جغرافیای مالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موقعیت مالی در غرب آفریقا.
نقشه سیاسی مالی.
نقشه ناهمواری‌های مالی.

مالی یک کشور محصور در خشکی در غرب آفریقا است که در جنوب غربی الجزایر واقع شده‌است. مالی از سمت جنوب غربی تا صحرای بزرگ آفریقا و سپس تا یک منطقه گرم‌دشتی غرب آفریقا ادامه می‌یابد.

مساحت مالی ۱٬۲۴۰٬۱۹۲ کیلومتر مربع است. مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی حدود ۶۵ درصد از کل مساحت مالی را پوشش می‌دهد. رود نیجر در این کشور یک دلتای داخلی بزرگ و حاصلخیز ایجاد می‌کند. این رود با گذر از مالی سرانجام به خلیج گینه می‌ریزد.

سرزمین مالی در جنوب عمدتاً گرم‌دشت (ساوانا) و در شمال مسطح و تپه‌ماهوری یا فلات مرتفع (۲۰۰ تا ۵۰۰ متر) است. تپه‌های ناهمواری در شمال شرقی وجود دارد که ارتفاع آنها تا ۱۰۰۰ متر می‌رسد.

رود نیجر (با ۱۶۹۳ کیلومتر در مالی) و رود سنگال دو رودخانه بزرگ مالی هستند. رود نیجر به‌طور کلی به عنوان منبع حیات در مالی، منبع غذا، آب آشامیدنی، آبیاری و شاهراه ترابری کشور توصیف می‌شود. پست‌ترین نقطه این کشور بر روی رودخانه سنگال (۲۳ متر) و بلندترین نقطه آن هومبوری تُندو (۱۱۵۵ متر) است.

اگرچه مالی یکی از بزرگترین کشورهای آفریقا است، اما جمعیت نسبتاً کمی دارد که عمدتاً در امتداد رودخانه نیجر ساکن‌اند. به استثنای برخی رودهای فصلی در شمال شرق، شبکه زهکشی مالی به‌طور کامل از رودخانه‌های سنگال و نیجر و شاخه‌های آنها تشکیل شده‌است.

آب و هوا[ویرایش]

مالی در منطقه بین گرمسیری قرار دارد و دارای آب و هوای گرم و خشک است و خورشید در بیشتر طول سال در نزدیکی اوج خود قرار دارد. به‌طور کلی، دو فصل متمایز وجود دارد، خشک و مرطوب. فصل خشک که از نوامبر تا ژوئن ادامه دارد، با رطوبت کم و درجه حرارت بالا مشخص می‌شود و تحت تأثیر بادهای خزنده و هارماتان قرار می‌گیرد. این بادها از نوامبر تا ژانویه از شمال شرق می‌وزد و باعث هوای نسبتاً سردی می‌شود و میانگین دمای هوا را در ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهد. از مارس تا ژوئن، هارماتان، یک باد خشک و گرم که از شرق از صحرای بزرگ می‌وزد، خاک را با گردبادهای پر گرد و غبار خود می‌برد و با دمای روزانه حدود ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد همراه است.

در فصل بارندگی، از ژوئن تا اکتبر، باد موسمی از جنوب غربی می‌وزد. قبل از ابرهای سیاه بزرگ، طوفان‌های شدید باران اغلب شامل بادهای شدید و رعد و برق است. در ماه اوت، زمانی که بیشتر بارندگی‌ها اتفاق می‌افتد، درجه حرارت تا حدودی پایین‌تر است.

منابع طبیعی[ویرایش]

مالی دارای بوکسیت، مس، الماس، طلا، گرانیت، گچ، سنگ آهن، کائولن، سنگ آهک، لیتیوم، منگنز، فسفات، نمک، نقره، اورانیوم و روی است. همه ذخایر مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرند و برخی ممکن است از نظر تجاری مقرون به صرفه نباشند. مالی همچنین دارای نیروی آبی فراوان است.

کاربری زمین[ویرایش]

شصت و پنج درصد از مساحت مالی بیابانی یا نیمه‌بیابانی است. طبق برآوردهای انجام شده در سال ۲۰۱۱، تنها ۵٫۶۳ درصد از مساحت مالی را می‌توان به عنوان زمین‌های زراعی طبقه‌بندی کرد و ۰٫۱ درصد نیز به کاشت محصولات دائمی اختصاص دارد. برآورد شده‌است که مالی در سال ۲۰۰۳ دارای ۲۳۵۸ کیلومتر مربع زمین آبیاری‌شده بوده‌است. مالی بر اساس برآوردهای سال ۲۰۱۱ دارای ۱۰۰ کیلومتر مکعب منابع آب تجدیدپذیر است.

مسائل زیست‌محیطی[ویرایش]

مالی با چالش‌های متعدد زیست‌محیطی از جمله بیابان‌زایی، جنگل‌زدایی، فرسایش خاک، خشکسالی و منابع ناکافی آب آشامیدنی روبه‌رو است. جنگل‌زدایی یک مشکل جدی و رو به رشد است. به گفته وزارت محیط زیست، جمعیت مالی سالانه ۶ میلیون تن چوب برای چوب و سوخت مصرف می‌کند. برای برآوردن این تقاضا، سالانه ۴۰۰۰۰۰ هکتار از پوشش درختان از بین می‌رود که عملاً تضعیف جنگل‌های گرم‌دشتی کشور را حتمی می‌سازد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]