست توکوگاوا شوگون، سامورایی‌ها به مسئولان و مجریان محلی تبدیل شدند. پس از آن٬ در دوره‌ی امپراتور میجی و همزمان با آغاز عصر تجدد در ژاپن٬ جایگاه سامورایی‌ها بسیار تضعیف شد. مستمری ناچیز آنها صرف خرید سهام دولتی گشت و در ۱۸۷۳ یاماگاتا٬ وزیر جنگ ژاپن٬ قانون انقلابی خدمت وظیفه‌ی عمومی را وضع نمود و همین قانون سبب نابودی قطعی سپاهی‌گری سامورایی شد.

سامورایی‌ها نسبت به دوستان و اربابان خود سوگند وفاداری ادا می‌کردند. آنان همچنین از نظام ویژه‌ای به نام بوشیدو پیروی می‌کردند. این نظام دارای انضباط شخصی، مهارت، شجاعت، اطاعت، احترام و ایثار بود. بسیاری از سامورایی‌ها نیز از تعالیم ذن بودیسم استفاده می‌کردند.


هاگاکوره(یعنی پوشیده با برگ ها) کتاب بوشیدو آیین‌نامه‌ی سلحشوران ژاپن است که راه و رسم سامورایی‌ها را مشخص ساخته‌است.در اینجا به چند مورد آن اشاره می شود:

۱) طریقت سامورایی مرگ است – آن‌جا که میان مردن و زنده‌ماندن دودل باشی، بی درنگ مرگ را برگزین!

۲) همت در کارهای بزرگ بگذار – در مثل آمده است:”ماهی در آب پاک و زلال زنده نمی ماند”

۳) راه کمال بی پایان است.

۴) کسی که اشتباه نکند ، اعتماد را نشاید.

۵) آراسته بودن نه شیوه ی زندگی سامورایی است.

۶) در یاران شور برانگیز! – سامورایی راستین هرگز نباید که پژمرده دل و افسرده جان بنماید.

۷) ”برتری‌جویی” رسم و راه سامورایی است.

۸) در خود بنگر.

۹) در کار ، جان و دل بگذار.

۱۰) والایی بجوی.

۱۱) حسابگری ناجوانمردی است.

۱۲) در هفت نفس تصمیم بگیر.

۱۳) فروتنان محبوبند.

۱۴) زبان را نگاه دار.

۱۵) زیردستان را آفرین کن.

۱۶) سخن‌پذیر باش.

۱۷) سخن نخستین ، شکوفه‌ی دل سامورایی است.

۱۸) مرد تک‌فن به کار نیاید.

۱۹) همیشه چون نخستین دیدار فروتن باش.

۲۰) پیش از سخن گفتن ، شنونده را بیازمای.

۲۱) از نیایش باز نمان.

۲۲) اگر هم می‌بازی ، جانانه بباز.

۲۳) هیچ کار را کوچک مگیر.

۲۴) در کارهای بزرگ از چیزهای کوچک بگذر

بوشیدو (به ژاپنی: 武士道 Bushido ) یا راه و رسم سامورایی به معیارهای اخلاقی و ارزش‌های طبقهٔ سامورایی بعد از دورهٔ ادو اشاره دارد. در این دوره مربیان و متفکران مسیحی مانند نیتوبه اینازو که تأثیر بسیاری بر ادبیات و تفکر بر جای گذاشتند و باعث ایجاد شکاف در بوشیدو و وارد شدن افکار غیرژاپنی در این آیین شدند.[۱] آداب ویژهٔ این جنگاوران که بوشیدو یا آیین جوانمردی و یا شیوهٔ دلاوری نام داشت. بوشیدو تلفیقی از اصول و مبانی سه دین شینتویسم، بودیسم و کنفوسیانیسم است. به طورکلی می‌شود گفت که این آیین، وفاداری را از شینتوییزم (که در آن وفاداری به امپراتور به عنوان شخصیتی الوهی ضروری است)، مطبع بودن را از کنفوسیانیزم (که در آن اطاعت فرودست از فرادست ضروری است.) و خویشتن‌داری را از بودیزم (که در آن تسلط بر خویش ضروری است.)، وام گرفته است. اصول بوشیدو در طی تاریخ به صورت مکتوب نبوده و سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است. برخی از محققان آیین بوشیدو را در ۸ صفت خلاصه کرده‌اند. وفاداری: دلاور نسبت به فرادست خود، به ویژه امپراتور وفادار است. حق شناسی: دلاور نسبت به وطن خود و امپراتور حق شناس است. رشادت: دلاور در راه وطن و خدمت به امپراتور از جان خود نیز دریغ نمی‌کنند. عدالت: دلاور در انجام وظیفه عادلانه رفتار می‌کند. صداقت: دلاور از بیم اذیت و آزار دروغ نمی‌گوید. ادب: دلاور در هر حالی حتی نسبت به دشمن خود مؤدب است. متانت: دلاور حتی در حالت هیجان روحی، متانت خود را از دست نمی‌دهد و عواطف خود را ظاهر نمی‌سازد. شرافت: دلاور یا باید شرافتمندانه بجنگد و پیروز شود و یا جوانمردانه خود را بکشد. یکی از مهمترین اصول بوشیدو و رعایت ویژگی هشتم (که ذکر شد) است. به این ترتیب که یک جنگاور و دلاور همیشه باید بکوشد که شرافتمندانه زندگی کند و در مبارزات برای پیروزی مردانه بجنگد و در شکست نیز آماده خودکشی باشد. به همین دلیل یک سامورایی واقعی همیشه دو قطعه شمشیر به همراه خود دارد: یکی بلند برای جنگیدن و کشتن، و دیگری کوتاه (خنجر) برای خودکشی به هنگام شکست و ننگ. خودکشی مردانه به هنگام شکست و ذلت اصطلاحاً هاراکیری یا خودکشی با رضایت خاطر نامیده می‌شود. در هاراکیری شخص آداب نیایش به جا آورده و به حالت تمرکز نشسته و با خونسردی شکم خود را با خنجر از بالا به پایین می‌درد. هاراکیری آن چنان در فرهنگ و سنت ژاپنی اثر گذار بوده، که در طی تاریخ بارها افراد عام و خاص اقدام به این عمل نموده‌اند، حتی این نوع اقدام در تاریخ معاصر ژاپن نیز مشاهده می‌شود. سلوک سامورایی: "راه سامرایی در مرگ خلاصه می شود. اندیشه ی عمیق درباره ی مرگ گریزناپذیر ضروریست و هنگامی که جسم و جان در آرامش است باید باید به انواع مرگ اندیشید: مرگ با شلیک گلوله، ضربت شمشیر، پرتاب نیزه، مرگ در میان امواج خروشان، سوختن در میان شعله های آتش، یا مرگ در اثر صاعقه، مدفون شدن در زیر آوار سهمگین زلزله، یا سقوط از صخره ای بلند، مرگ ناشی از بیماری یا اقدام به خودکشی در پی جان باختن استاد. هر روز انسان باید خود را مرده بینگارد."

برخی از آموزه های طریقت سامورایی ها (برداشت از فیلم گوست داگ.ساخته ی جیم جارموش):

برداشت دوگانه از یک امر بسیار ناگوار است. انسان نباید در طریقت سامورایی به دنبال چیز دیگری باشد. در هر شیوه ی دیگری که یک مسلک به حساب می آید نیز این امر صادق است. اگر درک انسان بدین گونه باشد بیشتر می تواند با طریقت خود هماهنگی ایجاد کند.

اگر بخواهیم در یک کلام شرط سامورایی بودن را بیان کنیم باید بگوییم که انسان می بایست جسم و روح خود را در اختیار استاد خویش بگذارد. فراموش نکردن استاد اساسی ترین مسئله برای یک مرید است.

دیدن جهان در قالب یک رویا بسیار خوب است. آن هنگام که دچار کابوس می شوید از خواب بر می خیزید و به خود تسلی می دهید که تنها یک خواب بوده است. چه بسیار گفته اند که دنیایی که در آن زندگی می کنیم تفاوت چندانی با رویا ندارد.

این یکی از اندرزهای نوشته بر دیوار ناوشیگ است: "با مشکلات بزرگ باید رفتاری آرام داشت." استاد ایته یی می گوید: " حتی مسائل کم اهمّیّت را بایستی جدّی گرفت."

به گفته ی یکی از بزرگان غلبه بر دشمن در میدان نبرد همچون غلبه ی شاهین بر یک پرنده است. گرچه شاهین به میان هزاران پرنده پرواز می کند اما جز به پرنده ای که از پیش نشان کرده است توجّهی ندارد.

به گفته ی پیشینیان انسان باید به فاصله ی هفت نفس، تصمیم خود را بگیرد. مسئله ی مهم، مصمم بودن است و داشتن روحیه ی لازم برای گذر به فراسوی هر چیز.

اگر قرار باشد سر یک سامورایی به ناگاه قطع شود، او باید بتواند یک کار دیگر را هم به انجام برساند با موفّقیّت. اگر انسان به شبحی انتقام جو بدل شود و از خود اراده نشان دهد، حتا اگر سرش را جدا کنند باز هم نخواهد مرد.

همراه داشتن کمی پودر سرخ رنگ مفید خواهد بود. ممکن است سامورایی هنگامی که از خواب بر می خیزد چهره اش رنگی پریده به خود گرفته باشد. در چنین زمانی بسیار مفید است که کمی پودر سرخ رنگ را به صورت اش بمالد.

زمانی که انسان تصمیم به قتل کسی می گیرد، حتا اگر حرکت مستقیم به سوی هدف، کار بسیار دشواری باشد نباید به این بیندیشد که هدف را دور بزند. طریقت سامورایی راهیست برخاسته از جدّیّت و فوریّت و بهترین روش، حمله ی مستقیم به سوی هدف است.

جسم ما از میان هیچ، جان یافته است. بودن در آنجا که هیچ چیز نیست مفهوم این عبارت است که: "شکل، خلأ است." و این که همه چیز از هیچ به وجود می آید یعنی: "خلأ، شکل است." انسان باید بیندیشد که این دو، مقوله ای جدا از هم نیستند.

در زندگی، چیزی جز لحظه ای که در آن هستیم اهمّیّت ندارد. تمامی ی زندگی انسان، زنجیره ای است از لحظات پی در پی. اگر انسان، زمان و لحظه ی حال را دریابد، دیگر نه کاری برای او خواهد ماند و نه هدفی.

از طوفان و باران بسیار چیزها می توان آموخت. زمانی که با رگبارهای ناگهانی روبرو می شوید سعی می کنید خیس نشوید و فوراً راه خود را تغییر می دهید. ولی با رفتن به زیر طاق دیوار، باز هم خیس خواهید شد. اگر از آغاز مصمم باشید سرگشته نخواهید شد گرچه باز هم به همان اندازه خیس می شوید. فهم این مطلب در تمام امور نیز صادق است.

گفته اند به آنچه که " روح یک دوران" می نامند نمی توان رجعت کرد. این که روح به تدریج رنگ می بازد ناشی از به پایان رسیدن جهان است. به این دلیل گرچه همه مایلند دنیای امروز به دنیای یکصد سال پیش و یا حتا پیشتر باز گردد اما این کار ممکن نیست. پس بسیار مهم است که هر نسل را به خوبی دریابیم.

در سرزمین کامیگاتا نوعی ظرفِ غذای چند لایه داشتند که هنگام تفریح و دیدن گلزارها از آن استفاده می کردند. هنگام بازگشت، آنها را دور می انداختند و لگد کوب می کردند. در هر چیز و هر مورد این نقطه ی پایان است که اهمّیّت دارد


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Samurai»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ آوریل ۲۰۱۲).
  • مرتون٬اسکات٬تاریخ و فرهنگ ژاپن
  • این قوانین از مجموع ۱۰۸ قانون سامورایی‌ها از کتاب هاگاکوره (راه و رسم سامورایی‌ها)

نوشته‌ی یاماموتو چونه‌ تومو ترجمه‌ی دکتر هاشم رجب‌زاده نقل شده‌است