جغرافیای موریتانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه ناهمواری‌های موریتانی.

موریتانی کشوری است در غرب قاره آفریقا و هم جزئی از منطقه ساحل صحرا و هم جزئی از مغرب عربی به‌شمار می‌آید. این کشور به‌طور کلی مسطح است و ۱۰۳۰۷۰۰ کیلومتر مربع آن دشت‌های خشک و وسیعی را تشکیل می‌دهد که گاه توسط برآمدگی‌های صخره‌ای شکسته شده‌است.

موریتانی از شمال غرب به صحرای غربی، از شمال شرق به الجزایر، از جنوب شرق به مالی و در جنوب به سنگال محدود می‌شود. از غرب، این کشور با اقیانوس اطلس هم‌مرز است و خط ساحلی آن تقریباً ۷۵۴ کیلومتر امتداد دارد.

مرزهای موریتانی توسط استعمارگران فرانسوی و اسپانیایی ترسیم شده‌اند، که این امر صاف بودن خطوط آن را توضیح می‌دهد.

موریتانی به چهار منطقه طبیعی تقسیم می‌شود:

  • در امتداد ساحل اقیانوس اطلس یک صحرای شنی بزرگ گسترش یافته‌است.
  • منطقه مرکزی که پر از فلات‌های شیب‌دار است.
  • در شرق حوضه‌هایی بزرگ از تپه‌های شنی قرار دارد.
  • رودخانه سنگال دره‌ای در امتداد مرز جنوبی کشور کنده است.

فلات ادرار بلندترین فلات کشور است و بلندای آن به ۵۰۰ متر می‌رسد. جالب‌ترین عارضه طبیعی موریتانی چشم صحرا نام دارد که در مرکز شمال کشور واقع شده و لایه‌هایی دایره‌وار از رسوبات دارد. کَدیة الجِل، نزدیک به شهر زویرات، با هزار متر ارتفاع بلندترین نقطه کشور است.

این کشور به ۱۵ استان تقسیم شده و پایتخت آن نواکشوت (در زبان بربر به معنی جای بادخیز) در کرانه اقیانوس اطلس واقع شده است. دو شهر بزرگ دیگر آن عبارتند از نوادیبو، در شمال، و روسو، در جنوب.

سه فرودگاه اصلی کشور فرودگاه بین‌المللی نواکشوت-ام تونسی، فرودگاه بین‌المللی نوادیبو و فرودگاه تازادیت هستند.

آب‌وهوا

آب و هوای کشور به‌طور کلی بسیار گرم و بسیار خشک است، بیشتر مناطق کشور بیابانی است و توسط بزرگترین صحرای گرم جهان یعنی صحرای بزرگ آفریقا اشغال شده‌است. در انتهای جنوب، با عبور از ساحل صحرا، آب و هوا نیمه‌بیابانی می‌شود. تابستان‌ها همه جا گرم اما در حاشیه اقیانوس اطلس معتدل است. موریتانی چهار ماه فصل بارندگی دارد (از ژوئن تا سپتامبر).

منابع

پیوند به بیرون