رگ وابران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجرای وابران
Male anatomy en.svg
دستگاه تناسلی مرد
Gray1149.png
Vertical section of the بیضه, to show the arrangement of the ducts.
جزئیات
لاتین Vas deferens
پیش‌ساز Wolffian duct
Superior vesical artery, artery of the ductus deferens
External iliac lymph nodes, internal iliac lymph nodes
شناسه‌ها
فهرست گری p.۱۲۴۵
سرعنوان پزشکی A05.360.444.930
اف‌ام‌اِی 19234
واژگان کالبدشناسی

رگ وابران (به انگلیسی: Vas deferens) بخشی از آناتومی مرد و بسیاری از مهره داران نر است. این رگ اسپرم را از اپیدیدیم به مجرای انزال در پیش بینی انزال حمل می‌کند.

ساختار[ویرایش]

دو مجرای اتصال اپیدیدیم چپ و راست به مجاری انزال به منظور به حرکت اسپرم وجود دارد. هر لوله حدود ۳۰ سانتی‌متر (۰٫۹۸ فوت) (در انسان طولانی تر)، ۳ تا ۵ میلیمتر در قطر است و عضلانی است (احاطه شده توسط عضله صاف). آنها بخشی از رگ اسپرماتیک می‌باشد.[۱]

خون[ویرایش]

مجرای دفران توسط عروق همراه خون رسانی می‌شود. این عروق از شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی ناشی می‌شود.

عملکرد[ویرایش]

در طی انزال، عضلات صاف در دیواره‌های مجرای وابران منقبض می‌شوند، در نتیجه پرتاب اسپرم به جلو اتفاق می‌افتد. این نیز به عنوان حرکت دودی شناخته شده است. اسپرم از مجرای وابران به مجرای خروجی مثانه می‌رود که از راه وزیکول سمینال، غده پروستات و غدد پیازی-میزاهی می‌گذرد، که حجم زباد مایع منی را منتقل و جمع‌آوری و خارج می‌کنند.

اهمیت بالینی[ویرایش]

جلوگیری از بارداری[ویرایش]

روش بریدن رگ وابران (deferentectomy)، نیز به عنوان یک وازکتومی شناخته شده است، یک روش پیشگیری از بارداری است که در آن مجرای وابران به طور دائم قطع می‌شود. هر چند در برخی موارد می‌توان معکوس آن را انجام داد.

بیماری[ویرایش]

مجرای دفران ممکن است مسدود، یا ممکن است به طور کامل وجود ندشته باشد (عدم وجود مادرزادی مجرای وابران (CAVD))که باعث ناباروری مردان می‌شود. این رگ ممکن است به علت عفونت انسداد به دست آورد. برای درمان این علل ناباروری مردان، اسپرم را می‌توان با استخراج اسپرم از بیضه (TESE)، آسپیراسیون اسپرم‌های اپیدیدیم میکروسکوپی (MESA)، یا روش‌های دیگر جمع‌آوری کرد.

استفاده در فارماکولوژی و فیزیولوژی[ویرایش]

مجرای وابران دارای یک عصب متراکم بسیار تحریک پذیر (عصب آدرنرژیک) می‌باشد که مجرای دفران و بقیه اعضا تناسلی مرد را ساپورت می‌کند. این شدت تحریک، این عصب را یک سیستم مفید برای مطالعه عملکرد عصب سمپاتیک و برای مطالعه داروهایی که تغییر در انتقال نوروترانسمیترها را در پی دارند می‌باشد.[۲]

دیگر حیوانات[ویرایش]

اکثر مهره داران شکلی از مجرای انتقال اسپرم از بیضه به پیشابراه را دارند. در ماهی غضروفی و دوزیستان، اسپرم از طریق مجرای خاصی که همچنین به حمل و نقل ادرار از کلیه‌ها کمک می‌کند منتقل می‌شود. در ماهیان استخوانی، یک مجرای اسپرم مجزا، جدا از حالب، و اغلب مجرای دفران نامیده می‌شود، اگر چه احتمالاً واقعاً همولوگ آن در انسان نیست.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Dr C Sharath Kumar, Ph D Thesis, University of Mysore, 2013
  2. PMID 20074819 (PubMed)
    ارجاع بعد از چند دقیقه به صورت خودکار انجام می‌گیرد. Jump the queue or expand by hand
  3. Romer, Alfred Sherwood; Parsons, Thomas S. (1977). The Vertebrate Body. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International. pp. 393–395. ISBN 0-03-910284-X. 

ویکی‌پدیای انگلیسی [۱]