خورشیدگرفتگی ۳۰ اسفند ۱۴۱۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خورشیدگرفتگی ۲۰ مارس ۲۰۳۴
SE2034Mar20T.png
Map
نوع خورشیدگرفتگی
نوعTotal
گاما0.2894
قدر1.0458
حداکثر گرفتگی
مدت249 sec (4 m 9 s)
مختصات۱۶°۰۶′شمالی ۲۲°۱۲′شرقی / ۱۶٫۱°شمالی ۲۲٫۲°شرقی / 16.1; 22.2
حداکثر عرض باند۱۵۹ کیلومتر (۹۹ مایل)
زمان (UTC)
بزرگترین گرفتگی10:18:45
مراجع
ساروس130 (53 از 73)
کاتالوگ # (SE5000)9583

خورشیدگرفتگی ۳۰ اسفند ۱۴۱۲ ۲۰ مارس ۲۰۳۴ یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. زمان اوج آن، ساعت ۱۰:۱۸:۴۵ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی است.[۱] مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۴ دقیقه و ۹ ثانیه خواهد بود.

این خورگرفت از میانه آبهای اقیانوس اطلس آغاز شده سپس به ترتیب از میانه آفریقا، شمال عربستان، جنوب غرب تا میانه شرق ایران، میانه افغانستان، شمال پاکستان گذشته و در میان کشور چین خاتمه می‌یابد.

خورشیدگرفتگی کلی در روز سی اسفند ساعت سه بعد از ظهر (به وقت ایران) وارد شده و پس از گذر از شهر‌های بوشهر، شیراز، رفسنجان و نهبندان در ساعت سه و پانزده دقیقه بعد از ظهر (چهار و پانزده دقیقه به وقت افغانستان) وارد افغانستان می‌شود و از فراه و غزنی گذشته و سپس در پاکستان و کشمیر از اسلام‌آباد، پیشاور و سرینگر می‌گذرد. پیش از ورود به ایران نیز کسوف در کشورهای عربی از کویت و مدینه گذشته است. لحظه تحویل سال ۱۴۱۳ به وقت ایران ساعت ۱۶:۴۸ یعنی حدود یکساعت و نیم بعد از وقوع خورشیدگرفتگی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Espenak, Fred. "NASA Eclipse Web Site" (به انگلیسی). NASA Goddard Space Flight Center. Retrieved 27 Oct 2012.
خط سیر خورشید‌گرفتگی کلی از ایران، افغانستان، پاکستان و کشمیر
خورشیدگرفتگی ۳۰ اسفند ۱۴۱۲ خورشیدی. منطقهٔ خورگرفت کامل، ناحیهٔ سیاه بسیار کوچکی که در مرکز خورشیدگرفتگی جزئی در تصویر مشخص است از ایران نیز می‌گذرد و از جزیره خارک وارد استان بوشهر می‌شود و از شمال استان سیستان و بلوچستان خارج می‌شود.