جغرافیای یونان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جغرافیای یونان
قارهاروپا

یونان (به یونانی: Ελλάδα) (Hellas) کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. «یونان» نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی‌نشین آسیای صغیر گرفته شده‌است.[۱]

یونان در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده‌است و میراث‌دار یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار سده سلطهٔ ترکان عثمانی است.

توپوگرافی[ویرایش]

یونان در جنوب اروپا واقع شده است و در مجاورت دریای ایونی و دریای مدیترانه بین آلبانی و ترکیه قرار دارد. این کشور شبه جزیره ای است و مجمع الجزایری در حدود 3000 جزیره دارد.

مساحت کل آن 131957 کیلومتر مربع (50949 مایل مربع) است که مساحت آن 130647 کیلومتر مربع و آبهای داخلی (دریاچه ها و رودخانه ها) 1310 کیلومتر مربع است. مرزهای زمینی با آلبانی (212 کیلومتر)، مقدونیه شمالی (234 کیلومتر)، بلغارستان (472 کیلومتر) و ترکیه (192 کیلومتر) در مجموع حدود 1110 کیلومتر است. از کل قلمرو کشور، 83.33٪ یا 110،496 کیلومتر مربع (42،663 مایل مربع) سرزمین اصلی و بقیه 16.67٪ یا 21،461 کیلومتر مربع[۲]

80 درصد یونان کوهستانی است. رشته کوه پیندوس در مرکز کشور در جهت شمال غربی به جنوب شرقی قرار دارد و حداکثر ارتفاع آن 2637 متر است. امتداد همان رشته کوه در سراسر پلوپونز و در زیر آب در سراسر دریای اژه امتداد می یابد و بسیاری از جزایر دریای اژه از جمله کرت را تشکیل می دهد و به کوه های توروس در جنوب ترکیه می پیوندد. یونان مرکزی و غربی شامل قله‌های مرتفع و شیب‌دار است که توسط دره‌های متعدد و دیگر مناظر کارستی تقاطع یافته‌اند، از جمله متئورا و دره‌های ویکوس - که دومی عمیق‌ترین دره جهان به نسبت عرض آن است و سومین عمیق‌ترین دره پس از دره مس در مکزیک و گراند کانیون در ایالات متحده، به صورت عمودی برای بیش از1100 متر فرو می رود[۳]

آب و هوا[ویرایش]

هیدروگرافی[ویرایش]

تنوع زیستی[ویرایش]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

یونان حدود ۶۰۰۰ جزیره دارد که تنها ۲۲۷ مورد آن دارای سکنه است. مالک بسیاری از این جزایر افراد ثروتمند جهان هستند.[۴]

کشور یونان به ۱۳ ناحیه (به یونانی: Περιφέρειες، تلفظ: پـِریفِرئیـِس) تقسیم شده‌است.[نیازمند منبع] این ناحیه‌ها نیز به نوبه خود به ۵۴ شهرستان تقسیم شده‌اند.

نام ناحیه‌های یونان از این قرار است:

 1. آتیک
 2. یونان مرکزی
 3. مقدوینه مرکزی
 4. کرت
 5. مقدونیه شرقی و تراکیه
 6. اِپیروس
 7. جزایر ایونی
 8. اژه شمالی
 9. پلِپونِز
 10. اژه جنوبی
 11. تسالی
 12. یونان غربی
 13. مقدونیه غربی
نقشه ناحیه‌های یونان

شهرها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. دِ کرشِنتزُو، لوچانو (۱۳۷۷). «اول». فیلسوفان بزرگ یونان باستان. ترجمهٔ عباس باقری. تهران: نشر نی. ص. ۳۱. شابک ۹۶۴-۳۱۲-۳۴۱-۳.
 2. «Physical geography Geography of greece». Wikipedia.
 3. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Geography_of_Greece. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک)
 4. یونان برای پرداخت بدهی‌ها «جزایر خود را بفروشد», بی‌بی‌سی فارسی
 5. "'Πίνακας 1: Προσωρινά αποτελέσματα του Μόνιμου Πληθυσμού της Ελλάδος'" (PDF). National Statistical Service of Greece: Ανακοίνωση προσωρινών αποτελεσμάτων Απογραφής Πληθυσμού 2011, 22 Ιουλίου 2011.

پیوند به بیرون[ویرایش]