پاکستان شرقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پاکستان شرقی
مشرقی پاکستان
পূর্ব পাকিস্তান

۱۹۵۵–۱۹۷۱
پرچم نشان نظامی
شعار
"یگانگی، ایمان، نظم"
سرود
قومی ترانه
سرود ملی
پاکستان زنده‌باد
پایتخت داکا
زبان‌(ها) بنگالی (رسمی)
بیهاری
اردو
انگلیسی
دین اسلام
هندوئیسم
دولت دولت سوسیالیستی (۱۹۵۴–۵۸)
نظام ریاستی (۱۹۶۰–۶۹)
دولت نظامی (۱۹۶۹–۷۱)
رئیس
 - ۱۹۶۰–۱۹۶۲ اعظم خان
 - 1962–۱۹۶۹ عبدالمنعم خان
 - 1969–۱۹۷۱ سید محمد احسن
 - ۱۹۷۱ امیر عبدالله خان نیازی
وزیر اعلی
 - 1955–۱۹۵۶, ۱۹۵۸ ابوحسین سرکار
 - 1956–۱۹۵۸ عطاءالرحمان خان
فرمانداران
 - 1955–۱۹۵۶ امیرالدین احمد
 - 1956–۱۹۵۸ ابوالقاسم فضل‌الحق
 - 1958–۱۹۶۰ ذاکر حسین
قانونگذار جاتیو سنگشاد بهابان
دوره تاریخی جنگ سرد
 - تأسیس ۱۹۵۵
 - تأسیس ۲۲ نوامبر ۱۹۵۴
 - جنگ آزادی‌بخش بنگلادش ۲۶ مارس ۱۹۷۱
 - جنگ هندوپاکستان (۱۹۷۱ میلادی) ۳ دسامبر ۱۹۷۱
 - سقوط داکا ۱۶ دسامبر ۱۹۷۱
یکای پول روپیه پاکستان
امروزه بخشی از  بنگلادش

پاکستان شرقی (به بنگالی:পূর্ব পাকিস্তান، اردو:مشرقی پاکستان) در میان سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۱ میلادی یکی از ایالت‌های پاکستان بود که در منطقهٔ بنگال در شمال خاوری شبه‌جزیره هند قرارداشت.

تاریخچه[ویرایش]

این منطقه تا ۱۹۴۷ میلادی بخشی از مستعمرهٔ بریتانییی راج انگلیس بود که توسط این دولت به دو منطقهٔ مسلمان‌نشین بنگال شرقی و هندونشین بنگال غربی تقسیم شده‌بود. در ۱۹۴۷ و با چندپارگی هند، بخش‌های مسلمان‌نشین بنگال به حاکمیت پاکستان پیوستند. تا ۱۹۵۴ این ایالت خودمختار بود و کنترل آن در دست مسلم لیگ پاکستان به رهبری نورالامین بود. در ۱۹۵۵ پاکستان شرقی با مرکزیت داکا بنیاد نهاده‌شد. در انتخابات پس از تأسیس بنگلادش شرقی، مسلم لیگ از ائتلاف حزب‌های کمونیست، حزب سوسیالیست کارگران کشاورزان و عوامی لیگ شکست‌خورد و عوامی لیگ بر سر کار آمد و حسین سهروردی به نخست‌وزیری رسید. در ۱۹۵۸ ژنرال ایوب خان -که مورد پشتیبانی آمریکا بود- با خشونت به حکومت سوسیالیست‌ها پایان داد و حزب‌های سیاسی را منحل نمود. در انتخابات ۱۹۶۵، مردم پاکستان شرقی همصدا با بخش غربی کشور به فاطمه جناح رای دادند، ولی به ظاهر با دستکاری رای‌ها باز ایوب‌هان به پیروزی رسید. در ۱۹۶۶ میل به استقلال در پاکستان شرقی سبب‌ساز جنبش شش‌هدف گردید. در انتخابات ۱۹۷۰ عوامی لیگ توانست در این سرزمین به اکثریت آرا دست‌یابد. پس از انتخابات ژنرال یحیی خان رئیس جمهور وقت پاکستان کوشید تا با عوامی لیگ برای تقسیم قدرت وارد مذاکره‌شود، ولی مذاکره به جایی نینجامید. در نتیجه یحیی خان اقدام به عملیات نظامی برای سرکوب عوامی لیگ زد؛ در پاسخ عوامی لیگ در ۱۹۷۱ استقلال پاکستان شرقی را اعلام نمود و جنگ آزادی‌بخش بنگلادش با پاکستان آغاز گردید. در این جنگ هندوستان از پاکستان شرقی پشتیبانی نمود. جنگ ۹ ماه به طول انجامید تا سرانجام پاکستانی‌ها در ۱۶ دسامبر ۱۹۷۱ در شهر داکا تسلیم شدند و بنگلادش رسماً به استقلال دست‌یافت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، «East Pakistan،» Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=East_Pakistan&oldid=551421692 (accessed April 27، ۲۰۱۳).