جغرافیای چین

مختصات: ۳۵°۰۰′ شمالی ۱۰۵°۰۰′ شرقی / ۳۵٫۰۰۰°شمالی ۱۰۵٫۰۰۰°شرقی / 35.000; 105.000
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌است و مساحت آن ۹٬۵۹۶٬۹۶۰ کیلومتر مربع است که ۹٬۳۶۲٬۴۱۰ کیلومتر مربع آن خشکی و ۲۷۰٬۵۵۰ کیلومتر مربع آن از آب تشکیل شده است. این کشور چهارمین کشور پهناور دنیا پس از روسیه، کانادا و آمریکا است. سرزمین چین از مرکز رود خه لونگ جیانگ در شمال دهکده مو هه (۵۳

تصویر ماهواره‌ای ناسا از فراز چین

درجه و ۳۰ شصتم درجه عرض جغرافیائی شمالی) واقع در شمال چین آغاز و به جزیره ذنگ مو آن شا (۴ درجه عرض جغرافیائی شمالی) در جنوب جزایر نان شا در جنوب چین امتداد می‌یابد. از شمال تا جنوب چین ۴۹ درجه عرض جفرافیائی و ۵۵۰۰ کیلومتر فاصله دارد. انتهای شرقی سرزمین چین مرکز اتصال رودهای خه لونگ جیانگ و وو سو لی (۱۳۵ درجه و ۰ شصتمی درجه طول و عرض جغرافیائی شرقی) و انتهای غربی چین در فلات پامیر(۷۳ درجه و ۴۰ شصتم درجه طول جغرافیائی شرقی) است. از شرق تا غرب ۶۰ درجه طولی جغرافیائی و ۵۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد. طول مرزهای خشکی چین به حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر می‌رسد.

کشورهای مجاور[ویرایش]

این کشور با کشورهای متعددی هم جوار است. این کشور با کشورهای کره شمالی، مغولستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هند، نپال، برمه، بوتان، لائوس، ویتنام دارای مرز مشترک خاکی و با کره جنوبی، ژاپن، فیلیپین، برونئی، مالزی و اندونزی دارای مرز آبی است.[۱]

  • طول مرز با کشورها

افغانستان ۷۶ km، بوتان ۴۷۰km، برمه ۲۱۸۵ km، هند ۳۳۸۰ km، قزاقستان ۱، ۵۳۳ km، کره شمالی ۱، ۴۱۶ km، قرقیزستان ۸۵۸ km، لائوس ۴۲۳Km، مغولستان ۴، ۶۷۷ km، نپال ۱، ۲۳۶ km، پاکستان ۵۲۳ km، روسیه (شمال شرقی) km ۳، ۶۰۵، روسیه (شمال غربی) ۴۰ km، تاجیکستان ۴۱۴ km، ویتنام ۱، ۲۸۱ km. مرز با نواحی :هنگ کنگ ۳۰ km، ماکائو ۰٫۳۴ km.

آب و هوا[ویرایش]

نقشه بارش متوسط سالیانه را در مناطق مختلف چین نشان می‌دهد.

آب و هوای این کشور بسیار متنوع می‌باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می‌شود. طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند.

حیات وحش[ویرایش]

خرس پاندا

حیات وحش چین بسیار متنوع است. معروفترین حیوان این کشور پاندا است که به نماد این کشور هم تبدیل شده است. متأسفانه در سالهای اخیر به علت توسعه ناپایدار صنعتی حیات وحش چین به خطر افتاده است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی