کوشانشاهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ساسانیان هند)
کوشانشاهان (کوشان‌ساسانیان)

کوشانشهر
دورهٔ نخست: پیرامون ۲۳۰ میلادی–پیرامون ۳۶۵ میلادی
دورهٔ دوم: ۵۶۵ میلادی–۶۵۱ میلادی
قلمروِ کوشانشاهان
قلمروِ کوشانشاهان
پایتختبلخ
زبان(های) رایجپارسی میانه
باختری
دین(ها)
مزدیسنا
هندوئیسم
آیین بودایی
حکومتارباب‌رعیتی
دوره تاریخیدوران پسین‌باستان
پیشین
پسین
شاهنشاهی کوشانی
کیداریان

کوشانشاهان[۱] یا کوشان‌ساسانیان[۲] یا ساسانیان هند شاخه‌ای از شاهزادگان ساسانی بودند که در سده‌های سوم و چهارم میلادی بر بلخ، سغد و شمال غربی هند فرمان راندند.

با ظهور ساسانیان، این شاهنشاهی نوبرخاسته تبدیل به خطر بسیار بزرگی برای دولت‌های منطقه تبدیل شد و شاهنشاهی کوشان یکی از دولت‌هایی بود که تحت فشار ارتش ساسانی فرو پاشید. ساسانیان با این حال یک پادشاهی نیمه مستقل به نام کوشانشهر را جایگزین شاهنشاهی کوشان کردند و فرمانروایان این پادشاهی به نام خود و با عنوان کوشانشاه به ضرب سکه پرداختند.

این شاخه از ساسانیان تا سال ۳۷۰ میلادی سرزمین‌های شرقی ایرانشهر را تحت فرمان خود داشتند اما در نهایت با حملات کیداریان، آن را از دست دادند. با این حال ساسانیان در نیمه‌های سدهٔ ششم میلادی با موفقیت هپتالیان را (که کیداریان را کنار زده بودند) شکست دادند و بار دیگر ایران شرقی تحت حاکمیت شاهنشاهی ساسانی درآمد، اما شاهنشاهی ایران در میانه‌های سدهٔ هفتم میلادی توسط مسلمانان فتح شد و به فرمانروایی ساسانیان در این منطقه پایان داد.

مهم‌ترین واقعه مربوط به کوشانشاهان، شورش هرمز یکم کوشانشاه فرزند بهرام یکم علیه برادرش بهرام دوم بود که البته با پیروزی دولت مرکزی به پایان رسید.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دریایی، نهاد پادشاهی در ایران باستان.
  2. دریایی، نهاد پادشاهی در ایران باستان.
  3. "Kushano-Sasanian Kingdom". Wikipedia (به انگلیسی). 2019-04-23.
  • دریایی، تورج (۱۳۹۹). نهاد پادشاهی در ایران باستان. ترجمهٔ مهناز بابایی. پل فیروزه وابسته به مؤسسهٔ آبی پارسی. شابک ۹۷۸۶۲۲۹۷۰۲۱۲۳.