ساسانیان هند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک سکه کوشانی-ساسانی که یک شاهزاده ساسانی را در لباس کوشانی نشان می‌دهد

ساسانیان هند یا ساسانیان کوشانی شاخه‌ای از شاهزادگان ساسانی بودند که در سده‌های سوم و چهارم میلادی بر بلخ، سغد و شمال غربی هند فرمان راندند.

با ظهور ساسانیان، این شاهنشاهی نوبرخواسته تبدیل به خطر بسیار بزرگی برای دولت‌های منطقه تبدیل شد و شاهنشاهی کوشان یکی از دولت‌هایی بود که تحت فشار ارتش ساسانی فرو پاشید. ساسانیان با این حال یک پادشاهی نیمه مستقل به نام کوشانشهر را جایگزین شاهنشاهی کوشان کردند و فرمانروایان این پادشاهی به نام خود و با عنوان کوشانشاه به ضرب سکه پرداختند.

این شاخه از ساسانیان تا سال ۳۷۰ میلادی سرزمین‌های شرقی ایرانشهر را تحت فرمان خود داشتند اما در نهایت با حملات کیداریان، آن را از دست دادند. با این حال ساسانیان در نیمه‌های سده ششم میلادی با موفقیت هپتالیان را شکست داده و بار دیگر ایران شرقی تحت حاکمیت شاهنشاهی ساسانی در آمد اما شاهنشاهی ایران در میانه‌های سده هفتم میلادی توسط مسلمانان فتح شد و به فرمانروایی ساسانیان در این منطقه پایان داد.

سکه هرمز کوشانشاه

مهم‌ترین واقعه مربوط به کوشانشاهان، شورش هرمز یکم کوشانشاه فرزند بهرام یکم بر علیه برادرش بهرام دوم بود که البته با پیروزی دولت مرکزی به پایان رسید.[۱]

جستارهای وابسته

منابع

  1. "Kushano-Sasanian Kingdom". Wikipedia. 2019-04-23.