کبدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کبدی
Kabaddi played at Pro kabaddi.jpg
بازی کبدی
بالاترین نهاد ورزشی فدراسیون بین‌المللی کبدی
لقب(ها) زو
مشخصات
تماس مجاز
اعضاء تیم ۷ (در هر طرف)
تفکیک جنسیتی بله، مسابقات جداگانه
طبقه‌بندی ورزش تیمی، ورزش تماسی
تجهیزات هیچ‌یک
محل برگزاری عرصه کبدی
برگزاری
کشور یا منطقه شبه‌قاره هند
المپیک ورزش نمایشی: المپیک ۱۹۳۶

کَبَدی یا زو یک بازی و ورزش است که در ایران و هند و پاکستان رواج دارد. سال ۱۳۸۱ برای نخستین بار مسابقات قهرمانی این بازی برای مردان در سطح آسیا برگزار شد.

روش بازی[ویرایش]

مهاجمان دو تیم در حالی که به‌طور مرتب کلمه «کبدی کبدی» را تکرار می‌کنند با انجام حرکات حمله و دفاع و جابه جایی سعی می‌کنند با لمس یا گرفتن یار تیم مقابل بتوانند به بالاترین امتیاز دست یابند. تعویض در این بازی محدودیت ندارد. در صورت تساوی دو تیم در وقت قانونی، پنج حمله از سوی دو تیم انجام می‌شود و اگر باز هم مساوی شدند، حمله یک به یک پیگیری می‌شود.

در طول بازی باید کلمه کبدی با صدای بلند و واضح از سوی بازیکن مهاجم تکرار شود. به‌طوری‌که قطع کردن کلمه (کبدی کبدی) یا نفس‌گیری در بازی به معنی قطع کردن محسوب می‌شود و مهاجم باید تا زمان برگشت به زمین خود آن را بگوید. نحوه کسب امتیاز هم بدین صورت است که اگر مهاجم با حریف یا حریف با مهاجم تماس پیدا کند و مهاجم به زمین خود برگردد، امتیاز کسب می‌شود؛ ولی اگر حریفان مهاجم را نگه دارند و در زمین خود متوقف کنند و اجازه رسیدن مهاجم به زمین خودش را ندهند مهاجم یک امتیاز از دست می‌دهد.

بازی کبدی دارای خطوطی در زمین و قوانینی خاص است که در طول بازی باید رعایت شود. تیم‌ها به نوبت «مهاجم» را در طول خط مانع نیمه زمین ارسال نموده و تیمی که بیشترین امتیاز را در پایان بازی بدست آورده باشد برنده اعلام می‌شود. لازمه این ورزش واکنش سریع، ظرفیت ایده‌آل مربوط به جهاز تنفسی، هماهنگی عضلات و قابلیت بازتابی بازیکنان می‌باشد.[۱]

ورزش کبدی اصالتاً یک رشته ایرانی الاصل می‌باشد و در بازی‌های المپیک سال ۱۹۳۶ به عنوان یک رشته نمایشی در المپیک برلین به نمایش درآمد. همچنین رشته کبدی در بازی‌های آسیایی چین ۱۹۹۰ گنجانده شد و از همان زمان به عنوان یکی از رشته‌های رسمی بازی‌های آسیایی در برنامه بازی‌ها وجود داشته‌است.

ایران[ویرایش]

این بازی در گیلان شیرین دودو، در آذربایجان شرقی، خراسان، گلستان ؛ مازندران؛گلپایگان ؛ استان هرمزگان و مناقطی از بوشهر و فارس زو و در خوزستان بازی اش تی تی و در سیستان کبدی نامیده می‌شود.

تشکیلات این رشته ورزشی از سال ۱۳۷۵ با عنوان انجمن کبدی (فدراسیون ورزشهای همگانی) شروع به فعالیت نمود و برای اولین بار در سال ۱۳۸۱ در مسابقات قهرمانی آسیا-مردان-شرکت و به مقام سوم این دوره از مسابقات نائل آمد و درسال ۸۲ موفق به کسب مقام اول آسیا در رده جوانان و بزرگسالان و درسال ۸۳ با کسب نایب قهرمانی جهان مدالهای پرارزشی را به ارمغان آورد و با توجه به ضرورت و صلاحدید مسئولان سازمان تربیت بدنی در تاریخ ۸/۴/۸۴ باتشکیل مجمع عمومی تحت عنوان فدراسیون کبدی جمهوری اسلامی ایران عملاً شروع به فعالیت نمود.

در سال ۱۳۸۹ تیم ملی ایران در بازی‌های المپیک آسیایی نیز مقام دوم آسیا را کسب نمود. در سال ۱۳۹۳ تیم‌های ملی مردان و زنان کبدی ایران در مسابقات آسیایی اینچئون کره جنوبی به مدال نقره و مقام دوم رسیدند. در هر دو رده هندوستان مدال طلا کسب نمود. در مسابقات آسیایی جاکارتا اندونزی در سال ۱۳۹۷ اول شهریور ۹۷ مصادف با روز جمعه، تیم‌های ملی بزرگسالان مردان و زنان برای اول بار هر دو تیم با هم به مدال طلا دست یافتند مجموع طلاهای ایران را در بازی‌های آسایی جاکارتا تا روز اول شهریور به ۱۲ عدد و جایگاه چهارم ایران را تثبیت کردند.[۲]

ورزش کبدی در آسیا[ویرایش]

کبدی از مسابقات آسیایی سال ۱۹۸۲ به صورت نمایشی و پس از آن جزء مسابقات رسمی بازی‌های آسیایی قرار گرفت.

ورزش کبدی همچنین درهند و پاکستان نیز طرفداران زیادی دارد.

قوانین و مقررات ورزش کبدی[ویرایش]

  1. هر تیم شامل ۱۲ بازیکن (۷نفر بازیکن اصلی و ۵ نفر بازیکن ذخیره) می‌باشد.

کبدی سالنی ۷ بازیکن (۵ بازیکن اصلی و ۲ ذخیره) کبدی ساحلی ۶ نفره (۴ بازیکن اصلی و ۲ ذخیره)

  1. تعویض دربازی در مواقع تایم اوت پزشکی (وقت استراحت) مجاز می‌باشد و محدودیت تعویض وجود ندارد و در زمانی می‌توان تعویض را انجام داد تایم اوت تیمتان باشد
  2. وقت بازی ۲ وقت ۲۰ دقیقه می‌باشد و درصورت تساوی دوتیم درپایان وقت قانونی پنج حمله از سوی دو تیم واگر باز هم مساوی شدند حمله یک به یک پیگیری می‌شود. تا تیم برنده مشخص گردد.
  3. وقت استراحت بین دو نیمه، ۵ دقیقه می‌باشد.

بازی زو[ویرایش]

بازی زو همان ورزش کبدی است که از زمان‌های قدیم در ایران وجود داشته ولی بیشتر به صورت بازی کودکان بود تا ورزش رسمی روش بازی به این صورت است که افراد به ۲ گروه تقسیم می‌شوند. به ترتیب در هر ۲ گروه انتخاب شده و با گفتن کلمه زوووووووو می‌روند و یکی از افراد گروه مقابل را می‌گیرد. گفتن کلمه زو باید به صورت مداوم صورت بگیرد. از آنجایی که گفتن این کلمه هم در حالت دم و هم در حالت بازدم امکان‌پذیر است، تیم مقابل باید دقت کند که فرد زوکننده از حالت بازدم به حالت دم وارد نشود که البته این تغییر حالت با تغییر تُن صدا همراه است که بازیکنان باتجربه به سادگی آن را متوجه می‌شوند.[نیازمند یادکرد دقیق]

ابتدا افراد به دو گروه هفت نفره تقسیم می‌شوند و یک گروه گرگ و دیگری بره می‌شود. آن گاه یکی از گرگ‌ها می‌گوید زووو و به یکی از بره‌ها دست می‌زند؛ اگر بره‌ها گرگ را تا زمانی که صدای زویش بند بیاید بتوانند نگه دارند آن گرگ یکی از بره‌ها می‌شود.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

* “Kabaddi Explained”. Everything Explained At. 2010-04-03. Retrieved 2014-10-02. 
  1. آشنایی با ورزش کبدی
  2. «Kabaddi | Asian Games 2018 Jakarta Palembang». Asian Games 2018 Jakarta Palembang. بازبینی‌شده در 2018-08-24.