اسلام در هند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اسلام در هند
Jama Masjid Delhi.JPG
اطلاعات کشور
نام کشور  هند
جمعیت ۱٬۱۲۹٬۸۶۶٬۱۵۴
اسلام در کشور
جمعیت مسلمانان ~۱۸۰۰۰۰۰۰۰
تا ۱۹۵٬۰۰۰٬۰۰۰
درصد مسلمانان ~ ۱۴/۹٪
جمعیت سنیان ۱۵۵٬۰۰۰٬۰۰۰
جمعیت شیعیان ۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰

پیشینه ورود اسلام به هند از اواخر قرن ۱ قمری (سده ۷ میلادی) و با سقوط پادشاهی ساسانی آغاز شد. گسترش اسلام در دوران محمود غزنوی تصرفات وی در پنجاب ادامه پیدا کرد و در دوران حکومتی گورکانیان هند به اوج خود رسید.

در سال ۱۹۴۷ (میلادی) چندین ایالت مسلمان‌نشین به رهبری محمدعلی جناح استقلال خود را از مستعمره بریتانیایی هند اعلام کردند و با هم کشور پاکستان را تشکیل دادند. هندوستان سومین کشور مسلمان نشین جهان پس از اندونزی و پاکستان است. طبق برخی گزارش هایی که در شبکه های اجتماعی و یا برخی رسانه ها منتشر می شوند، میان هندو های افراطی و مسلمانان این کشور درگیری های شدیدی رخ داده و مسلمانان و هندوها زیادی طی این امر کشته، زخمی و یا بی خانمان شدند . همچنین چندی از سازمان های حقوق بشر مانند دیده بان حقوق بشر به این امر اعتراض و از سیاست های نارندرا مودی نخست وزیر هند انتقاد کرده اند. [۱]

مراسم و اعیاد اسلامی در هند[ویرایش]

مسلمانان در هند شاهد برگزاری تمام جشن های اسلامی هستند که در سراسر دنیا برگزار میشود. علاوه بر جشن، در هند شاهد روز بزرگداشت زیارتگاه ها و سالگرد مرگ مقدسین نیز میتوان بود. تمام مراسم های مسلمانان در هندوستان بر اساس تقویم اسلامی است که چند روزی از سال خورشیدی کمتر است. بنابرین هر سال تاریخ مناسبت های مسلمانان تغییر میکند.

از مهمترین مراسم مسلمانان که در هندوستان برگزار میشود، رمضان، محرم، عید میلاد پیامبر و عید قربان است. در این مراسم نماز مخصوص در مساجد، روزه، جشن گرفتن و داد و ستد خواسته های مشخص شده انجام میشود. (البته شایان ذکر است از آنجا که سال نوی مسلمانان اول محرم میباشد این گونه ذکر شده و از طرفی روز عاشورا را هم محرم مینامند که مراسم عزاداری برگزار میشود.)

مهمترین مراسم مسلمانان در هند رمضان است که در یک ماه اسلامی به همین نام برگزار میشود.این ماه شبیه یک نمایشگاه در سراسر کشور است.منطقه ی مسلمان نشین، شب هنگام هنوز روشن و سرزنده است و مردم تقریباً تمام شب را بیدار می‌مانند و از غذاهای مرسوم این ماه ونعمت های خداوند استفاده وخداوند را شکر و سپاس می‌گوید و شب را به نماز و ستایش خالق یکتا می پردازند. تمام روزهای این ماه مردم از کارهای ناپسند دوری وکارهای زشت و بد بیزاری بیزاری میجستند واز دستور های اسلام پیروی میکنند و روزه را هنگام نماز صبح شروع و تا غروب بعد از نماز مغرب ختم وپایان میدهند تا شروع اذان صبح دوباره روزه می‌گیرند واین عمل تا پایان ماه رمضان ادامه دارد ودر طی روزه نه چیزی میخورند و نه می‌نوشند غیر از این آنها زبان، چشم و گوش خود را ملزم به رعایت اصول اخلاقی و اسلامی می‌کنند ودرست وبا احترام صحبت، از شنیدن حرف های بد دوری و از دیدن چیزهای حرام نیز چشم پوشی و دوری میکنند البته این اعمال و رفتار در تمامی افراد مسلمان جهان که روزه می‌گیرند را می‌توان گفت یکسان است. این اقدامات در تمام این روز ها منظم ومرتب است. ودر نهایت بعد از اتمام ماه رمضان مسلمانان به جشن و سرور می‌پردازند و مردم متعلق به مذاهب دیگر هند نیز اشتیاقی زیادی برای برپایی شادمانی دارند که نشان دهنده ی اتحاد و همبستگی و همدلی مردم در عین تنوع مذهب گوناگون در هند است.

پانویس[ویرایش]

  1. «مسلمانان هند زیر آتش هندو های افراطی». YJC. ۱۰ اسفند ۱۳۹۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]