جغرافیای هلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جغرافیای هلند
Satellite image of the Netherlands in May 2000.jpg
قارهاروپا

هلند در شمال غربی اروپا قرار دارد. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا هم‌جوار است. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.

۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند.[۱] از آنجایی که بخش اعظمی از سرزمین هلند از طریق خشک کردن مصنوعی از دریا گرفته شده و از سطح دریا پایین‌تر است و توسط خاکریزهای آب‌بند (دایک‌ها) محافظت شده‌است، جغرافیای هلند یک جغرافیای غیرمعمول است. این کشور کوچک با مساحت ۴۱٬۵۴۳ کیلومترمربع از لحاظ مساحت در میان کشورهای جهان در رتبه ۱۳۱ قرار دارد. جمعیت ۱۷٫۳ میلیون نفری آن، این کشور را به پرتراکم‌ترین کشور در اروپا تبدیل کرده‌است (به جز دولت‌شهرهای کوچک مانند موناکو، واتیکان و سن مارینو). هلند در رده سی‌ام به عنوان متراکم‌ترین کشور روی زمین قرار دارد. بیشتر جمعیت هلند شهرنشین‌اند.

ناهمواری‌ها

این کشور را می‌توان به دو منطقه تقسیم کرد: زمین‌های کم‌ارتفاع و مسطح در غرب و شمال و زمین‌های کمی مرتفع‌تر با تپه‌های کوچک در شرق و جنوب. زمین‌های غرب و شمال، شامل پلدرها (مناطق خشک‌شده از دریا) و دلتای رودخانه‌ها، نیمی از مساحت هلند را تشکیل می‌دهد و سطح آن از دریا تنها ۱ متر بالاتر است و حتی بخش بزرگی از آن در واقع زیر سطح دریا قرار دارد.

مجموعه گسترده‌ای از دیواره‌های دریایی و تپه‌های دست‌ساز ساحلی هلند را در برابر دریا محافظت می‌کند. شمار زیادی آب‌بند و خاکریز هم در امتداد رودخانه‌ها از شهرها و روستاها در برابر سیلاب رودخانه‌ها محافظت می‌کنند.

اکثر سطح کشور پست و مسطح است. فقط در منتهی‌الیه جنوب کشور، در کوهپایه‌های کوهستان آردن، ارتفاع زمین مقداری افزایش می‌یابد. فالسربرخ، بلندترین نقطه در قسمت اروپایی پادشاهی هلند، با ۳۲۲٫۷ متر ارتفاع از سطح دریا، در این منطقه واقع شده‌است. بلندترین نقطه در کل پادشاهی هلند کوه سینری است با ۸۸۷ متر ارتفاع. این کوه در خارج از قسمت اروپایی هلند و در جزیره سابا در کارائیب واقع شده‌است،

هلند در ریزشگاه سه رودخانه بزرگ اروپایی راین، موز (به هلندی: ماس) و اسخلت) به دریا قرار دارد. در نوامبر سال ۲۰۱۶، هلند و بلژیک موافقت کردند تا برخی قطعه‌زمین‌های کوچک و غیر مسکونی را تعویض کنند تا مرز با تغییر مسیر رودخانه ماس هماهنگ شود. این تعویض زمین از ۲۰۱۸ آغاز شد.

تقسیمات کشوری

Map provinces Netherlands-en.svg
استان مرکز
درنته آسن
فلیوولاند لیلی‌استاد
فریس‌لاند لیوواردن
خلدرلاند آرنهم
خرونینگن خرونینگن
لیمبورخ ماستریخت
برابانت شمالی سِرتوخِن‌بوس
هلند شمالی هارلم
افریسل زووله
هلند جنوبی لاهه
اوترخت اوترخت
زیلاند میدل‌بورخ
تصویر ماهواره‌ای از کشور هلند، سال ۲۰۰۰

و معروف به گل لاله (لقبشان) است

اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک محسوب می‌شوند. مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده‌است و آنها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند. شهرهای جدیدی چون آلمیره و لیلی‌استاد که در جنوب دریاچهٔ ایسل‌میر واقع اند، در چنین زمین‌هایی بنا شده‌اند.

شهرها به ترتیب جمعیت
رتبه شهر استان جمعیت رتبه شهر استان جمعیت

هلند
نقشه تراکم جمعیت[۲]

۱ آمستردام هلند شمالی ۸۶۲٬۰۰۰ ۷ آلمیره فلیوولاند ۲۰۷٬۰۰۰
۲ روتردام هلند جنوبی ۶۴۴٬۰۰۰ ۸ خرونینگن خرونینگن ۲۰۳٬۰۰۰
۳ لاهه هلند جنوبی ۵۳۷٬۰۰۰ ۹ بــِرِدا برابانت شمالی ۱۸۳٬۰۰۰
۴ اوترخت اوترخت ۳۵۲٬۰۰۰ ۱۰ نَیمـِیخن خِلدِرلاند ۱۷۶٬۰۰۰
۵ اَیندهوون برابانت شمالی ۲۳۱٬۰۰۰ ۱۱ اِنسخِده اُفریَسل ۱۵۶٫۱۰۹
۶ تیلبورخ برابانت شمالی ۲۱۷٬۰۰۰ ۱۲ اَپلدورن خلدرلاند ۱۵۵٫۴۱۵
برآورد سال ۲۰۱۸

جستارهای وابسته

Briksdalsbreen, one of the arms of Jostedalsbreen, the largest glacier on the European mainland. The largest glaciers in Norway are on Svalbard.

منابع

  1. "Milieurekeningen 2008" (PDF). Centraal Bureau voor de Statistiek. Archived from the original (PDF) on 15 February 2010. Retrieved 4 February 2010.
  2. Population density in the Netherlands by neighbourhood as of 2007.

پیوند به بیرون

نقشه‌ها