اسلام در هند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اسلام در هند
Jama Masjid Delhi.JPG
اطلاعات کشور
نام کشور  هند
جمعیت ۱۹۵ میلیون
اسلام در کشور
جمعیت مسلمانان ۱۹۵ میلیون
درصد مسلمانان ۱۴٫۹٪
جمعیت سنیان ۱۲۵٬۰۰۰٬۰۰۰
جمعیت شیعیان ۷۰٬۰۰۰٬۰۰۰

پیشینه ورود اسلام به هند از اواخر قرن ۱ قمری (سده ۷ میلادی) و با سقوط پادشاهی ساسانی آغاز شد. گسترش ا وجودسلام در دوران محمود غزنوی و تصرفات وی در پنجاب ادامه پیدا کرد و در دوران حکومتی گورکانیان هند به اوج خود رسید.

در سال ۱۹۴۷ (میلادی) چندین ایالت مسلمان‌نشین به رهبری محمدعلی جناح استقلال خود را از مستعمره بریتانیایی هند اعلام کردند و با هم کشور پاکستان را تشکیل دادند.

مراسم و اعیاد اسلامی در هند[ویرایش]

مسلمانان در هند شاهد برگزاری تمام جشن‌های اسلامی هستند که در سراسر دنیا برگزار می‌شود. علاوه بر جشن، در هند شاهد روز بزرگداشت زیارتگاه‌ها و سالگرد مرگ مقدسین نیز می‌توان بود. تمام مراسم‌های مسلمانان در هندوستان بر اساس تقویم اسلامی است که چند روزی از سال خورشیدی کمتر است. بنابرین هر سال تاریخ مناسبت‌های مسلمانان تغییر می‌کند.

از مهم‌ترین مراسم مسلمانان که در هندوستان برگزار می‌شود، رمضان، محرم، عید میلاد پیامبر و عید قربان است. در این مراسم نماز مخصوص در مساجد، روزه، جشن گرفتن و داد و ستد خواسته‌های مشخص شده انجام می‌شود. (البته شایان ذکر است از آنجا که سال نوی مسلمانان اول محرم می‌باشد این گونه ذکر شده و از طرفی روز عاشورا را هم محرم مینامند که مراسم عزاداری برگزار می‌شود.)

مهمترین مراسم مسلمانان در هند رمضان است که در یک ماه اسلامی به همین نام برگزار می‌شود.این ماه شبیه یک نمایشگاه در سراسر کشور است.منطقهٔ مسلمان‌نشین شب هنگام هنوز روشن و سرزنده است و مردم تقریباً تمام شب را بیدار میمانند. تمام روزهای این ماه مردم از دستورهای اسلام پیروی می‌کنند و روزه می‌گیرند و روزه را نزدیک غروب بعد از نماز میشکنند. این اقدام در تمام این روزهای یکسان است. مردم متعلق به جامعه‌های دیگر اشتیاقی برای برپایی شادمانی دارند که نشان دهندهٔ اتحاد در عین تنوع رایج در هند است..

همه جشنواره‌های برجسته مسلمانان در هند، با تعصب مذهبی خاصی برگزار می‌شود:

1. رمضان جایگاهی خاص در تقویم رویدادها دارد. مراکز آموزشی و دفاتر دولتی در رمضان تعطیل می‌باشد. (منظور عید رمضان است)

2. عید قربان که جشنواره‌ای برای قربانی کردن است در دهم تا دوازدهم ماه اسلامی به نام ذی الحجه برگزار می‌شود. بعد از یک ماه روزه داری در رمضان المبارک، آیین‌هایی انجام می‌شود که زمان‌هایی مشخص دارد.

3. محرم، یادآور شهادت حسین بن علی ابن ابیطالب نوه پیامبر است.[۱][۲]

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]