سلحشور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«دلاور» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر استفاده‌ها، دلاور (ابهام‌زدایی) را ببینید.
طرحی از یک جنگجوی تراسیان مربوط به ۴۰۰ سال قبل از میلاد

سِلَحشور،[۱] فردی با تجربه‌است که قادر است در درگیری و یا جنگ شرکت داشته باشد. این جایگاه به خصوص در جوامع قبیله‌ای از اهمّیّت زیادی برخوردار است. ازجمله لقب سلحشور به طایفه ای از ایل بختیاری داده شده که از زمان های قدیم تا کنون رشادت آفرینی هایه بسیار در عمر کشوری داشته اند که در گذشته به نام دیگری شناخته میشدند اما حال با نام سلحشور این طایفه یه بختیاری را میشناسند علت این لقب شجاعت و شهامت و جنگجویی و مهارت بسیار در جنگ بوده است ! از رشادت های ایم طایفه از زمان کوروش کبیر تا نادرشاه افشار یادشده است با توجه به دیکشنری رندوم هاوس[۲] می‌توان گفت که کلمه سلحشور دو معنی را می‌رساند، اول استفاده تحت‌الفظی به معنای کسی که درگیر جنگ است یا در جنگیدن تجربه زیادی دارد، و دوم اشاره تلویحی به کسی که در سیاست یا ورزش قوی، شجاع یا پرخاشگر است.

بررسی اجمالی[ویرایش]

در جوامع قبیله‌ای هنگامی که قبیله درگیر یک جنگ بومی است، جنگویان دارای طبقات و تقسیم‌بندی‌های مخصوص به خود هستند. در فئودالیسم رعایا اساساً نظامی یا جنگجو هستند. حتی ممکن است در جنگ‌ها دهقانان نیز برای مبارزه فراخوانده شوند. در برخی از جوامع ممکن است هنگام جنگ قسمت بزرگی از مردم (به طور واضح‌تر، بخش بزرگی از جمعیت مردان) بعنوان جنگجو برگزیده شوند. به عنوان مثال می‌توان در عصر آهن از قبایل ژرمنی یا سیک‌ها نام برد. سلحشوران حرفه‌ای برای درگیر شدن در مبارزات و جنگ‌ها دستمزد دریافت می‌کنند.

رتبه سلحشوران[ویرایش]

در بسیاری از جوامع کدهای خاصی برای سلحشوران تعیین می‌گردد. این کدها بر اساس ویژگی‌های اخلاقی هستند و به این منظور تعیین می‌شوند تا مشخص شود جنگجو فاسد نیست یا برای جامعه خطری ندارد. ویژگی‌های مشترک این تقسیم بندی‌ها شامل ارج نهادن به افتخاراتی می‌شود که در اشکال ایمان، وفاداری و شجاعت وجود دارد.

برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • « نه صفت اصیل » در فولکلور ژرمنی.
  • رتبه «شوالیه‌های قرون وسطی» در آئین جوانمردی.
  • رتبه «ک‌شاتریا» در دارما در هند.
  • «ارزش‌های باستانی» ارتش ارمنستان.
  • رتبه «ک‌هالسا» سربازان سنت در پنجاب.
  • تقسیم بندی سامورایی‌های ژاپنی، که با استفاده از رتبه‌ای به نام «بوشیدو» انجام می‌شود.
  • «زیا» در چین.

فرهنگ سلحشوران[ویرایش]

فرهنگ سلحشوری فرهنگی است که به شدت بر نبرد، جنگ و تا حدود زیادی هنرنمایی با اسلحه تاکید دارد. این فرهنگ معمولاً ترکیبی است از شخصیت رهبران نظامی، جنگجویان، نخبگان حاکم و تا حدودی اصول اقتصاد مبتنی بر جنگ.

جوامع فئودالی همواره فرهنگ سلحشوری نداشته‌اند. اگرچه هنرنمایی با اسلحه، نبرد و جنگ در این فرهنگ با ارزش هستند اما احتیاجی نیست لزوماً به انها تاکید شود. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که در بعضی از جوامع فئودالی، سربازی برای طبقه دهقانان اجباری بوده‌است.

زنان سلحشور[ویرایش]

منابعی هستند که گاه به گاه از حضور زنان سلحشور و جنگجو دنیای باستان به عنوان موارد استثنا نام برده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به سلحشور معروف ملکه ایزابلا د کاستیا که با شاه فرناندو د آراگن ازدواج کرد اشاره کرد. آنها قلمرو ملکه، پادشاه و دیگر استان‌های اسپانیا را برای تشکیل کشور اسپانیا متحد کردند.

در برخی از سنت‌های باستانی خدایان نقش برجسته‌ای در مذهب دارند که معمولاً می‌توان یک الهه جنگجو را در میان خدایان جنگجو مشاهده کرد.شیرها معمولاً با الهه‌ها همراه هستند. مشاهده و طراحی شکار دسته جمعی شیرها در دوران باستان می‌تواند تحت تاثیر ارتباط نمادین شیرها و الهه‌ها باشد. ادعا مبارزه گروهی از زنان در افسانه آمازون‌ها، در ادبیات کلاسیک یونانی ثبت شده‌است.

سلحشور معنوی[ویرایش]

سلحشور معنوی کسی است که شجاعانه با بزرگ‌ترین دشمن جهان، یعنی جهل خویشتن، منبع نهایی درد و رنج بر اساس فلسفه دهارمیک می‌جنگد. این شیوه در نوشتارهای مذهبی یا متافیزیکی کاربرد دارد. سلحشور معنوی می‌تواند از خود برای شرح سفر درونی درباره کشف خویشتن، به نفع دیگران استفاده کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. سلحشور یا سلاحشور از آنجا که پارسی است و از ریشهٔ اوستایی، به صورت «سِلَهشور» نیز نوشته می‌شود.
  2. Random House Dictionary

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Warrior»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲ ژوئن ۲۰۱۰).