علاءالدین خلجی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
علاالدین خلجی
علاالدین خلجی
Portrait of Sultan 'Ala-ud-Din, Padshah of Delhi.jpg
سلطان علاالدین خلجی
سلطان دهلی امپراتوری خلجی
سلطنت۱۲۹۶–۱۳۱۶
تاج‌گذاری۱۲۹۶، دهلی
پیشینJalal ud din Firuz Khilji
جانشینQutb ud din Mubarak Shah
دودماندودمان خلجی
زادروزLaknauthi (Bengal)[۱]
مرگدهلی، هند
خاک‌سپاریدهلی، هند

علاءالدین خلجی دومین پادشاه دودمان خلجی بود که از سال ۱۲۹۶ تا ۱۳۱۶ میلادی بر بخش‌هایی از هند حکومت کرد.[۲][۳] او قدرتمندترین و بزرگترین حاکم خاندانش بود و قلمرو فرمانروایی خود را چهار برابر افزایش داد وی در نبرد هایش شیفته و شیدای زنی فوق‌العاده زیباروی به نام پادماوتی شد و برای بدست آوردن زیبایی زیباترین زن شبه قاره هند تلاش کرد ولی پادماوتی دست به خودکشی زد و تلاش های علاالدین بی نتیجه ماند .[۴] وی در متون تاریخی هند به اسکندر ثانی مشهور است. پیروان مذاهب هندو او را شخصیتی «خونخوار، چپاولگر، حریص و جاه‌طلب» می‌دانند.[۵]

بر اساس زندگی سلطان علا الدین فیلم بالیوودی ساخته شده است که مورد اعتراضات بسیار توسط هندو های تندرو و مسلمانان واقع شد هندو ها معتقد بودند شخصیت این پادشاه در این فیلم تلطیف شده در حالیکه مسلمانان معتقد بودند این فیلم بیش از حد به تخریب چهره علاالدین پرداخته است.

به هر شکل سلطان علاالدین خلجی یکی از جنجالی ترین چهره های هندوستان است، برخی او را فردی خشن و خونریز توصیف کرده اند و برخی نیز او را فردی شجاع و کشور گشا دانسته و اتهاماتی که به وی منصوب شده را تخریب چهره او عنوان میکنند.

بر سر این شخصیت در گیری هایی روی داده است. مسلمانان معتقدند رسانه های هندو تخریب گسترده چهره این سلطان مسلمان را با اتهام زنی در فیلم ها در دستور کار دارند .اما هندو ها معتقدند مسلمانان به دلایل مذهبی واقعیت هایی را نمی پذیرند.

وی بر نواحی شمالی شبه جزیره هند حکومت می‌کرد و دهلی را به عنوان پایتخت برگزیده بود. وی در همان شهر تاجگذاری کرد و پس از مسمومیت در همان‌جا نیز دفن شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.muhammadhassan.org/home/allauddin-khilji
  2. "Khaljī dynasty | Indian dynasty".
  3. Sultan Alauddin Khilji The Muntakhabu-’rūkh by Al-Badāoni (16th century historian), Packard Humanities Institute
  4. History & Civics 7 (Col. Ed.) By Consulting Editors - Behula Khan, Subhadra Sen Gupta & Monisha Mukundan, SJ Mitchell, p36.
  5. چرا فیلم هندی پدماوتی جنجالی شد، بی‌بی‌سی فارسی

پیوند به بیرون[ویرایش]