دودمان خلجی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلطنت خلجی

۱۲۹۰–۱۳۲۰
 

دودمان خلجی
پایتخت دهلی
زبان‌(ها) فارسی دری
دین اسلام
دولت سلطنتی
سلطان
 - ۱۲۹۰–۱۲۹۶ جلال الدین فیروز خلجی
 - ۱۲۹۶–۱۳۱۶ علاءالدین خلجی
 - ۱۳۱۶–۱۳۲۰ قطب الدین مبارک شاه
تاریخچه
 - تأسیس ۱۲۹۰
 - فروپاشی ۱۳۲۰

سلسله خلجی (به هندی: सलतनत ख़िलजी) به فارسیغلجایی به پشتو غلجی یک سلسله پادشاهی با اصلیت افغانستانی در شبه‌قاره هند بود[۱][۲] که در میان سال‌های ۱۲۹۰ تا ۱۳۲۰ میلادی در بخش گسترده‌ای از جنوب آسیا حکمرانی می‌کرد. آنها دومین سلسله سلطنت دهلی بودند. آنها توسط حاکمشان علاالدین خلجی اداره می‌شدند. آنها پی‌درپی در مقابل حمله مغول از هند دفاع کردند.[۳]

خاستگاه و نژاد[ویرایش]

مسکن اصلی خلجی ها یا غلجی ها مناطق مرکزی و جنوب افغانستان غزنی هلمند و غور است اما پس از لشکر کشی ها و جنگ های پی در پی به سمت هند این سرزمین را تحت کنترل درآوردند و پادشاهی های بزرگ در هند تاسیس کردند برخی از امپراطوری های که به دست آنها تاسیس شده خلجی و لودی پادشاهی شیرشاه سوری و هوتکیان است و باور بر این است که سلسله غوریان نیز جزئی از همین فدراسیون باشد . در مورد نژاد آنها هم اختلافاتی وجود دارد چرا که بعضی از اسناد تاریخی بر چند قومی بودن آنها دلالت میکند.

زبان[ویرایش]

زبان درباری سلسله خلجی فارسی بود.[۱] پس از آن عربی[۱] زبان خانوادگی این سلسله هنوز دقیقآ مشخص نشده و از همین رو بین تاریخ نویسان اختلاف نظر وجود دارد برخی ها خلجی ها را پشتون و مترادف غلجی در پشتو میدانند عده یی هم آنان را ترک و مترادف خلج در زبان ترکی معرفی میکنند هرچند فارسی، زبان مادری افراد این سلسله نبوده ولی سلاطین سلسله خلجی تشویق به استفاده از زبان فارسی می‌کردند. این استفاده از زبان‌های مختلف باعث به وجود آمدن اولین فرم از زبان اردو شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "Arabic and Persian Epigraphical Studies - Archaeological Survey of India". Asi.nic.in. Retrieved 2010-11-14.
  2. Yunus, Mohammad; Aradhana Parmar (2003). South Asia: a historical narrative. Oxford University Press. ISBN 0-19-579711-6. Retrieved 2010-08-23. Unknown parameter |= ignored (help)
  3. Barua, Pradeep (2005). The state at war in South Asia. U of Nebraska Press. p. 437. ISBN 0-8032-1344-1. Retrieved 2010-08-23.