زحل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish
زحل ♄
کلیک کنید تا توضیحات کامل را ببنید.
تصویر به دست آمده از عکس‌های ارسالی وویجر ۲ از زحل
ویژگی‌های مداری
اوج۱٬۵۰۳٬۵۰۹٬۲۲۹ کیلومتر[۱][۲]
۱۰٫۰۵ AU
حضیض۱٬۳۴۹٬۸۲۳٬۶۱۵ کیلومتر[۱][۲]
۹٫۰۲۳ AU
۱٬۴۲۶٬۶۶۶٬۴۲۲ کیلومتر[۱][۲]
۹٫۵۳۶۶۷۵۹۴ AU
خروج از مرکز مداری۰٫۰۵۳۸۶۱۷۹[۱][۲]
۱۰٬۷۵۵٫۷ روز زمین
۲۹٫۴۴۷۴۹۸ سال زمین
۳۲۰٫۳۴۶۷۵۰°
انحراف۲٫۴۸۵۲۴۰°
۱۱۳٫۶۴۲۸۱۱°
ماه‌های شناخته‌شده۸۲ قمر بیشترین در میان سیاره‌های سامانه خورشیدی[۳]
ویژگی‌های فیزیکی
۴ ± ۶۰۲۶۸ کیلومتر[۴]
۹٫۴۵۵ برابر زمین
شعاع قطبی
۱۰ ± ۵۴۳۶۴ کیلومتر[۴]
۸٫۵۵۲ برابر زمین
تخت‌شدگی۰٫۰۰۰۱۸ ± ۰٫۰۹۷۹۶
۴۲٬۶۱۲٬۱۳۳٬۲۸۵ km2
۸۳٫۵۴۳ برابر زمین
حجم۸۲۷٬۱۲۹٬۹۱۵٬۱۵۰٬۸۹۷ km۳
۷۶۳٫۵۹۴ برابر زمین
جرم۱۰۲۶ × ۵٫۶۸۳۱۹ کیلوگرم
۹۵٫۱۶۱ برابر زمین
میانگین چگالی
۰٫۶۸۷ g/cm3
(کمتر از آب)
۱۰٫۴۴ m/s2
۱٫۰۶۵ برابر g
۱۲۹٬۹۲۴ km/h
۱۰٫۵۷ ساعت
(۱۰ ساعت و ۳۴ دقیقه)
سرعت چرخش استوایی
۹٫۸۷ km/s
(۳۵٬۵۰۰ km/h)
۲۶٫۷۳°
بُعدِ قطب شمال
۲س ۴۲د ۲۱ث
۴۰٫۵۸۹°
مِیل قطب شمال
۸۳٫۵۳۸°
دمای سطح کمترین میانگین بیشترین
در فشار ۱ جو ۱۳۴ K
0.1 bar ۸۴ K
+۱٫۴۷ تا −۰٫۲۴
۱۴٫۵ «–۲۰٫۱»
(بدون درنظرگرفتن حلقه‌ها)
جو
فشار سطح
متن آزمایشی
۵۹٫۵ کیلومتر

زُحَل یا کیوان،[۵] بعد از سیارهٔ مشتری، دومین سیارهٔ بزرگ منظومهٔ خورشیدی و ششمین سیارهٔ نزدیک به خورشید است. زحل یک گلولهٔ گازی غول‌پیکر است که با وجود حجم زیادش تنها ۹۵ برابر زمین جرم دارد. چگالی این سیاره حدود یک‌هشتم زمین و کمتر از آب است. یک روز کامل در زحل برابر ۱۰ ساعت و ۳۹ دقیقه در زمین و یک سال آن برابر ۲۹٫۵ برابر سال زمین است. از آنجایی که مدار استوایی زحل تقریباً همانند زمین در ۲۷ درجه است، تغییرات زاویهٔ سیاره نسبت به خورشید شبیه به زمین است و در این سیاره نیز همان چهار فصل مشاهده می‌شود. جرم سیارهٔ زحل همانند مشتری از گاز است که بیشتر آن را هیدروژن تشکیل می‌دهد. میزان اندکی هلیوم و متان در رده‌های بعدی گازهای تشکیل‌دهندهٔ سیاره قرار دارند.

در آسمان شب زمین، زحل به دلیل اندازهٔ بزرگ، نسبتاً درخشان دیده می‌شود. زیبایی آسمان زحل به خاطر نوارهای روشن حلقه‌های اطراف آن و نیز به خاطر قمرهای زیادش است.

به علت سرعت حرکت زحل به دور خود در قطب‌های آن نوعی حالت پخی مشاهده می‌شود که سیاره را از شکل کرهٔ کامل دور می‌کند. سیاره زحل از جنبه‌های زیادی شبیه مشتری است، جز اینکه در اطراف آن چندین حلقهٔ شگفت‌انگیز وجود دارد.

چرخش و مدار[ویرایش]

زحل با فاصلهٔ ۹٫۵۳۹ واحد نجومی از خورشید و تناوب مداری ۲۹٫۵ سال، در مداری که با مدار زمین زاویه ۲٫۴۸ درجه می‌سازد، می‌گردد.

از روی زمین قطر زاویه‌ای زحل در نقطهٔ مقابله حدود ۲۰ ثانیهٔ قوسی است. مانند مشتری، زحل دارای جو پر از ابری است که به صورت جزئی می‌چرخد. از مشاهدات انتقالات دوپلری در عرض سیاره و با زمان‌بندی دقیق علامت‌های جوی، دورهٔ تناوب چرخش نجومی آن، در نزدیک استوایش ۱۰ ساعت و ۱۴ دقیقه و در عرض‌های جفرافیایی بالا ۱۰ ساعت و ۳۸ دقیقه محاسبه شده‌است. در اینجا هم مجدداً چرخش جزئی مشابه مشتری داریم. استوای زحل به اندازهٔ ۲۶ درجه و ۴۵ دقیقه با صفحهٔ مداری آن زاویه می‌سازد، به‌طوری‌که قطب‌های سیاره در فاصله‌های زمانی حدود ۱۵ سال یک‌بار سمت زمین متمایل می‌شوند. چرخش باعث پخی زیاد (۹۶٪) زحل می‌گردد، به‌طوری‌که شعاع‌های قطبی و استوایی به نسبت ۱۰/۹ هستند.

فاصلهٔ زحل تا خورشید بیش از ۱٫۴ میلیارد کیلومتر است. یک دور چرخش کامل زحل به دور خورشید ۱۰٬۷۵۹ روز یا ۲۹٫۵ سال طول می‌کشد.

ویژگی‌های فیزیکی[ویرایش]

زحل کمی از مشتری کوچک‌تر است و جرم آن کمتر از جرم مشتری و در حدود ۹۵ برابر جرم زمین است. زحل سومین جسم در سامانهٔ خورشیدی بر پایهٔ جرم و حجم می‌باشد. زحل یک غول گازی است زیرا سطح آن به صورت کلی از گاز تشکیل شده‌است با اینکه ممکن است دارای یک هستهٔ جامد باشد.[۶] زحل کمترین چگالی میانگین را نسبت به سایر سیارات سامانه خورشیدی دارد. اگر بتوان زحل را در دریایی عظیم انداخت این سیاره بر روی آب شناور می‌ماند. اندازهٔ شعاع این سیاره در منطقه‌های استوایی با مقدار آن در قطب‌ها نزدیک به ۱۰٪ متفاوت است؛ ۶۰٫۲۶۸ کیلومتر در برابر ۵۴٫۳۶۴ کیلومتر.[۳] درون زحل احتمالاً ترکیب مشتری را دارد. برآوردهای نظری مقادیر حدود ۷۴٪ هیدروژن، ۲۴٪ هلیوم، ۲٪ عناصر سنگین‌تر را پیشنهاد می‌کند. این ترکیب تقریباً مشابه ترکیبات خورشید است. گمان می‌رود زحل دارای یک هستهٔ سنگین کوچک به قطر ۲۰ هزار کیلومتر و جرمی معادل ۲۰Mφ باشد.

جو[ویرایش]

ساختار جو زحل با کمربندهایی که به موازات استوا امتداد دارند، همانند مشتری است؛ هرچند آشفتگی‌های این کمربندها بسیار کمتر از مشتری است (تاکنون از روی زمین فقط ۱۰ لکه مشاهده شده‌اند). ترکیب جو زحل نیز شباهت زیادی با جو مشتری دارد. تاکنون متان (CH4آمونیاک (NH3)، اتان (C2H6فسفین (PH3استیلن (C2H2)، متیل استیل (C3H4پروپان (C3H8) و هیدروژن مولکولی (H2) آشکار شده‌است. لایه خارجی زحل دارای ۹۶٫۳٪ هیدروژن و ۳٫۲۵٪ هلیم می‌باشد. درصد المان‌های دیگر به صورت کامل مشخص نیست ولیکن تصور می‌شود درصد بسیار کمی از آنان وجود داشته باشد. ابرهای زحل خیلی کمرنگ تر از ابرهای مشتری به نظر می‌رسند. ابرهای مشتری اغلب به رنگ زرد کم‌رنگ و نارنجی هستند، به این دلیل که دما در زحل کمتر از مشتری است، ابرهای زحل در لایه پایین‌تری از جو آن قرار می‌گیرند.

شش ضلعی قطب شمال[ویرایش]

تصاویر فروسرخ جدید فضاپیمای کاسینی از زحل یکی از عجیب‌ترین عوارض سطح این سیاره را نمایان کرد. ساختار ابر مانند یک شش ضلعی که به دور نقطهٔ قطب شمال زحل در گردش است می‌باشد. این ساختار بیست سال پیش درگذر فضاپیمای وویجر از کنار زحل در درجه ۷۸ شمال کشف شده‌است. هر ضلع این شش ضلعی حدود ۱۳۰۰۰ کیلومتر است که از شعاع زمین بزرگتر است. از این رو این شش ضلعی به قدری بزرگ است که شش زمین در آن قابل جاسازی است. ساختار شش ضلعی هر ۱۰ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۲۴ ثانیه یکبار می‌چرخد که تصور می‌شود این زمان زمان چرخش درون زحل باشد. علت تشکیل این ساختار برای محققین معلوم نیست ولیکن بیشتر آنان تصور می‌کنند این ساختار از برهمکنش موج و ماده ایجاد شده‌است. محققین موفق شدند در آزمایشگاه نیز ساختارهای هندسی به وسیله موج ایجاد کنند.

فیلم شش‌ضلعی قطب شمال زحل
تصویر شش‌ضلعی قطب شمال زحل
شش‌ضلعی قطب شمال زحل در سال‌های ۲۰۱۳ (سمت چپ) و ۲۰۱۷ (سمت راست)

قطب جنوب[ویرایش]

در قطب جنوب زحل نیز یک ساختار چرخشی بزرگ وجود دارد. در سال ۲۰۰۶ ناسا اعلام کرد که فضاپیمای کاسینی یک طوفان بزرگ در قطب جنوب زحل دیده‌است که دارای ساختاری شبیه یک چشم است. اندازه این ساختار تقریباً دارای اندازه زمین است.

قطب جنوب زحل

قمرهای طبیعی[ویرایش]

زحل بیشترین شمار قمر را در میان سیاره‌های سامانه خورشیدی دارد.[۷] این سیاره دارای ۸۲ قمر است که ۵۳ عدد از آن‌ها دارای نام‌های رسمی هستند[۸] و تیتان با قطر ۵۱۵۰ کیلومتر بزرگ‌ترین آنهاست. چهار قمر رئا، دیونه، تتیس و یاپتوس نیز قطرهایی بین ۱۰۵۰ کیلومتر و ۱۵۳۰ کیلومتر را دارا می‌باشند. قمر رئا دارای یک سیستم حلقه مجزا و اتمسفر خاص است. بیشتر قمرهای دیگر بسیار کوچک هستند و ۳۴ عدد از آن‌ها دارای قطر کمتر از ۱۰ کیلومتر می‌باشند. ۱۴ قمر دیگر دارای قطر بین ۱۰ تا ۵۰ کیلومتر هستند. بیشتر نام‌های قمرهای زحل از نام‌های تیتان‌ها در اسطوره‌های یونان باستان اقتباس شده‌است. تیتان تنها قمر در تمامی منظومه شمسی است که دارای اتمسفر کافی برای وجود واکنش‌های شیمیایی می‌باشد. همچنین تیتان تنها قمر دارای دریاچه هیدروکربن است.

در ۶ ژوئن ۲۰۱۳ دانشمندان موفق به کشف هیدروکربنهایی در قسمت بالای اتمسفر تیتان شدند که پیش زمینه حیات هستند. در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ محققان ناسا اعلام کردند که یک قمر جدید در حال شکل‌گیری در حلقه آ زحل است.

یکی از پدیده‌های خاص در قمرهای زحل، میان دو قمر جانوس و اپیمتئوس اتفاق می‌افتد این دو قمر در مداری تقریباً یکسان دور سیارهٔ زحل چرخش می‌کنند و هر چهار سال یکبار به یکدیگر بسیار نزدیک می‌شوند. در زمان نزدیک شدن، نیروی جاذبهٔ متقابل آن‌ها باعث می‌شود که مدار چرخش آن‌ها با یکدیگر جابه‌جا شود.

میماس جزء کوچک‌ترین اقمار زحل است که در سال ۱۷۸۹ میلادی توسط ویلیام هرشل کشف شد. این قمر کوچک و آبله گون که به ستاره مرگ معروف است، یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های برخوردی را با پهنایی حدود ۱۳۰ کیلومتر بر روی خود دارد، دلایل شکل‌گیری چنین عوارض سطحی به این دلیل است که جرم میماس آنقدر قوی است که با ایجاد کردن گرانش سطحی، ظاهر آن را کروی نگه می‌دارد و آنقدر ضعیف است که اجازهٔ شکل گرفتن چنین دهانه‌های بزرگی را می‌دهد.[۹]

حلقه‌های سیاره‌ای[ویرایش]

تصویر حلقه‌های زحل

حلقه‌ها یا کمربندهای زحل در فاصله ۱۱۲۰۰ کیلومتری آن جای گرفته‌اند. حلقه‌های زحل، از تکه‌های یخ و همچنین تکه‌های سنگ و غبار تشکیل شده‌اند؛ برخی به اندازه یک غبار ریز و برخی به اندازه یک خانه. حلقه‌های زحل پهن هستند ولی بسیار تخت و نازک. پهنای آن‌ها ۲۸۰ هزار کیلومتر است اما کلفتی آن‌ها تنها یک کیلومتر است؛ بنابراین هنگامیکه از پهلو به زحل بنگریم حلقه‌ها تیغه باریکی می‌شوند و دیده نمی‌شوند. پهنای برخی از حلقه‌های زحل به اندازه فاصله زمین تا ماه می‌باشد. مشتری و نپتون و اورانوس هم حلقه دارند اما حلقه زحل از همه بهتر دیده می‌شود. به باور دانشمندان دلیل درخشان‌تر بودن حلقه‌های زحل، تازه‌تر بودن و جوان‌تر بودن آن هاست. آن‌ها می‌انگارند که این حلقه‌ها در پی نزدیک شدن یک قمر به زحل و فروپاشی آن قمر در اثر گرانش زحل پدید آمده‌اند. حلقه‌های زحل به ترتیبی که کشف شده‌اند با حروف الفبا نامگذاری شده‌اند. ای، بی، سی، دی، ای، اف و جی. در میان حلقه‌ها سه شکاف وجود دارد به نام‌های آنکه، کیلر و مکسول و یک بازه بزرگ به نام شکاف کاسینی.

تصویر ماورا بنفش از حلقه‌های ب و آ در تقسیم‌بندی کاسینی. شکاف آنکه به رنگ قرمز نشان داده شده‌است.

نخستین کسی که به حلقه رازآمیز پیرامون زحل علاقه‌مند شد و آن را کشف کرد گالیله بود. او در سال ۱۶۱۰ به این موضوع پی برد و در آغاز بر این باور بود که این حلقه از جنس جامد می‌باشد. اما امروزه ثابت شده‌است که این حلقه از قطعات سنگ و آب یخ زده تشکیل شده‌است که برخی از آن‌ها در اندازه‌های یک خودروی معمولی می‌باشند. مجموع گرانش (جاذبه) زحل و گرانش‌های آن حالتی را پدیدمی‌آورند که این قطعات همواره به صورت حلقه‌های نازک به دور این سیاره به نظر ثابت ایستاده‌اند.

شکاف کاسینی[ویرایش]

زحل

در سال ۱۶۷۵ میلادی (۱۰۵۴ خورشیدی) جووانی دومنیکو کاسینی، اخترشناس ایتالیایی، کشف کرد که حلقه زحل از دو حلقه تشکیل یافته‌است و میان آن دو جدایی وجود دارد. این جدایی شکاف کاسینی نامیده می‌شود و در اثر کشش گرانشی قمر غول پیکر تیتان به وجود آمده‌است. بررسی‌های واپسین نشان داده‌اند که در اطراف زحل، بر روی هم چهار حلقه وجود دارد. درونی‌ترین آن‌ها بسیار کم نور و تقریباً با بالای ابرها در تماس است. قطر حلقه نورانی بیرونی به ۱۴۰۰۰۰ کیلومتر می‌رسد. شکاف کاسینی ۴۷۰۰ کیلومتر پهنا دارد.

مطالعات بر روی زحل[ویرایش]

در متون باستانی[ویرایش]

زحل از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده‌است. در مصر باستان آن را «رِمفان» می‌نامیدند. در زمان‌های قدیم این سیاره دورترین؛ (بیرونی‌ترین) سیارهٔ شناخته شده نسبت به زمین بود و در تمامی اسطوره‌های گذشتگاه تأثیر مهمی داشت. ستاره شناسان بابل قدیم حرکت سیاره زحل را شناسایی و ضبط می‌کردند. در روم باستان ایزد ساترنوس مرتبط با سیاره زحل و ایزد کشاورزی بود. رومی‌ها اعتقاد داشتند که ساترنوس معادل خدای یونانی کرونوس است. در ستاره‌شناسی هندوها ۹ جرم سماوی وجود دارند که زحل یکی از آنان است شانی نام دارد و اعمال خوب و بد مردم را مورد قضاوت قرار می‌دهد. در زبان عبری و در دین یهودیت زحل به نام شبتای (שבתאי) شناخته می‌شود. فرشته مرتبط با آن کاسیل(Cassiel) نام دارد. روح آن و بعد مثبت آن آگیل (Agiel) و روح منفی آن زازل (Zazel) نام دارد. در متون قدیمی همواره زحل به عنوان سیاره عبریان شناخته می‌شد. همچنین روز مرتبط با زحل (شنبه یا Saturn day) روزی است که خداوند بر قوم یهود به عنوان روز مقدس (سبت) اعلام کرد.[۱۰] در عهد عتیق و عهد جدید نام زحل چندبار تکرار شده‌است. اولین بار در کتاب عاموس فصل ۵ خدای عبریان خطاب به آنان می‌گوید:

ای قوم اسراییل آیا شما برای من قربانی و هدیه در ۴۰ سالی که در بیابان سرگردان بودید آوردید؟ شما معبد مولوخ و ستاره کیوان خدایتان را برافرشتید، بتهایی که شما برای خود ساختید. حال من شما را به سمت دمشق اخراج می‌کنم." -عهد عتیق کتاب عاموس فصل ۵

در کتاب اعمال از کتب عهد جدید استفان از پیروان عیسی نیز سخنان عاموس را بار دیگر تکرار می‌کند.

شما معبد مولوخ و ستاره کیوان خدایتان را برافراشتید، بتهایی که شما برای خود ساخته‌اید. حال من شما را به سرزمینی بعد از بابل اخراج می‌کنم." - کتاب اعمال ۷:۴۳

این سخنان باعث خشم دادگاه شرعی یهود (سنهدرین) و نهایتاً سنگسار شدن استفان می‌شود.

در اروپا (قرن ۱۷ تا ۱۹)[ویرایش]

مشاهده حلقه‌های زحل به یک تلسکوپ حداقل ۱۵ میلی‌متری احتیاج دارد. اولین بار این حلقه‌ها توسط گالیله در سال ۱۶۱۰ مشاهده شدند؛ ولیکن گالیله تصور می‌کرد که این حلقه‌ها دو قمر زحل هستند. این باور تا زمانی که کریستیان هویگنس موفق شد با تلسکوپ قویتری آن را مشاهده کند ادامه داشت. هویگنس قمر تیتان را کشف کرد. بعداً جیوانی کاسینی موفق شد این حلقه را مشاهده کند و چهار قمر زحل به نام‌های رئا، دیونه، تتیس و یاپتوس را کشف کرد. در سال ۱۶۷۵ کاسینی شکاف کاسینی را برای اولین بار مشاهده نمود.

تا سال ۱۷۸۹ مشاهدات مهم دیگری انجام نشد. در این زمان ویلیام هرشل دو قمر میماس و انسلادوس را کشف کرد. قمر هایپریون که دارای شکل نامنظمی است و دارای رزونانس با تیتان می‌باشد در سال ۱۸۴۸ به دست یک تیم بریتانیایی کشف گردید.

در سال ۱۸۹۹ ویلیام هنری پیکرینگ قمر فیبی را کشف کرد که دارای شکل بسیار نامنظمی است و چرخش آن به دور زحل هم‌زمان با گردش آن نیست. فیبی اولین قمری بود که دارای این ویژگی بود و چرخش آن به دور زحل حدود یکسال طول می‌کشد. در قرن ۲۰ مطالعات بر روی تیتان نشان داد که این قمر دارای اتمسفر ضخیمی می‌باشد که ویژگی منحصر به فردی در تمامی منظومه شمسی می‌باشد.

رابرت هوک متوجه سایه کره و حلقه‌های زحل بر یکدیگر شد. این نقاشی از سال ۱۶۶۶ میلادی است.

مشاهدات مدرن[ویرایش]

فضاپیمای پایونیر ۱۱ برای نخستین بار در سال ۱۹۷۹ از این سیاره دیدن کرد و پس از آن در سال‌های بعد وویجر ۱ و سپس وویجر ۲. از جمله مواردی که فضاپیمای وویجر ۲ در مأموریت خود توانست به آن دست پیدا کند اثبات وجود باد، میدان‌های مغناطیسی، شفق صبحگاهی و همچنین تندر و آذرخش در این سیاره زیبا می‌باشد. سرعت بادهایی که در قسمت استوایی این سیاره می‌وزد به ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد. پایونیر ۱۱ موفق شد تصاویری از زحل و چندین قمر آن تهیه کند ولیکن کیفیت این تصاویر بسیار پایین بود. این فضاپیما همچنین حلقه‌های زحل را مورد بررسی قرار داد.

در نوامبر ۱۹۸۰ وویجر ۱ به زحل رسید. اولین تصاویر با کیفیت بالا از زحل توسط این فضاپیما تهیه شد. ساختار بعضی قمرها برای اولین بار دیده شد. وویجر ۱ از نزدیکی قمر تیتان گذر کرد و تصاویری از اتمسفر آن تهیه نمود. این تصاویر نشان داد که اتمسفر تیتان بسیار ضخیم است و نور مریی از آن گذر نمی‌کند. در سال ۱۹۸۱ وویجر ۲ به مطالعه زحل ادامه داد. تصاویر نزدیکتری از زحل و حلقه‌های آن تهیه شد؛ ولیکن مشکلات فنی باعث شد که این فضاپیما نتواند به قدر کافی تصویر از زحل تهیه کند.

میدان مغناطیسی[ویرایش]

میدان مغناطیسی دارای یک گشتاور کلی برابر ۳۵/۱ گشتاور مشتری است. اما این مقدار به حد کافی قوی است که یک میدان مغناطیسی سپهر مشتری گون با کمربندهای تابشی مشابه زمین ایجاد کند. گشتاور دوقطبی مغناطیسی با میل یک درجه نسبت به محور چرخش زحل قرار می‌گیرد که این مقدار با انحراف مشخص محورهای مغناطیسی مشتری و زمین تفاوت آشکار دارد. مغناط کرهٔ زحل ذرات بسیار کمتری از ذرات مغناط‌کرهٔ مشتری را در خود جای می‌دهد.

تصویر فرابنفش گرفته شده از زحل که هاله اطراف دو قطب را نشان می‌دهد.

دو دلیل عمده این تفاوت شامل کمبود یک منبع محلی ذرات باردار که در مورد مشتری توسط فوران‌های آیو تولید می‌شوند و حلقه‌های قابل رویت زحل که به‌طور مؤثری ذرات باردار را جذب کرده و مغناطیس‌سپهر داخلی را از ذرات باردار خالی می‌کنند، است. در خارج لبه حلقه‌ها چگالی ذرات باردار به سرعت افزایش می‌یابد و در حدود ۵Rs تا ۱۰Rs به یک قله می‌رسد. در اینجا، ذرات باردار به‌طور محکم به میدان مغناطیسی در حال دوران سریع جفت می‌شوند. این برهمکنش، لایه‌ای از پلاسما به ضخامت تقریباً ۲Rs ایجاد می‌کند که تا حدود ۱۵Rs ادامه می‌یابد. در ورای این مقدار، مغناط‌کره شکل خود را از دست می‌دهد. اندازه آن با دمای خورشید تغییر می‌یابد.

هم‌سنجی سیاره‌های منظومه خورشیدی با تعدادی از ستاره‌های مشهور:
الف:
زمین (۴) > ناهید (۳) > مریخ (۲) > تیر (۱)
ب:
مشتری (۸) > زحل (۷) > اورانوس(۶) > نپتون (۵) > زمین (بدون شماره)
پ:
شباهنگ (۱۱) > خورشید (۱۰) > ولف ۳۵۹ (۹) > مشتری (بدون شماره)
ت:
دبران (۱۴) > نگهبان شمال (۱۳) > رأس پیکر پسین (۱۲) > شباهنگ (بدون شماره)
ث:
ابط‌الجوزا (۱۷) >قلب عقرب (۱۶) > پای شکارچی (۱۵) > دبران (بدون شماره)
ج:
وی‌وای سگ بزرگ (۲۰) >وی‌وی قیفاووس (۱۹) > مو قیفاووس (۱۸) > ابط‌الجوزا (بدون شماره)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ "Solar System Exploration: Planets: Saturn: Facts & Figures" (به انگلیسی). NASA. 22 Mar 2011. Archived from the original on 6 October 2011. Retrieved 29 Dec 2011.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ اعداد ذکر شده تقریبی هستند و از جدول حقایق ناسا دربارهٔ زحل (منبع پیشین) آورده شده‌اند. برای گرفتن نتایج دقیق‌تر، به HORIZONS System بروید؛ Ephemeris Type را "ELEMENTS" و Target Body را «Saturn Barycenter» و Center را «Sun (body center)» بگذارید.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام fact وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ Siedelmann, P. Kenneth; Archinal, B. A.; others (2007). "Report of the IAU/IAG Working Group on cartographic coordinates and rotational elements: 2006". Celestial Mechanics and Dynamical Astronomy (به انگلیسی). Springer. 98 (3): 155-180. doi:10.1007/s10569-007-9072-y. Retrieved 29 Dec 2011.
 5. «زحل، کیوان» [نجوم] هم‌ارزِ «Saturn»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر دوم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۷-۰ (ذیل سرواژهٔ زحل)
 6. Melosh, H. Jay (2011). Planetary Surface Processes. Cambridge Planetary Science 13. Cambridge University Press. p. 5. ISBN 0-521-51418-5.
 7. Williams, David R. (23 December 2016). "Saturn Fact Sheet". NASA. Archived from the original on 17 July 2017. Retrieved 12 October 2017.
 8. Tiscareno, Matthew (July 17, 2013). "The population of propellers in Saturn's A Ring". Cornell University Library. Retrieved 2013-07-17.
 9. باشگاه خبرنگاران جوان 30 دیماه 1395 http://www.yjc.ir/fa/news/5939873/
 10. http://www.jewishencyclopedia.com/articles/4345-chiun

منابع[ویرایش]

Saturn ♄
Saturn during Equinox.jpg
Pictured in natural color approaching equinox, photographed by Cassini in July 2008; the dot in the bottom left corner is Titan
Designations
Pronunciation/ˈsætərn/ (listen)[1]
Named after
Saturn
AdjectivesSaturnian /səˈtɜːrniən/,[2] Cronian[3] / Kronian[4] /ˈkrniən/[5]
Orbital characteristics[11]
Epoch J2000.0
Aphelion1,514.50 million km (10.1238 AU)
Perihelion1,352.55 million km (9.0412 AU)
1,433.53 million km (9.5826 AU)
Eccentricity0.0565
378.09 days
9.68 km/s (6.01 mi/s)
317.020°[7]
Inclination
113.665°
2032-Nov-29[9]
339.392°[7]
Known satellites83 with formal designations; innumerable additional moonlets.[10]
Physical characteristics[11]
Mean radius
58,232 km (36,184 mi)[a]
9.1402 Earths
Equatorial radius
 • 60,268 km (37,449 mi)[a]
 • 9.449 Earths
Polar radius
 • 54,364 km (33,780 mi)[a]
 • 8.552 Earths
Flattening0.09796
Circumference
 • 4.27×1010 km2 (1.65×1010 sq mi)[13][a]
 • 83.703 Earths
Volume
 • 8.2713×1014 km3 (1.9844×1014 cu mi)[a]
 • 763.59 Earths
Mass
 • 5.6834×1026 kg
 • 95.159 Earths
Mean density
0.687 g/cm3 (0.0248 lb/cu in)[b] (less than water)
0.1246 Earths
0.22[14]
35.5 km/s (22.1 mi/s)[a]
10 h 32 m 36 s;
10.5433 hours[6]
10h 33m 38s + 1m 52s
1m 19s
[15][16]
Equatorial rotation velocity
9.87 km/s (6.13 mi/s; 35,500 km/h)[a]
26.73° (to orbit)
North pole right ascension
40.589°; 2h 42m 21s
North pole declination
83.537°
Albedo
Surface temp. min mean max
1 bar 134 K
0.1 bar 88 K[20] 97 K[21] 151 K[20]
−0.55[19] to +1.17[19]
14.5″ to 20.1″ (excludes rings)
Atmosphere[11]
Surface pressure
140 kPa[22]
59.5 km (37.0 mi)
Composition by volume
 • 96.3%±2.4% hydrogen
 • 3.25%±2.4% helium
 • 0.45%±0.2% methane
 • 0.0125%±0.0075% ammonia
 • 0.0110%±0.0058% hydrogen deuteride
 • 0.0007%±0.00015% ethane
 • Icy volatiles:

Saturn is the sixth planet from the Sun and the second-largest in the Solar System, after Jupiter. It is a gas giant with an average radius of about nine and a half times that of Earth.[23][24] It has only one-eighth the average density of Earth, but is over 95 times more massive.[25][26][27]

Saturn's interior is most likely composed of a rocky core, surrounded by a deep layer of metallic hydrogen, an intermediate layer of liquid hydrogen and liquid helium, and finally, a gaseous outer layer. Saturn has a pale yellow hue due to ammonia crystals in its upper atmosphere. An electrical current within the metallic hydrogen layer is thought to give rise to Saturn's planetary magnetic field, which is weaker than Earth's, but which has a magnetic moment 580 times that of Earth due to Saturn's larger size. Saturn's magnetic field strength is around one-twentieth of Jupiter's.[28] The outer atmosphere is generally bland and lacking in contrast, although long-lived features can appear. Wind speeds on Saturn can reach 1,800 kilometres per hour (1,100 miles per hour), higher than on Jupiter but not as high as on Neptune.[29]

The planet's most notable feature is its prominent ring system, which is composed mainly of ice particles, with a smaller amount of rocky debris and dust. At least 83 moons[30] are known to orbit Saturn, of which 53 are officially named; this does not include the hundreds of moonlets in its rings. Titan, Saturn's largest moon and the second largest in the Solar System, is larger (while less massive) than the planet Mercury and is the only moon in the Solar System to have a substantial atmosphere.[31]

Name and symbol

Saturn is named after the Roman god of wealth and agriculture and father of Jupiter. Its astronomical symbol (♄) has been traced back to the Greek Oxyrhynchus Papyri, where it can be seen to be a Greek kappa-rho with a horizontal stroke, as an abbreviation for Κρονος (Cronus), the Greek name for the planet (Saturn symbol (late classical and medieval mss).png).[32] It later came to look like a lower-case Greek eta, with the cross added at the top in the 16th century to Christianize this pagan symbol.

The Romans named the seventh day of the week Saturday, Sāturni diēs ("Saturn's Day"), for the planet Saturn.[33]

Physical characteristics

Saturn is a gas giant composed predominantly of hydrogen and helium. It lacks a definite surface, though it is likely to have a solid core.[34] Saturn's rotation causes it to have the shape of an oblate spheroid; that is, it is flattened at the poles and bulges at its equator. Its equatorial and polar radii differ by almost 10%: 60,268 km versus 54,364 km.[11] Jupiter, Uranus, and Neptune, the other giant planets in the Solar System, are also oblate but to a lesser extent. The combination of the bulge and rotation rate means that the effective surface gravity along the equator, 8.96 m/s2, is 74% of what it is at the poles and is lower than the surface gravity of Earth. However, the equatorial escape velocity of nearly 36 km/s is much higher than that of Earth.[35]

Saturn is the only planet of the Solar System that is less dense than water—about 30% less.[36] Although Saturn's core is considerably denser than water, the average specific density of the planet is 0.69 g/cm3 due to the atmosphere. Jupiter has 318 times Earth's mass,[37] and Saturn is 95 times Earth's mass.[11] Together, Jupiter and Saturn hold 92% of the total planetary mass in the Solar System.[38]

Internal structure

Diagram of Saturn, to scale

Despite consisting mostly of hydrogen and helium, most of Saturn's mass is not in the gas phase, because hydrogen becomes a non-ideal liquid when the density is above 0.01 g/cm3, which is reached at a radius containing 99.9% of Saturn's mass. The temperature, pressure, and density inside Saturn all rise steadily toward the core, which causes hydrogen to be a metal in the deeper layers.[38]

Standard planetary models suggest that the interior of Saturn is similar to that of Jupiter, having a small rocky core surrounded by hydrogen and helium, with trace amounts of various volatiles.[39] Analysis of the distortion shows that Saturn is substantially more centrally condensed than Jupiter and therefore contains a significantly larger amount of material denser than hydrogen near its centre. Saturn’s central regions contain about 50% hydrogen by mass, while Jupiter’s contain approximately 67% hydrogen.[40]

This core is similar in composition to Earth, but is more dense. The examination of Saturn's gravitational moment, in combination with physical models of the interior, has allowed constraints to be placed on the mass of Saturn's core. In 2004, scientists estimated that the core must be 9–22 times the mass of Earth,[41][42] which corresponds to a diameter of about 25,000 km.[43] However, measurements of Saturn's rings suggest a much more diffuse core with a mass equal to about 17 Earths and a radius equal to around 60% of Saturn's entire radius.[44] This is surrounded by a thicker liquid metallic hydrogen layer, followed by a liquid layer of helium-saturated molecular hydrogen that gradually transitions to a gas with increasing altitude. The outermost layer spans 1,000 km and consists of gas.[45][46][47]

Saturn has a hot interior, reaching 11,700 °C at its core, and radiates 2.5 times more energy into space than it receives from the Sun. Jupiter's thermal energy is generated by the Kelvin–Helmholtz mechanism of slow gravitational compression, but such a process alone may not be sufficient to explain heat production for Saturn, because it is less massive. An alternative or additional mechanism may be generation of heat through the "raining out" of droplets of helium deep in Saturn's interior. As the droplets descend through the lower-density hydrogen, the process releases heat by friction and leaves Saturn's outer layers depleted of helium.[48][49] These descending droplets may have accumulated into a helium shell surrounding the core.[39] Rainfalls of diamonds have been suggested to occur within Saturn, as well as in Jupiter[50] and ice giants Uranus and Neptune.[51]

Atmosphere

The outer atmosphere of Saturn contains 96.3% molecular hydrogen and 3.25% helium by volume.[52] The proportion of helium is significantly deficient compared to the abundance of this element in the Sun.[39] The quantity of elements heavier than helium (metallicity) is not known precisely, but the proportions are assumed to match the primordial abundances from the formation of the Solar System. The total mass of these heavier elements is estimated to be 19–31 times the mass of the Earth, with a significant fraction located in Saturn's core region.[53]

Trace amounts of ammonia, acetylene, ethane, propane, phosphine, and methane have been detected in Saturn's atmosphere.[54][55][56] The upper clouds are composed of ammonia crystals, while the lower level clouds appear to consist of either ammonium hydrosulfide (NH4SH) or water.[57] Ultraviolet radiation from the Sun causes methane photolysis in the upper atmosphere, leading to a series of hydrocarbon chemical reactions with the resulting products being carried downward by eddies and diffusion. This photochemical cycle is modulated by Saturn's annual seasonal cycle.[56] Cassini observed a series of cloud features found in northern latitudes, nicknamed the "String of Pearls". These features are cloud clearings that reside in deeper cloud layers.[58]

Cloud layers

A global storm girdles the planet in 2011. The storm passes around the planet, such that the storm's head (bright area) passes its tail.

Saturn's atmosphere exhibits a banded pattern similar to Jupiter's, but Saturn's bands are much fainter and are much wider near the equator. The nomenclature used to describe these bands is the same as on Jupiter. Saturn's finer cloud patterns were not observed until the flybys of the Voyager spacecraft during the 1980s. Since then, Earth-based telescopy has improved to the point where regular observations can be made.[59]

The composition of the clouds varies with depth and increasing pressure. In the upper cloud layers, with the temperature in the range 100–160 K and pressures extending between 0.5–2 bar, the clouds consist of ammonia ice. Water ice clouds begin at a level where the pressure is about 2.5 bar and extend down to 9.5 bar, where temperatures range from 185 to 270 K. Intermixed in this layer is a band of ammonium hydrosulfide ice, lying in the pressure range 3–6 bar with temperatures of 190–235 K. Finally, the lower layers, where pressures are between 10 and 20 bar and temperatures are 270–330 K, contains a region of water droplets with ammonia in aqueous solution.[60]

Saturn's usually bland atmosphere occasionally exhibits long-lived ovals and other features common on Jupiter. In 1990, the Hubble Space Telescope imaged an enormous white cloud near Saturn's equator that was not present during the Voyager encounters, and in 1994 another smaller storm was observed. The 1990 storm was an example of a Great White Spot, a unique but short-lived phenomenon that occurs once every Saturnian year, roughly every 30 Earth years, around the time of the northern hemisphere's summer solstice.[61] Previous Great White Spots were observed in 1876, 1903, 1933 and 1960, with the 1933 storm being the most famous. If the periodicity is maintained, another storm will occur in about 2020.[needs update][62]

The winds on Saturn are the second fastest among the Solar System's planets, after Neptune's. Voyager data indicate peak easterly winds of 500 m/s (1,800 km/h).[63] In images from the Cassini spacecraft during 2007, Saturn's northern hemisphere displayed a bright blue hue, similar to Uranus. The color was most likely caused by Rayleigh scattering.[64] Thermography has shown that Saturn's south pole has a warm polar vortex, the only known example of such a phenomenon in the Solar System.[65] Whereas temperatures on Saturn are normally −185 °C, temperatures on the vortex often reach as high as −122 °C, suspected to be the warmest spot on Saturn.[65]

Hexagonal cloud patterns

Saturn's north and south pole in infrared

A persisting hexagonal wave pattern around the north polar vortex in the atmosphere at about 78°N was first noted in the Voyager images.[66][67][68] The sides of the hexagon are each about 14,500 km (9,000 mi) long, which is longer than the diameter of the Earth.[69] The entire structure rotates with a period of 10h 39m 24s (the same period as that of the planet's radio emissions) which is assumed to be equal to the period of rotation of Saturn's interior.[70] The hexagonal feature does not shift in longitude like the other clouds in the visible atmosphere.[71] The pattern's origin is a matter of much speculation. Most scientists think it is a standing wave pattern in the atmosphere. Polygonal shapes have been replicated in the laboratory through differential rotation of fluids.[72][73]

HST imaging of the south polar region indicates the presence of a jet stream, but no strong polar vortex nor any hexagonal standing wave.[74] NASA reported in November 2006 that Cassini had observed a "hurricane-like" storm locked to the south pole that had a clearly defined eyewall.[75][76] Eyewall clouds had not previously been seen on any planet other than Earth. For example, images from the Galileo spacecraft did not show an eyewall in the Great Red Spot of Jupiter.[77]

The south pole storm may have been present for billions of years.[78] This vortex is comparable to the size of Earth, and it has winds of 550 km/h.[78]

Magnetosphere

Auroral lights at Saturn's north pole

Saturn has an intrinsic magnetic field that has a simple, symmetric shape—a magnetic dipole. Its strength at the equator—0.2 gauss (µT)—is approximately one twentieth of that of the field around Jupiter and slightly weaker than Earth's magnetic field.[28] As a result, Saturn's magnetosphere is much smaller than Jupiter's.[79] When Voyager 2 entered the magnetosphere, the solar wind pressure was high and the magnetosphere extended only 19 Saturn radii, or 1.1 million km (712,000 mi),[80] although it enlarged within several hours, and remained so for about three days.[81] Most probably, the magnetic field is generated similarly to that of Jupiter—by currents in the liquid metallic-hydrogen layer called a metallic-hydrogen dynamo.[79] This magnetosphere is efficient at deflecting the solar wind particles from the Sun. The moon Titan orbits within the outer part of Saturn's magnetosphere and contributes plasma from the ionized particles in Titan's outer atmosphere.[28] Saturn's magnetosphere, like Earth's, produces aurorae.[82]

Orbit and rotation

Animation of Saturn and the Solar System's outer planets orbiting around the Sun
Simulated appearance of Saturn as seen from Earth (at opposition) during an orbit of Saturn, 2001–2029

The average distance between Saturn and the Sun is over 1.4 billion kilometers (9 AU). With an average orbital speed of 9.68 km/s,[11] it takes Saturn 10,759 Earth days (or about 29+12 years)[83] to finish one revolution around the Sun.[11] As a consequence, it forms a near 5:2 mean-motion resonance with Jupiter.[84] The elliptical orbit of Saturn is inclined 2.48° relative to the orbital plane of the Earth.[11] The perihelion and aphelion distances are, respectively, 9.195 and 9.957 AU, on average.[11][85] The visible features on Saturn rotate at different rates depending on latitude, and multiple rotation periods have been assigned to various regions (as in Jupiter's case).

Astronomers use three different systems for specifying the rotation rate of Saturn. System I has a period of 10h 14m 00s (844.3°/d) and encompasses the Equatorial Zone, the South Equatorial Belt, and the North Equatorial Belt. The polar regions are considered to have rotation rates similar to System I. All other Saturnian latitudes, excluding the north and south polar regions, are indicated as System II and have been assigned a rotation period of 10h 38m 25.4s (810.76°/d). System III refers to Saturn's internal rotation rate. Based on radio emissions from the planet detected by Voyager 1 and Voyager 2,[86] System III has a rotation period of 10h 39m 22.4s (810.8°/d). System III has largely superseded System II.[87]

A precise value for the rotation period of the interior remains elusive. While approaching Saturn in 2004, Cassini found that the radio rotation period of Saturn had increased appreciably, to approximately 10h 45m 45s ± 36s.[88][89] An estimate of Saturn's rotation (as an indicated rotation rate for Saturn as a whole) based on a compilation of various measurements from the Cassini, Voyager and Pioneer probes is 10h 32m 35s.[90] Studies of the planet's C Ring yield a rotation period of 10h 33m 38s + 1m 52s
1m 19s
.[15][16]

In March 2007, it was found that the variation of radio emissions from the planet did not match Saturn's rotation rate. This variance may be caused by geyser activity on Saturn's moon Enceladus. The water vapor emitted into Saturn's orbit by this activity becomes charged and creates a drag upon Saturn's magnetic field, slowing its rotation slightly relative to the rotation of the planet.[91][92][93]

An apparent oddity for Saturn is that it does not have any known trojan asteroids. These are minor planets that orbit the Sun at the stable Lagrangian points, designated L4 and L5, located at 60° angles to the planet along its orbit. Trojan asteroids have been discovered for Mars, Jupiter, Uranus, and Neptune. Orbital resonance mechanisms, including secular resonance, are believed to be the cause of the missing Saturnian trojans.[94]

Natural satellites

Artist conception of Saturn, its rings and major icy moons—from Mimas to Rhea

Saturn has 83 known moons, 53 of which have formal names.[10] It is estimated that there are another 100±30 outer irregular moons larger than 3 km (2 mi) in diameter.[95] In addition, there is evidence of dozens to hundreds of moonlets with diameters of 40–500 meters in Saturn's rings,[96] which are not considered to be true moons. Titan, the largest moon, comprises more than 90% of the mass in orbit around Saturn, including the rings.[97] Saturn's second-largest moon, Rhea, may have a tenuous ring system of its own,[98] along with a tenuous atmosphere.[99][100][101]

Many of the other moons are small: 34 are less than 10 km in diameter and another 14 between 10 and 50 km in diameter.[102] Traditionally, most of Saturn's moons have been named after Titans of Greek mythology. Titan is the only satellite in the Solar System with a major atmosphere,[103][104] in which a complex organic chemistry occurs. It is the only satellite with hydrocarbon lakes.[105][106]

On 6 June 2013, scientists at the IAA-CSIC reported the detection of polycyclic aromatic hydrocarbons in the upper atmosphere of Titan, a possible precursor for life.[107] On 23 June 2014, NASA claimed to have strong evidence that nitrogen in the atmosphere of Titan came from materials in the Oort cloud, associated with comets, and not from the materials that formed Saturn in earlier times.[108]

Saturn's moon Enceladus, which seems similar in chemical makeup to comets,[109] has often been regarded as a potential habitat for microbial life.[110][111][112][113] Evidence of this possibility includes the satellite's salt-rich particles having an "ocean-like" composition that indicates most of Enceladus's expelled ice comes from the evaporation of liquid salt water.[114][115][116] A 2015 flyby by Cassini through a plume on Enceladus found most of the ingredients to sustain life forms that live by methanogenesis.[117]

In April 2014, NASA scientists reported the possible beginning of a new moon within the A Ring, which was imaged by Cassini on 15 April 2013.[118]

Planetary rings

The rings of Saturn (imaged here by Cassini in 2007) are the most massive and conspicuous in the Solar System.[46]

Saturn is probably best known for the system of planetary rings that makes it visually unique.[46] The rings extend from 6,630 to 120,700 kilometers (4,120 to 75,000 mi) outward from Saturn's equator and average approximately 20 meters (66 ft) in thickness. They are composed predominantly of water ice, with trace amounts of tholin impurities and a peppered coating of approximately 7% amorphous carbon.[119] The particles that make up the rings range in size from specks of dust up to 10 m.[120] While the other gas giants also have ring systems, Saturn's is the largest and most visible.

There are two main hypotheses regarding the origin of the rings. One hypothesis is that the rings are remnants of a destroyed moon of Saturn, for which a research team at MIT has proposed the name "Chrysalis".[121] The second hypothesis is that the rings are left over from the original nebular material from which Saturn was formed. Some ice in the E ring comes from the moon Enceladus's geysers.[122][123][124][125] The water abundance of the rings varies radially, with the outermost ring A being the most pure in ice water. This abundance variance may be explained by meteor bombardment.[126]

Beyond the main rings, at a distance of 12 million km from the planet is the sparse Phoebe ring. It is tilted at an angle of 27° to the other rings and, like Phoebe, orbits in retrograde fashion.[127]

Some of the moons of Saturn, including Pandora and Prometheus, act as shepherd moons to confine the rings and prevent them from spreading out.[128] Pan and Atlas cause weak, linear density waves in Saturn's rings that have yielded more reliable calculations of their masses.[129]

History of observation and exploration

The observation and exploration of Saturn can be divided into three phases. The first phase is ancient observations (such as with the naked eye), before the invention of modern telescopes. The second phase began in the 17th century, with telescopic observations from Earth, which improved over time. The third phase is visitation by space probes, in orbit or on flyby. In the 21st century, telescopic observations continue from Earth (including Earth-orbiting observatories like the Hubble Space Telescope) and, until its 2017 retirement, from the Cassini orbiter around Saturn.

Ancient observations

Galileo Galilei observed the rings of Saturn in 1610, but was unable to determine what they were

Saturn has been known since prehistoric times,[130] and in early recorded history it was a major character in various mythologies. Babylonian astronomers systematically observed and recorded the movements of Saturn.[131] In ancient Greek, the planet was known as Φαίνων Phainon,[132] and in Roman times it was known as the "star of Saturn".[133] In ancient Roman mythology, the planet Phainon was sacred to this agricultural god, from which the planet takes its modern name.[134] The Romans considered the god Saturnus the equivalent of the Greek god Cronus; in modern Greek, the planet retains the name CronusΚρόνος: Kronos.[135]

The Greek scientist Ptolemy based his calculations of Saturn's orbit on observations he made while it was in opposition.[136] In Hindu astrology, there are nine astrological objects, known as Navagrahas. Saturn is known as "Shani" and judges everyone based on the good and bad deeds performed in life.[134][136] Ancient Chinese and Japanese culture designated the planet Saturn as the "earth star" (土星). This was based on Five Elements which were traditionally used to classify natural elements.[137][138][139]

In ancient Hebrew, Saturn is called Shabbathai.[140] Its angel is Cassiel. Its intelligence or beneficial spirit is 'Agȋȇl (Hebrew: אגיאל, romanizedʿAgyal),[141] and its darker spirit (demon) is Zȃzȇl (Hebrew: זאזל, romanizedZazl).[141][142][143] Zazel has been described as a great angel, invoked in Solomonic magic, who is "effective in love conjurations".[144][145] In Ottoman Turkish, Urdu, and Malay, the name of Zazel is 'Zuhal', derived from the Arabic language (Arabic: زحل, romanizedZuhal).[142]

European observations (17th–19th centuries)

Robert Hooke noted the shadows (a and b) cast by both the globe and the rings on each other in this drawing of Saturn in 1666.

Saturn's rings require at least a 15-mm-diameter telescope[146] to resolve and thus were not known to exist until Christiaan Huygens saw them in 1655 and published about this in 1659. Galileo, with his primitive telescope in 1610,[147][148] incorrectly thought of Saturn's appearing not quite round as two moons on Saturn's sides.[149][150] It was not until Huygens used greater telescopic magnification that this notion was refuted, and the rings were truly seen for the first time. Huygens also discovered Saturn's moon Titan; Giovanni Domenico Cassini later discovered four other moons: Iapetus, Rhea, Tethys and Dione. In 1675, Cassini discovered the gap now known as the Cassini Division.[151]

No further discoveries of significance were made until 1789 when William Herschel discovered two further moons, Mimas and Enceladus. The irregularly shaped satellite Hyperion, which has a resonance with Titan, was discovered in 1848 by a British team.[152]

In 1899 William Henry Pickering discovered Phoebe, a highly irregular satellite that does not rotate synchronously with Saturn as the larger moons do.[152] Phoebe was the first such satellite found and it takes more than a year to orbit Saturn in a retrograde orbit. During the early 20th century, research on Titan led to the confirmation in 1944 that it had a thick atmosphere – a feature unique among the Solar System's moons.[153]

Modern NASA and ESA probes

Pioneer 11 flyby

Pioneer 11 image of Saturn

Pioneer 11 made the first flyby of Saturn in September 1979, when it passed within 20,000 km of the planet's cloud tops. Images were taken of the planet and a few of its moons, although their resolution was too low to discern surface detail. The spacecraft also studied Saturn's rings, revealing the thin F-ring and the fact that dark gaps in the rings are bright when viewed at high phase angle (towards the Sun), meaning that they contain fine light-scattering material. In addition, Pioneer 11 measured the temperature of Titan.[154]

Voyager flybys

In November 1980, the Voyager 1 probe visited the Saturn system. It sent back the first high-resolution images of the planet, its rings and satellites. Surface features of various moons were seen for the first time. Voyager 1 performed a close flyby of Titan, increasing knowledge of the atmosphere of the moon. It proved that Titan's atmosphere is impenetrable in visible wavelengths; therefore no surface details were seen. The flyby changed the spacecraft's trajectory out from the plane of the Solar System.[155]

Almost a year later, in August 1981, Voyager 2 continued the study of the Saturn system. More close-up images of Saturn's moons were acquired, as well as evidence of changes in the atmosphere and the rings. Unfortunately, during the flyby, the probe's turnable camera platform stuck for a couple of days and some planned imaging was lost. Saturn's gravity was used to direct the spacecraft's trajectory towards Uranus.[155]

The probes discovered and confirmed several new satellites orbiting near or within the planet's rings, as well as the small Maxwell Gap (a gap within the C Ring) and Keeler gap (a 42 km-wide gap in the A Ring).

Cassini–Huygens spacecraft

At Enceladus's south pole geysers spray water from many locations along the tiger stripes.[156]

The Cassini–Huygens space probe entered orbit around Saturn on 1 July 2004. In June 2004, it conducted a close flyby of Phoebe, sending back high-resolution images and data. Cassini's flyby of Saturn's largest moon, Titan, captured radar images of large lakes and their coastlines with numerous islands and mountains. The orbiter completed two Titan flybys before releasing the Huygens probe on 25 December 2004. Huygens descended onto the surface of Titan on 14 January 2005.[157]

Starting in early 2005, scientists used Cassini to track lightning on Saturn. The power of the lightning is approximately 1,000 times that of lightning on Earth.[158]

In 2006, NASA reported that Cassini had found evidence of liquid water reservoirs no more than tens of meters below the surface that erupt in geysers on Saturn's moon Enceladus. These jets of icy particles are emitted into orbit around Saturn from vents in the moon's south polar region.[159] Over 100 geysers have been identified on Enceladus.[156] In May 2011, NASA scientists reported that Enceladus "is emerging as the most habitable spot beyond Earth in the Solar System for life as we know it".[160][161]

Saturn eclipses the Sun, as seen from Cassini. The rings are visible, including the F Ring.

Cassini photographs have revealed a previously undiscovered planetary ring, outside the brighter main rings of Saturn and inside the G and E rings. The source of this ring is hypothesized to be the crashing of a meteoroid off Janus and Epimetheus.[162] In July 2006, images were returned of hydrocarbon lakes near Titan's north pole, the presence of which were confirmed in January 2007. In March 2007, hydrocarbon seas were found near the North pole, the largest of which is almost the size of the Caspian Sea.[163] In October 2006, the probe detected an 8,000 km diameter cyclone-like storm with an eyewall at Saturn's south pole.[164]

From 2004 to 2 November 2009, the probe discovered and confirmed eight new satellites.[165] In April 2013 Cassini sent back images of a hurricane at the planet's north pole 20 times larger than those found on Earth, with winds faster than 530 km/h (330 mph).[166] On 15 September 2017, the Cassini-Huygens spacecraft performed the "Grand Finale" of its mission: a number of passes through gaps between Saturn and Saturn's inner rings.[167][168] The atmospheric entry of Cassini ended the mission.

Possible future missions

The continued exploration of Saturn is still considered to be a viable option for NASA as part of their ongoing New Frontiers program of missions. NASA previously requested for plans to be put forward for a mission to Saturn that included the Saturn Atmospheric Entry Probe, and possible investigations into the habitability and possible discovery of life on Saturn's moons Titan and Enceladus by Dragonfly.[169][170]

Observation

Amateur telescopic view of Saturn

Saturn is the most distant of the five planets easily visible to the naked eye from Earth, the other four being Mercury, Venus, Mars and Jupiter. (Uranus, and occasionally 4 Vesta, are visible to the naked eye in dark skies.) Saturn appears to the naked eye in the night sky as a bright, yellowish point of light. The mean apparent magnitude of Saturn is 0.46 with a standard deviation of 0.34.[19] Most of the magnitude variation is due to the inclination of the ring system relative to the Sun and Earth. The brightest magnitude, −0.55, occurs near in time to when the plane of the rings is inclined most highly, and the faintest magnitude, 1.17, occurs around the time when they are least inclined.[19] It takes approximately 29.5 years for the planet to complete an entire circuit of the ecliptic against the background constellations of the zodiac. Most people will require an optical aid (very large binoculars or a small telescope) that magnifies at least 30 times to achieve an image of Saturn's rings in which clear resolution is present.[46][146] When Earth passes through the ring plane, which occurs twice every Saturnian year (roughly every 15 Earth years), the rings briefly disappear from view because they are so thin. Such a "disappearance" will next occur in 2025, but Saturn will be too close to the Sun for observations.[171]

Saturn and its rings are best seen when the planet is at, or near, opposition, the configuration of a planet when it is at an elongation of 180°, and thus appears opposite the Sun in the sky. A Saturnian opposition occurs every year—approximately every 378 days—and results in the planet appearing at its brightest. Both the Earth and Saturn orbit the Sun on eccentric orbits, which means their distances from the Sun vary over time, and therefore so do their distances from each other, hence varying the brightness of Saturn from one opposition to the next. Saturn also appears brighter when the rings are angled such that they are more visible. For example, during the opposition of 17 December 2002, Saturn appeared at its brightest due to a favorable orientation of its rings relative to the Earth,[172] even though Saturn was closer to the Earth and Sun in late 2003.[172]

From time to time, Saturn is occulted by the Moon (that is, the Moon covers up Saturn in the sky). As with all the planets in the Solar System, occultations of Saturn occur in "seasons". Saturnian occultations will take place monthly for about a 12-month period, followed by about a five-year period in which no such activity is registered. The Moon's orbit is inclined by several degrees relative to Saturn's, so occultations will only occur when Saturn is near one of the points in the sky where the two planes intersect (both the length of Saturn's year and the 18.6-Earth year nodal precession period of the Moon's orbit influence the periodicity).[173]

See also

Notes

 1. ^ a b c d e f g h Refers to the level of 1 bar atmospheric pressure
 2. ^ Based on the volume within the level of 1 bar atmospheric pressure

References

 1. ^ Walter, Elizabeth (21 April 2003). Cambridge Advanced Learner's Dictionary (Second ed.). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-53106-1.
 2. ^ "Saturnian". Oxford English Dictionary (Online ed.). Oxford University Press. (Subscription or participating institution membership required.)
 3. ^ "Enabling Exploration with Small Radioisotope Power Systems" (PDF). NASA. September 2004. Archived from the original (PDF) on 22 December 2016. Retrieved 26 January 2016.
 4. ^ Müller; et al. (2010). "Azimuthal plasma flow in the Kronian magnetosphere". Journal of Geophysical Research. 115 (A8): A08203. Bibcode:2010JGRA..115.8203M. doi:10.1029/2009ja015122.
 5. ^ "Cronian". Oxford English Dictionary (Online ed.). Oxford University Press. (Subscription or participating institution membership required.)
 6. ^ a b Seligman, Courtney. "Rotation Period and Day Length". Archived from the original on 28 July 2011. Retrieved 13 August 2009.
 7. ^ a b c d Simon, J.L.; Bretagnon, P.; Chapront, J.; Chapront-Touzé, M.; Francou, G.; Laskar, J. (February 1994). "Numerical expressions for precession formulae and mean elements for the Moon and planets". Astronomy and Astrophysics. 282 (2): 663–683. Bibcode:1994A&A...282..663S.
 8. ^ Souami, D.; Souchay, J. (July 2012). "The solar system's invariable plane". Astronomy & Astrophysics. 543: 11. Bibcode:2012A&A...543A.133S. doi:10.1051/0004-6361/201219011. A133.
 9. ^ "HORIZONS Planet-center Batch call for November 2032 Perihelion". ssd.jpl.nasa.gov (Perihelion for Saturn's planet-center (699) occurs on 2032-Nov-29 at 9.0149170au during a rdot flip from negative to positive). NASA/JPL. Archived from the original on 7 September 2021. Retrieved 7 September 2021.
 10. ^ a b "Solar System Dynamics – Planetary Satellite Discovery Circumstances". NASA. 15 November 2021. Retrieved 4 June 2022.
 11. ^ a b c d e f g h i Williams, David R. (23 December 2016). "Saturn Fact Sheet". NASA. Archived from the original on 17 July 2017. Retrieved 12 October 2017.
 12. ^ "By the Numbers – Saturn". NASA Solar System Exploration. NASA. Archived from the original on 10 May 2018. Retrieved 5 August 2020.
 13. ^ "NASA: Solar System Exploration: Planets: Saturn: Facts & Figures". Solarsystem.nasa.gov. 22 March 2011. Archived from the original on 2 September 2011. Retrieved 8 August 2011.
 14. ^ Fortney, J.J.; Helled, R.; Nettlemann, N.; Stevenson, D.J.; Marley, M.S.; Hubbard, W.B.; Iess, L. (6 December 2018). "The Interior of Saturn". In Baines, K.H.; Flasar, F.M.; Krupp, N.; Stallard, T. (eds.). Saturn in the 21st Century. Cambridge University Press. pp. 44–68. ISBN 978-1-108-68393-7. Archived from the original on 2 May 2020. Retrieved 23 July 2019.
 15. ^ a b McCartney, Gretchen; Wendel, JoAnna (18 January 2019). "Scientists Finally Know What Time It Is on Saturn". NASA. Archived from the original on 29 August 2019. Retrieved 18 January 2019.
 16. ^ a b Mankovich, Christopher; et al. (17 January 2019). "Cassini Ring Seismology as a Probe of Saturn's Interior. I. Rigid Rotation". The Astrophysical Journal. 871 (1): 1. arXiv:1805.10286. Bibcode:2019ApJ...871....1M. doi:10.3847/1538-4357/aaf798. S2CID 67840660.
 17. ^ Hanel, R.A.; et al. (1983). "Albedo, internal heat flux, and energy balance of Saturn". Icarus. 53 (2): 262–285. Bibcode:1983Icar...53..262H. doi:10.1016/0019-1035(83)90147-1.
 18. ^ Mallama, Anthony; Krobusek, Bruce; Pavlov, Hristo (2017). "Comprehensive wide-band magnitudes and albedos for the planets, with applications to exo-planets and Planet Nine". Icarus. 282: 19–33. arXiv:1609.05048. Bibcode:2017Icar..282...19M. doi:10.1016/j.icarus.2016.09.023. S2CID 119307693.
 19. ^ a b c d Mallama, A.; Hilton, J.L. (2018). "Computing Apparent Planetary Magnitudes for The Astronomical Almanac". Astronomy and Computing. 25: 10–24. arXiv:1808.01973. Bibcode:2018A&C....25...10M. doi:10.1016/j.ascom.2018.08.002. S2CID 69912809.
 20. ^ a b "Saturn's Temperature Ranges". Sciencing. Archived from the original on 26 May 2021. Retrieved 26 May 2021.
 21. ^ "The Planet Saturn". National Weather Service. Archived from the original on 26 May 2021. Retrieved 26 May 2021.
 22. ^ Knecht, Robin (24 October 2005). "On The Atmospheres Of Different Planets" (PDF). Archived from the original (PDF) on 14 October 2017. Retrieved 14 October 2017.
 23. ^ Brainerd, Jerome James (24 November 2004). "Characteristics of Saturn". The Astrophysics Spectator. Archived from the original on 1 October 2011. Retrieved 5 July 2010.
 24. ^ "General Information About Saturn". Scienceray. 28 July 2011. Archived from the original on 7 October 2011. Retrieved 17 August 2011.
 25. ^ Brainerd, Jerome James (6 October 2004). "Solar System Planets Compared to Earth". The Astrophysics Spectator. Archived from the original on 1 October 2011. Retrieved 5 July 2010.
 26. ^ Dunbar, Brian (29 November 2007). "NASA – Saturn". NASA. Archived from the original on 29 September 2011. Retrieved 21 July 2011.
 27. ^ Cain, Fraser (3 July 2008). "Mass of Saturn". Universe Today. Archived from the original on 26 September 2011. Retrieved 17 August 2011.
 28. ^ a b c Russell, C. T.; et al. (1997). "Saturn: Magnetic Field and Magnetosphere". Science. 207 (4429): 407–10. Bibcode:1980Sci...207..407S. doi:10.1126/science.207.4429.407. PMID 17833549. S2CID 41621423. Archived from the original on 27 September 2011. Retrieved 29 April 2007.
 29. ^ "The Planets ('Giants')". Science Channel. 8 June 2004.
 30. ^ Ashton, Edward; Gladman, Brett; Beaudoin, Matthew; Alexandersen, Mike; Petit, Jean-Marc (May 2022). "Discovery of the Closest Saturnian Irregular Moon, S/2019 S 1, and Implications for the Direct/Retrograde Satellite Ratio". The Astronomical Journal. 3 (5): 5. Bibcode:2022PSJ.....3..107A. doi:10.3847/PSJ/ac64a2. S2CID 248771843. 107.
 31. ^ Munsell, Kirk (6 April 2005). "The Story of Saturn". NASA Jet Propulsion Laboratory; California Institute of Technology. Archived from the original on 16 August 2008. Retrieved 7 July 2007.
 32. ^ Jones, Alexander (1999). Astronomical papyri from Oxyrhynchus. pp. 62–63. ISBN 9780871692337. Archived from the original on 30 April 2021. Retrieved 28 September 2021.
 33. ^ Falk, Michael (June 1999), "Astronomical Names for the Days of the Week", Journal of the Royal Astronomical Society of Canada, 93: 122–133, Bibcode:1999JRASC..93..122F, archived from the original on 25 February 2021, retrieved 18 November 2020
 34. ^ Melosh, H. Jay (2011). Planetary Surface Processes. Cambridge Planetary Science. Vol. 13. Cambridge University Press. p. 5. ISBN 978-0-521-51418-7. Archived from the original on 16 February 2017. Retrieved 9 February 2016.
 35. ^ Gregersen, Erik, ed. (2010). Outer Solar System: Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, and the Dwarf Planets. The Rosen Publishing Group. p. 119. ISBN 978-1615300143. Archived from the original on 10 June 2020. Retrieved 17 February 2018.
 36. ^ "Saturn – The Most Beautiful Planet of our solar system". Preserve Articles. 23 January 2011. Archived from the original on 20 January 2012. Retrieved 24 July 2011.
 37. ^ Williams, David R. (16 November 2004). "Jupiter Fact Sheet". NASA. Archived from the original on 26 September 2011. Retrieved 2 August 2007.
 38. ^ a b Fortney, Jonathan J.; Nettelmann, Nadine (May 2010). "The Interior Structure, Composition, and Evolution of Giant Planets". Space Science Reviews. 152 (1–4): 423–447. arXiv:0912.0533. Bibcode:2010SSRv..152..423F. doi:10.1007/s11214-009-9582-x. S2CID 49570672.
 39. ^ a b c Guillot, Tristan; et al. (2009). "Saturn's Exploration Beyond Cassini-Huygens". In Dougherty, Michele K.; Esposito, Larry W.; Krimigis, Stamatios M. (eds.). Saturn from Cassini-Huygens. Springer Science+Business Media B.V. p. 745. arXiv:0912.2020. Bibcode:2009sfch.book..745G. doi:10.1007/978-1-4020-9217-6_23. ISBN 978-1-4020-9216-9. S2CID 37928810.
 40. ^ "Saturn - The interior | Britannica". www.britannica.com. Retrieved 14 April 2022.
 41. ^ Fortney, Jonathan J. (2004). "Looking into the Giant Planets". Science. 305 (5689): 1414–1415. doi:10.1126/science.1101352. PMID 15353790. S2CID 26353405. Archived from the original on 27 July 2019. Retrieved 28 June 2019.
 42. ^ Saumon, D.; Guillot, T. (July 2004). "Shock Compression of Deuterium and the Interiors of Jupiter and Saturn". The Astrophysical Journal. 609 (2): 1170–1180. arXiv:astro-ph/0403393. Bibcode:2004ApJ...609.1170S. doi:10.1086/421257. S2CID 119325899.
 43. ^ "Saturn". BBC. 2000. Archived from the original on 1 January 2011. Retrieved 19 July 2011.
 44. ^ Mankovich, Christopher R.; Fuller, Jim (2021). "A diffuse core in Saturn revealed by ring seismology". Nature Astronomy. 5 (11): 1103–1109. arXiv:2104.13385. Bibcode:2021NatAs...5.1103M. doi:10.1038/s41550-021-01448-3. S2CID 233423431. Archived from the original on 20 August 2021. Retrieved 22 August 2021.
 45. ^ Faure, Gunter; Mensing, Teresa M. (2007). Introduction to planetary science: the geological perspective. Springer. p. 337. ISBN 978-1-4020-5233-0. Archived from the original on 16 February 2017. Retrieved 9 February 2016.
 46. ^ a b c d "Saturn". National Maritime Museum. 20 August 2015. Archived from the original on 23 June 2008. Retrieved 6 July 2007.
 47. ^ "Structure of Saturn's Interior". Windows to the Universe. Archived from the original on 17 September 2011. Retrieved 19 July 2011.
 48. ^ de Pater, Imke; Lissauer, Jack J. (2010). Planetary Sciences (2nd ed.). Cambridge University Press. pp. 254–255. ISBN 978-0-521-85371-2. Archived from the original on 17 February 2017. Retrieved 9 February 2016.
 49. ^ "NASA – Saturn". NASA. 2004. Archived from the original on 29 December 2010. Retrieved 27 July 2007.
 50. ^ Kramer, Miriam (9 October 2013). "Diamond Rain May Fill Skies of Jupiter and Saturn". Space.com. Archived from the original on 27 August 2017. Retrieved 27 August 2017.
 51. ^ Kaplan, Sarah (25 August 2017). "It rains solid diamonds on Uranus and Neptune". The Washington Post. Archived from the original on 27 August 2017. Retrieved 27 August 2017.
 52. ^ "Saturn". Universe Guide. Archived from the original on 23 February 2013. Retrieved 29 March 2009.
 53. ^ Guillot, Tristan (1999). "Interiors of Giant Planets Inside and Outside the Solar System". Science. 286 (5437): 72–77. Bibcode:1999Sci...286...72G. doi:10.1126/science.286.5437.72. PMID 10506563. S2CID 6907359.
 54. ^ Courtin, R.; et al. (1967). "The Composition of Saturn's Atmosphere at Temperate Northern Latitudes from Voyager IRIS spectra". Bulletin of the American Astronomical Society. 15: 831. Bibcode:1983BAAS...15..831C.
 55. ^ Cain, Fraser (22 January 2009). "Atmosphere of Saturn". Universe Today. Archived from the original on 12 January 2012. Retrieved 20 July 2011.
 56. ^ a b Guerlet, S.; Fouchet, T.; Bézard, B. (November 2008). Charbonnel, C.; Combes, F.; Samadi, R. (eds.). "Ethane, acetylene and propane distribution in Saturn's stratosphere from Cassini/CIRS limb observations". SF2A-2008: Proceedings of the Annual Meeting of the French Society of Astronomy and Astrophysics: 405. Bibcode:2008sf2a.conf..405G.
 57. ^ Martinez, Carolina (5 September 2005). "Cassini Discovers Saturn's Dynamic Clouds Run Deep". NASA. Archived from the original on 8 November 2011. Retrieved 29 April 2007.
 58. ^ "Cassini Image Shows Saturn Draped in a String of Pearls" (Press release). Carolina Martinez, NASA. 10 November 2006. Archived from the original on 1 May 2013. Retrieved 3 March 2013.
 59. ^ Orton, Glenn S. (September 2009). "Ground-Based Observational Support for Spacecraft Exploration of the Outer Planets". Earth, Moon, and Planets. 105 (2–4): 143–152. Bibcode:2009EM&P..105..143O. doi:10.1007/s11038-009-9295-x. S2CID 121930171.
 60. ^ Dougherty, Michele K.; Esposito, Larry W.; Krimigis, Stamatios M. (2009). Dougherty, Michele K.; Esposito, Larry W.; Krimigis, Stamatios M. (eds.). Saturn from Cassini-Huygens. Saturn from Cassini-Huygens. Springer. p. 162. Bibcode:2009sfch.book.....D. doi:10.1007/978-1-4020-9217-6. ISBN 978-1-4020-9216-9. Archived from the original on 16 April 2017. Retrieved 9 February 2016.
 61. ^ Pérez-Hoyos, S.; Sánchez-Laveg, A.; French, R. G.; J. F., Rojas (2005). "Saturn's cloud structure and temporal evolution from ten years of Hubble Space Telescope images (1994–2003)". Icarus. 176 (1): 155–174. Bibcode:2005Icar..176..155P. doi:10.1016/j.icarus.2005.01.014.
 62. ^ Kidger, Mark (1992). "The 1990 Great White Spot of Saturn". In Moore, Patrick (ed.). 1993 Yearbook of Astronomy. 1993 Yearbook of Astronomy. London: W.W. Norton & Company. pp. 176–215. Bibcode:1992ybas.conf.....M.
 63. ^ Hamilton, Calvin J. (1997). "Voyager Saturn Science Summary". Solarviews. Archived from the original on 26 September 2011. Retrieved 5 July 2007.
 64. ^ Watanabe, Susan (27 March 2007). "Saturn's Strange Hexagon". NASA. Archived from the original on 16 January 2010. Retrieved 6 July 2007.
 65. ^ a b "Warm Polar Vortex on Saturn". Merrillville Community Planetarium. 2007. Archived from the original on 21 September 2011. Retrieved 25 July 2007.
 66. ^ Godfrey, D. A. (1988). "A hexagonal feature around Saturn's North Pole". Icarus. 76 (2): 335. Bibcode:1988Icar...76..335G. doi:10.1016/0019-1035(88)90075-9.
 67. ^ Sanchez-Lavega, A.; et al. (1993). "Ground-based observations of Saturn's north polar SPOT and hexagon". Science. 260 (5106): 329–32. Bibcode:1993Sci...260..329S. doi:10.1126/science.260.5106.329. PMID 17838249. S2CID 45574015.
 68. ^ Overbye, Dennis (6 August 2014). "Storm Chasing on Saturn". New York Times. Archived from the original on 12 July 2018. Retrieved 6 August 2014.
 69. ^ "New images show Saturn's weird hexagon cloud". NBC News. 12 December 2009. Archived from the original on 21 October 2020. Retrieved 29 September 2011.
 70. ^ Godfrey, D. A. (9 March 1990). "The Rotation Period of Saturn's Polar Hexagon". Science. 247 (4947): 1206–1208. Bibcode:1990Sci...247.1206G. doi:10.1126/science.247.4947.1206. PMID 17809277. S2CID 19965347.
 71. ^ Baines, Kevin H.; et al. (December 2009). "Saturn's north polar cyclone and hexagon at depth revealed by Cassini/VIMS". Planetary and Space Science. 57 (14–15): 1671–1681. Bibcode:2009P&SS...57.1671B. doi:10.1016/j.pss.2009.06.026.
 72. ^ Ball, Philip (19 May 2006). "Geometric whirlpools revealed". Nature. doi:10.1038/news060515-17. S2CID 129016856. Bizarre geometric shapes that appear at the center of swirling vortices in planetary atmospheres might be explained by a simple experiment with a bucket of water but correlating this to Saturn's pattern is by no means certain.
 73. ^ Aguiar, Ana C. Barbosa; et al. (April 2010). "A laboratory model of Saturn's North Polar Hexagon". Icarus. 206 (2): 755–763. Bibcode:2010Icar..206..755B. doi:10.1016/j.icarus.2009.10.022. Laboratory experiment of spinning disks in a liquid solution forms vortices around a stable hexagonal pattern similar to that of Saturn's.
 74. ^ Sánchez-Lavega, A.; et al. (8 October 2002). "Hubble Space Telescope Observations of the Atmospheric Dynamics in Saturn's South Pole from 1997 to 2002". Bulletin of the American Astronomical Society. 34: 857. Bibcode:2002DPS....34.1307S. Archived from the original on 30 June 2010. Retrieved 6 July 2007.
 75. ^ "NASA catalog page for image PIA09187". NASA Planetary Photojournal. Archived from the original on 9 November 2011. Retrieved 23 May 2007.
 76. ^ "Huge 'hurricane' rages on Saturn". BBC News. 10 November 2006. Archived from the original on 3 August 2012. Retrieved 29 September 2011.
 77. ^ "NASA Sees into the Eye of a Monster Storm on Saturn". NASA. 9 November 2006. Archived from the original on 7 May 2008. Retrieved 20 November 2006.
 78. ^ a b Nemiroff, R.; Bonnell, J., eds. (13 November 2006). "A Hurricane Over the South Pole of Saturn". Astronomy Picture of the Day. NASA. Retrieved 1 May 2013.
 79. ^ a b McDermott, Matthew (2000). "Saturn: Atmosphere and Magnetosphere". Thinkquest Internet Challenge. Archived from the original on 20 October 2011. Retrieved 15 July 2007.
 80. ^ "Voyager – Saturn's Magnetosphere". NASA Jet Propulsion Laboratory. 18 October 2010. Archived from the original on 19 March 2012. Retrieved 19 July 2011.
 81. ^ Atkinson, Nancy (14 December 2010). "Hot Plasma Explosions Inflate Saturn's Magnetic Field". Universe Today. Archived from the original on 1 November 2011. Retrieved 24 August 2011.
 82. ^ Russell, Randy (3 June 2003). "Saturn Magnetosphere Overview". Windows to the Universe. Archived from the original on 6 September 2011. Retrieved 19 July 2011.
 83. ^ Cain, Fraser (26 January 2009). "Orbit of Saturn". Universe Today. Archived from the original on 23 January 2011. Retrieved 19 July 2011.
 84. ^ Michtchenko, T. A.; Ferraz-Mello, S. (February 2001). "Modeling the 5 : 2 Mean-Motion Resonance in the Jupiter-Saturn Planetary System". Icarus. 149 (2): 357–374. Bibcode:2001Icar..149..357M. doi:10.1006/icar.2000.6539.
 85. ^ Jean Meeus, Astronomical Algorithms (Richmond, VA: Willmann-Bell, 1998). Average of the nine extremes on p 273. All are within 0.02 AU of the averages.
 86. ^ Kaiser, M. L.; Desch, M. D.; Warwick, J. W.; Pearce, J. B. (1980). "Voyager Detection of Nonthermal Radio Emission from Saturn". Science. 209 (4462): 1238–40. Bibcode:1980Sci...209.1238K. doi:10.1126/science.209.4462.1238. hdl:2060/19800013712. PMID 17811197. S2CID 44313317.
 87. ^ Benton, Julius (2006). Saturn and how to observe it. Astronomers' observing guides (11th ed.). Springer Science & Business. p. 136. ISBN 978-1-85233-887-9. Archived from the original on 16 February 2017. Retrieved 9 February 2016.
 88. ^ "Scientists Find That Saturn's Rotation Period is a Puzzle". NASA. 28 June 2004. Archived from the original on 29 July 2011. Retrieved 22 March 2007.
 89. ^ Cain, Fraser (30 June 2008). "Saturn". Universe Today. Archived from the original on 25 October 2011. Retrieved 17 August 2011.
 90. ^ Anderson, J. D.; Schubert, G. (2007). "Saturn's gravitational field, internal rotation and interior structure" (PDF). Science. 317 (5843): 1384–1387. Bibcode:2007Sci...317.1384A. doi:10.1126/science.1144835. PMID 17823351. S2CID 19579769. Archived from the original (PDF) on 12 April 2020.
 91. ^ "Enceladus Geysers Mask the Length of Saturn's Day" (Press release). NASA Jet Propulsion Laboratory. 22 March 2007. Archived from the original on 7 December 2008. Retrieved 22 March 2007.
 92. ^ Gurnett, D. A.; et al. (2007). "The Variable Rotation Period of the Inner Region of Saturn's Plasma Disc" (PDF). Science. 316 (5823): 442–5. Bibcode:2007Sci...316..442G. doi:10.1126/science.1138562. PMID 17379775. S2CID 46011210. Archived from the original (PDF) on 12 February 2020.
 93. ^ Bagenal, F. (2007). "A New Spin on Saturn's Rotation". Science. 316 (5823): 380–1. doi:10.1126/science.1142329. PMID 17446379. S2CID 118878929.
 94. ^ Hou, X. Y.; et al. (January 2014). "Saturn Trojans: a dynamical point of view". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 437 (2): 1420–1433. Bibcode:2014MNRAS.437.1420H. doi:10.1093/mnras/stt1974.
 95. ^ Ashton, Edward; Gladman, Brett; Beaudoin, Matthew (August 2021). "Evidence for a Recent Collision in Saturn's Irregular Moon Population". The Planetary Science Journal. 2 (4): 12. Bibcode:2021PSJ.....2..158A. doi:10.3847/PSJ/ac0979. S2CID 236974160.
 96. ^ Tiscareno, Matthew (17 July 2013). "The population of propellers in Saturn's A Ring". The Astronomical Journal. 135 (3): 1083–1091. arXiv:0710.4547. Bibcode:2008AJ....135.1083T. doi:10.1088/0004-6256/135/3/1083. S2CID 28620198.
 97. ^ Brunier, Serge (2005). Solar System Voyage. Cambridge University Press. p. 164. ISBN 978-0-521-80724-1.
 98. ^ Jones, G. H.; et al. (7 March 2008). "The Dust Halo of Saturn's Largest Icy Moon, Rhea" (PDF). Science. 319 (5868): 1380–1384. Bibcode:2008Sci...319.1380J. doi:10.1126/science.1151524. PMID 18323452. S2CID 206509814. Archived from the original (PDF) on 8 March 2018.
 99. ^ Atkinson, Nancy (26 November 2010). "Tenuous Oxygen Atmosphere Found Around Saturn's Moon Rhea". Universe Today. Archived from the original on 25 September 2012. Retrieved 20 July 2011.
 100. ^ NASA (30 November 2010). "Thin air: Oxygen atmosphere found on Saturn's moon Rhea". ScienceDaily. Archived from the original on 8 November 2011. Retrieved 23 July 2011.
 101. ^ Ryan, Clare (26 November 2010). "Cassini reveals oxygen atmosphere of Saturn′s moon Rhea". UCL Mullard Space Science Laboratory. Archived from the original on 16 September 2011. Retrieved 23 July 2011.
 102. ^ "Saturn's Known Satellites". Department of Terrestrial Magnetism. Archived from the original on 26 September 2011. Retrieved 22 June 2010.
 103. ^ "Cassini Finds Hydrocarbon Rains May Fill Titan Lakes". ScienceDaily. 30 January 2009. Archived from the original on 9 November 2011. Retrieved 19 July 2011.
 104. ^ "Voyager – Titan". NASA Jet Propulsion Laboratory. 18 October 2010. Archived from the original on 26 October 2011. Retrieved 19 July 2011.
 105. ^ "Evidence of hydrocarbon lakes on Titan". NBC News. Associated Press. 25 July 2006. Archived from the original on 24 August 2014. Retrieved 19 July 2011.
 106. ^ "Hydrocarbon lake finally confirmed on Titan". Cosmos Magazine. 31 July 2008. Archived from the original on 1 November 2011. Retrieved 19 July 2011.
 107. ^ López-Puertas, Manuel (6 June 2013). "PAH's in Titan's Upper Atmosphere". CSIC. Archived from the original on 22 August 2016. Retrieved 6 June 2013.
 108. ^ Dyches, Preston; et al. (23 June 2014). "Titan's Building Blocks Might Pre-date Saturn". NASA. Archived from the original on 9 September 2018. Retrieved 24 June 2014.
 109. ^ Battersby, Stephen (26 March 2008). "Saturn's moon Enceladus surprisingly comet-like". New Scientist. Archived from the original on 30 June 2015. Retrieved 16 April 2015.
 110. ^ NASA (21 April 2008). "Could There Be Life On Saturn's Moon Enceladus?". ScienceDaily. Archived from the original on 9 November 2011. Retrieved 19 July 2011.
 111. ^ Madrigal, Alexis (24 June 2009). "Hunt for Life on Saturnian Moon Heats Up". Wired Science. Archived from the original on 4 September 2011. Retrieved 19 July 2011.
 112. ^ Spotts, Peter N. (28 September 2005). "Life beyond Earth? Potential solar system sites pop up". USA Today. Archived from the original on 26 July 2008. Retrieved 21 July 2011.
 113. ^ Pili, Unofre (9 September 2009). "Enceladus: Saturn′s Moon, Has Liquid Ocean of Water". Scienceray. Archived from the original on 7 October 2011. Retrieved 21 July 2011.
 114. ^ "Strongest evidence yet indicates Enceladus hiding saltwater ocean". Physorg. 22 June 2011. Archived from the original on 19 October 2011. Retrieved 19 July 2011.
 115. ^ Kaufman, Marc (22 June 2011). "Saturn′s moon Enceladus shows evidence of an ocean beneath its surface". The Washington Post. Archived from the original on 12 November 2012. Retrieved 19 July 2011.
 116. ^ Greicius, Tony; et al. (22 June 2011). "Cassini Captures Ocean-Like Spray at Saturn Moon". NASA. Archived from the original on 14 September 2011. Retrieved 17 September 2011.
 117. ^ Chou, Felicia; Dyches, Preston; Weaver, Donna; Villard, Ray (13 April 2017). "NASA Missions Provide New Insights into 'Ocean Worlds' in Our Solar System". NASA. Archived from the original on 20 April 2017. Retrieved 20 April 2017.
 118. ^ Platt, Jane; et al. (14 April 2014). "NASA Cassini Images May Reveal Birth of a Saturn Moon". NASA. Archived from the original on 10 April 2019. Retrieved 14 April 2014.
 119. ^ Poulet F.; et al. (2002). "The Composition of Saturn's Rings". Icarus. 160 (2): 350. Bibcode:2002Icar..160..350P. doi:10.1006/icar.2002.6967. Archived from the original on 29 July 2019. Retrieved 28 June 2019.
 120. ^ Porco, Carolyn. "Questions about Saturn's rings". CICLOPS web site. Archived from the original on 3 October 2012. Retrieved 18 June 2017.
 121. ^ Wisdom, Jack; Dbouk, Rola; Militzer, Burkhard; Hubbard, William B.; Nimmo, Francis; Downey, Brynna G.; French, Richard G. (16 September 2022). "Loss of a satellite could explain Saturn's obliquity and young rings". Science. 377 (6612): 1285–1289. Bibcode:2022Sci...377.1285W. doi:10.1126/science.abn1234. PMID 36107998. S2CID 252310492.
 122. ^ Spahn, F.; et al. (2006). "Cassini Dust Measurements at Enceladus and Implications for the Origin of the E Ring" (PDF). Science. 311 (5766): 1416–1418. Bibcode:2006Sci...311.1416S. CiteSeerX 10.1.1.466.6748. doi:10.1126/science.1121375. PMID 16527969. S2CID 33554377. Archived (PDF) from the original on 9 August 2017. Retrieved 26 October 2017.
 123. ^ "Finger-like Ring Structures In Saturn's E Ring Produced By Enceladus' Geysers". CICLOPS web site. Archived from the original on 19 April 2015. Retrieved 19 April 2015.
 124. ^ "Icy Tendrils Reaching into Saturn Ring Traced to Their Source". CICLOPS web site (Press release). 14 April 2015. Archived from the original on 19 April 2015. Retrieved 19 April 2015.
 125. ^ "The Real Lord of the Rings". Science@NASA. 12 February 2002. Archived from the original on 19 August 2016. Retrieved 8 February 2018.
 126. ^ Esposito, Larry W.; et al. (February 2005). "Ultraviolet Imaging Spectroscopy Shows an Active Saturnian System" (PDF). Science. 307 (5713): 1251–1255. Bibcode:2005Sci...307.1251E. doi:10.1126/science.1105606. PMID 15604361. S2CID 19586373. Archived from the original (PDF) on 18 February 2019.
 127. ^ Cowen, Rob (7 November 1999). "Largest known planetary ring discovered". Science News. Archived from the original on 22 August 2011. Retrieved 9 April 2010.
 128. ^ Russell, Randy (7 June 2004). "Saturn Moons and Rings". Windows to the Universe. Archived from the original on 4 September 2011. Retrieved 19 July 2011.
 129. ^ NASA Jet Propulsion Laboratory (3 March 2005). "NASA's Cassini Spacecraft Continues Making New Discoveries". ScienceDaily. Archived from the original on 8 November 2011. Retrieved 19 July 2011.
 130. ^ "Observing Saturn". National Maritime Museum. 20 August 2015. Archived from the original on 22 April 2007. Retrieved 6 July 2007.
 131. ^ Sachs, A. (2 May 1974). "Babylonian Observational Astronomy". Philosophical Transactions of the Royal Society of London. 276 (1257): 43–50. Bibcode:1974RSPTA.276...43S. doi:10.1098/rsta.1974.0008. JSTOR 74273. S2CID 121539390.
 132. ^ Φαίνων. Liddell, Henry George; Scott, Robert; An Intermediate Greek–English Lexicon at the Perseus Project.
 133. ^ Cicero, De Natura Deorum.
 134. ^ a b "Starry Night Times". Imaginova Corp. 2006. Archived from the original on 1 October 2009. Retrieved 5 July 2007.
 135. ^ "Greek Names of the Planets". 25 April 2010. Archived from the original on 9 May 2010. Retrieved 14 July 2012. The Greek name of the planet Saturn is Kronos. The Titan Cronus was the father of Zeus, while Saturn was the Roman God of agriculture. See also the Greek article about the planet.
 136. ^ a b Corporation, Bonnier (April 1893). "Popular Miscellany – Superstitions about Saturn". The Popular Science Monthly: 862. Archived from the original on 17 February 2017. Retrieved 9 February 2016.
 137. ^ De Groot, Jan Jakob Maria (1912). Religion in China: universism. a key to the study of Taoism and Confucianism. American lectures on the history of religions. Vol. 10. G. P. Putnam's Sons. p. 300. Archived from the original on 22 July 2011. Retrieved 8 January 2010.
 138. ^ Crump, Thomas (1992). The Japanese numbers game: the use and understanding of numbers in modern Japan. Nissan Institute/Routledge Japanese studies series. Routledge. pp. 39–40. ISBN 978-0415056090.
 139. ^ Hulbert, Homer Bezaleel (1909). The passing of Korea. Doubleday, Page & company. p. 426. Retrieved 8 January 2010.
 140. ^ Cessna, Abby (15 November 2009). "When Was Saturn Discovered?". Universe Today. Archived from the original on 14 February 2012. Retrieved 21 July 2011.
 141. ^ a b "The Magus, Book I: The Celestial Intelligencer: Chapter XXVIII". Sacred-Text.com. Archived from the original on 19 June 2018. Retrieved 4 August 2018.
 142. ^ Beyer, Catherine (8 March 2017). "Planetary Spirit Sigils – 01 Spirit of Saturn". ThoughtCo.com. Archived from the original on 4 August 2018. Retrieved 3 August 2018.
 143. ^ "Meaning and Origin of: Zazel". FamilyEducation.com. 2014. Archived from the original on 2 January 2015. Retrieved 3 August 2018. Latin: Angel summoned for love invocations
 144. ^ "Angelic Beings". Hafapea.com. 1998. Archived from the original on 22 July 2018. Retrieved 3 August 2018. a Solomonic angel of love rituals
 145. ^ a b Eastman, Jack (1998). "Saturn in Binoculars". The Denver Astronomical Society. Archived from the original on 28 July 2011. Retrieved 3 September 2008.
 146. ^ Chan, Gary (2000). "Saturn: History Timeline". Archived from the original on 16 July 2011. Retrieved 16 July 2007.
 147. ^ Cain, Fraser (3 July 2008). "History of Saturn". Universe Today. Archived from the original on 26 January 2012. Retrieved 24 July 2011.
 148. ^ Cain, Fraser (7 July 2008). "Interesting Facts About Saturn". Universe Today. Archived from the original on 25 September 2011. Retrieved 17 September 2011.
 149. ^ Cain, Fraser (27 November 2009). "Who Discovered Saturn?". Universe Today. Archived from the original on 18 July 2012. Retrieved 17 September 2011.
 150. ^ Micek, Catherine. "Saturn: History of Discoveries". Archived from the original on 23 July 2011. Retrieved 15 July 2007.
 151. ^ a b Barton, Samuel G. (April 1946). "The names of the satellites". Popular Astronomy. Vol. 54. pp. 122–130. Bibcode:1946PA.....54..122B.
 152. ^ Kuiper, Gerard P. (November 1944). "Titan: a Satellite with an Atmosphere". Astrophysical Journal. 100: 378–388. Bibcode:1944ApJ...100..378K. doi:10.1086/144679.
 153. ^ "The Pioneer 10 & 11 Spacecraft". Mission Descriptions. Archived from the original on 30 January 2006. Retrieved 5 July 2007.
 154. ^ a b "Missions to Saturn". The Planetary Society. 2007. Archived from the original on 28 July 2011. Retrieved 24 July 2007.
 155. ^ a b Dyches, Preston; et al. (28 July 2014). "Cassini Spacecraft Reveals 101 Geysers and More on Icy Saturn Moon". NASA. Archived from the original on 14 July 2017. Retrieved 29 July 2014.
 156. ^ Lebreton, Jean-Pierre; et al. (December 2005). "An overview of the descent and landing of the Huygens probe on Titan". Nature. 438 (7069): 758–764. Bibcode:2005Natur.438..758L. doi:10.1038/nature04347. PMID 16319826. S2CID 4355742.
 157. ^ "Astronomers Find Giant Lightning Storm At Saturn". ScienceDaily LLC. 2007. Archived from the original on 28 August 2011. Retrieved 27 July 2007.
 158. ^ Pence, Michael (9 March 2006). "NASA's Cassini Discovers Potential Liquid Water on Enceladus". NASA Jet Propulsion Laboratory. Archived from the original on 11 August 2011. Retrieved 3 June 2011.
 159. ^ Lovett, Richard A. (31 May 2011). "Enceladus named sweetest spot for alien life". Nature: news.2011.337. doi:10.1038/news.2011.337. Archived from the original on 5 September 2011. Retrieved 3 June 2011.
 160. ^ Kazan, Casey (2 June 2011). "Saturn's Enceladus Moves to Top of "Most-Likely-to-Have-Life" List". The Daily Galaxy. Archived from the original on 6 August 2011. Retrieved 3 June 2011.
 161. ^ Shiga, David (20 September 2007). "Faint new ring discovered around Saturn". NewScientist.com. Archived from the original on 3 May 2008. Retrieved 8 July 2007.
 162. ^ Rincon, Paul (14 March 2007). "Probe reveals seas on Saturn moon". BBC. Archived from the original on 11 November 2011. Retrieved 26 September 2007.
 163. ^ Rincon, Paul (10 November 2006). "Huge 'hurricane' rages on Saturn". BBC. Archived from the original on 2 September 2011. Retrieved 12 July 2007.
 164. ^ "Mission overview – introduction". Cassini Solstice Mission. NASA / JPL. 2010. Archived from the original on 7 August 2011. Retrieved 23 November 2010.
 165. ^ "Massive storm at Saturn's north pole". 3 News NZ. 30 April 2013. Archived from the original on 19 July 2014. Retrieved 30 April 2013.
 166. ^ Brown, Dwayne; Cantillo, Laurie; Dyches, Preston (15 September 2017). "NASA's Cassini Spacecraft Ends Its Historic Exploration of Saturn". NASA. Archived from the original on 9 May 2019. Retrieved 15 September 2017.
 167. ^ Chang, Kenneth (14 September 2017). "Cassini Vanishes Into Saturn, Its Mission Celebrated and Mourned". The New York Times. Archived from the original on 8 July 2018. Retrieved 15 September 2017.
 168. ^ Foust, Jeff (8 January 2016). "NASA Expands Frontiers of Next New Frontiers Competition". SpaceNews. Archived from the original on 18 August 2017. Retrieved 20 April 2017.
 169. ^ April 2017, Nola Taylor Redd 25 (25 April 2017). "'Dragonfly' Drone Could Explore Saturn Moon Titan". Space.com. Archived from the original on 30 June 2019. Retrieved 13 June 2020.
 170. ^ "Saturn's Rings Edge-On". Classical Astronomy. 2013. Archived from the original on 5 November 2013. Retrieved 4 August 2013.
 171. ^ a b Schmude, Richard W. Jr. (Winter 2003). "Saturn in 2002–03". Georgia Journal of Science. 61 (4). ISSN 0147-9369. Archived from the original on 24 September 2015. Retrieved 29 June 2015.
 172. ^ Tanya Hill; et al. (9 May 2014). "Bright Saturn will blink out across Australia – for an hour, anyway". The Conversation. Archived from the original on 10 May 2014. Retrieved 11 May 2014.

Further reading

External links

Listen to this article (40 minutes)
Spoken Wikipedia icon
This audio file was created from a revision of this article dated 18 August 2013 (2013-08-18), and does not reflect subsequent edits.