جغرافیای هلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جغرافیای هلند
قارهاروپا

هلند در شمال غربی اروپا قرار دارد. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا هم‌جوار است. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.

۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند.[۱] از آنجایی که بخش اعظمی از سرزمین هلند از طریق خشک کردن مصنوعی از دریا گرفته شده و از سطح دریا پایین‌تر است و توسط خاکریزهای آب‌بند (دایک‌ها) محافظت شده‌است، جغرافیای هلند یک جغرافیای غیرمعمول است. این کشور کوچک با مساحت ۴۱٬۵۴۳ کیلومترمربع از لحاظ مساحت در میان کشورهای جهان در رتبه ۱۳۱ قرار دارد. جمعیت ۱۷٫۳ میلیون نفری آن، این کشور را به پرتراکم‌ترین کشور در اروپا تبدیل کرده‌است (به جز دولت‌شهرهای کوچک مانند موناکو، واتیکان و سن مارینو). هلند در رده سی‌ام به عنوان متراکم‌ترین کشور روی زمین قرار دارد. بیشتر جمعیت هلند شهرنشین‌اند.

ناهمواری‌ها[ویرایش]

این کشور را می‌توان به دو منطقه تقسیم کرد: زمین‌های کم‌ارتفاع و مسطح در غرب و شمال و زمین‌های کمی مرتفع‌تر با تپه‌های کوچک در شرق و جنوب. زمین‌های غرب و شمال، شامل پلدرها (مناطق خشک‌شده از دریا) و دلتای رودخانه‌ها، نیمی از مساحت هلند را تشکیل می‌دهد و سطح آن از دریا تنها ۱ متر بالاتر است و حتی بخش بزرگی از آن در واقع زیر سطح دریا قرار دارد.

مجموعه گسترده‌ای از دیواره‌های دریایی و تپه‌های دست‌ساز ساحلی هلند را در برابر دریا محافظت می‌کند. شمار زیادی آب‌بند و خاکریز هم در امتداد رودخانه‌ها از شهرها و روستاها در برابر سیلاب رودخانه‌ها محافظت می‌کنند.

اکثر سطح کشور پست و مسطح است. فقط در منتهی‌الیه جنوب کشور، در کوهپایه‌های کوهستان آردن، ارتفاع زمین مقداری افزایش می‌یابد. فالسربرخ، بلندترین نقطه در قسمت اروپایی پادشاهی هلند، با ۳۲۲٫۷ متر ارتفاع از سطح دریا، در این منطقه واقع شده‌است. بلندترین نقطه در کل پادشاهی هلند کوه سینری است با ۸۸۷ متر ارتفاع. این کوه در خارج از قسمت اروپایی هلند و در جزیره سابا در کارائیب واقع شده‌است،

هلند در ریزشگاه سه رودخانه بزرگ اروپایی راین، موز (به هلندی: ماس) و اسخلت) به دریا قرار دارد. در نوامبر سال ۲۰۱۶، هلند و بلژیک موافقت کردند تا برخی قطعه‌زمین‌های کوچک و غیر مسکونی را تعویض کنند تا مرز با تغییر مسیر رودخانه ماس هماهنگ شود. این تعویض زمین از ۲۰۱۸ آغاز شد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

استان مرکز
درنته آسن
فلیوولاند لیلی‌استاد
فریس‌لاند لیوواردن
خلدرلاند آرنهم
خرونینگن خرونینگن
لیمبورخ ماستریخت
برابانت شمالی سِرتوخِن‌بوس
هلند شمالی هارلم
افریسل زووله
هلند جنوبی لاهه
اوترخت اوترخت
زیلاند میدل‌بورخ
تصویر ماهواره‌ای از کشور هلند، سال ۲۰۰۰

و معروف به گل لاله (لقبشان) است

اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک محسوب می‌شوند. مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده‌است و آنها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند. شهرهای جدیدی چون آلمیره و لیلی‌استاد که در جنوب دریاچهٔ ایسل‌میر واقع اند، در چنین زمین‌هایی بنا شده‌اند.


شهرهای اصلی هلند
آمار هلند[۲]
رتبه نام شهر استان جمعیت رتبه نام شهر استان جمعیت
آمستردام
آمستردام

روتردام
روتردام

۱ آمستردام هلند شمالی ۸۷۲,۶۸۰ ۱۱ آپلدورن خلدرلاند ۱۶۳,۷۰۶ لاهه
لاهه

اوترخت
اوترخت

۲ روتردام هلند جنوبی ۶۵۰,۷۱۱ ۱۲ هارلم هلند شمالی ۱۶۲,۸۶۴
۳ لاهه هلند جنوبی ۵۴۴,۷۶۶ ۱۳ آرنهم خلدرلاند ۱۶۱,۲۶۰
۴ اوترخت اوترخت ۳۵۷,۱۷۹ ۱۴ انسخده افریسل ۱۵۹,۹۳۴
۵ آیندهوون برابانت شمالی ۲۳۴,۲۳۵ ۱۵ آمرسفورت اوترخت ۱۵۷,۲۸۶
۶ خرونینگن خرونینگن ۲۳۲,۸۲۶ ۱۶ زان‌استاد هلند شمالی ۱۵۶,۷۰۳
۷ تیلبورخ برابانت شمالی ۲۱۹,۶۳۲ ۱۷ هارلمرمیر هلند شمالی ۱۵۵,۷۷۰
۸ آلمیره فلیوولاند ۲۱۱,۵۱۴ ۱۸ سرتوخن‌بوس برابانت شمالی ۱۵۴,۹۸۹
۹ بردا برابانت شمالی ۱۸۴,۴۰۳ ۱۹ زووله افریسل ۱۲۸,۶۱۷
۱۰ نیمیخن خلدرلاند ۱۷۷,۸۱۸ ۲۰ لیدن هلند جنوبی ۱۲۵,۴۳۴

جستارهای وابسته[ویرایش]

Briksdalsbreen, one of the arms of Jostedalsbreen, the largest glacier on the European mainland. The largest glaciers in Norway are on Svalbard.

منابع[ویرایش]

  1. "Milieurekeningen 2008" (PDF). Centraal Bureau voor de Statistiek. Archived from the original (PDF) on 15 February 2010. Retrieved 4 February 2010.
  2. "CBS Statline". opendata.cbs.nl.

پیوند به بیرون[ویرایش]

نقشه‌ها[ویرایش]