اسلام در هند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسلام در هند
Jama Masjid Delhi.JPG
اطلاعات کشور
نام کشور  هند
جمعیت ۱٬۱۲۹٬۸۶۶٬۱۵۴
اسلام در کشور
جمعیت مسلمانان ~ ۱۳۵٬۵۸۳٬۹۳۸
تا ۱۵۱٬۴۰۲٬۰۶۵
درصد مسلمانان ~ ۱۲٪
جمعیت سنیان ۱۲۳٬۶۰۰٬۰۰۰
جمعیت شیعیان ۰

پیشینه ورود اسلام به هند از اواخر قرن ۱ قمری (سده ۷ میلادی) و با سقوط پادشاهی ساسانی آغاز شد. گسترش اسلام در دوران محمود غزنوی و تصرفات وی در پنجاب ادامه پیدا کرد و در دوران حکومتی گورکانیان هند به اوج خود رسید.

در سال ۱۹۴۷ (میلادی) چندین ایالت مسلمان‌نشین به رهبری محمدعلی جناح استقلال خود را از مستعمره بریتانیایی هند اعلام کردند و با هم کشور پاکستان را تشکیل دادند.

مراسم و اعیاد اسلامی در هند[ویرایش]


فهرست کشورها بر پایه جمعیت مسلمان

Allah.svg

مسلمانان در هند شاهد برگزاری تمام جشن های اسلامی هستند که در سراسر دنیا برگزار میشود. علاوه بر جشن، در هند شاهد روز بزرگداشت زیارتگاه ها و سالگرد مرگ مقدسین نیز میتوان بود. تمام مراسم های مسلمانان در هندوستان بر اساس تقویم اسلامی است که چند روزی از سال خورشیدی کمتر است. بنابرین هر سال تاریخ مناسبت های مسلمانان تغییر میکند.

از مهمترین مراسم مسلمانان که در هندوستان برگزار میشود، رمضان، محرم، عید میلاد پیامبر و عید قربان است. در این مراسم نماز مخصوص در مساجد، روزه، جشن گرفتن و داد و ستد خواسته های مشخص شده انجام میشود. (البته شایان ذکر است از آنجا که سال نوی مسلمانان اول محرم میباشد این گونه ذکر شده و از طرفی روز عاشورا را هم محرم مینامند که مراسم عزاداری برگزار میشود.)

مهمترین مراسم مسلمانان در هند رمضان است که در یک ماه اسلامی به همین نام برگزار میشود.این ماه شبیه یک نمایشگاه در سراسر کشور است.منطقه ی مسلمان نشین شب هنگام هنوز روشن و سرزنده است و مردم تقریباً تمام شب را بیدار میمانند. تمام روزهای این ماه مردم از دستور های اسلام پیروی میکنند و روزه میگیرند و روزه را نزدیک غروب بعد از نماز میشکنند. این اقدام در تمام این روز های یکسان است. مردم متعلق به جامعه های دیگر اشتیاقی برای برپایی شادمانی دارند که نشان دهنده ی اتحاد درعین تنوع رایج در هند است..

همه جشنواره های برجسته مسلمانان در هند، با تعصب مذهبی خاصی برگزار میشود:

1. رمضان جایگاهی خاص در تقویم رویداد ها دارد. مراکز آموزشی و دفاتر دولتی در رمضان تعطیل میباشد. (منظور عید رمضان است)

2. عید قربان که جشنواره ای برای قربانی کردن است در دهم تا دوازدهم ماه اسلامی به نام ذی الحجه برگزار میشود. بعد از یک ماه روزه داری در رمضان المبارک، آیین هایی انجام میشود که زمان هایی مشخص دارد.

3. محرم، یاد آور شهادت حسین، نوه پیامبر است.[۱][۲]

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]