جغرافیای باربادوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
LocationBarbados.png

باربادوس یک جزیره قاره ای در اقیانوس اطلس شمالی است. همسایگان عبارتند از: مارتینیک، و سنت لوسیا در شمال غربی، سنت وینسنت و گرنادینها در غرب، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا در جنوب غربی و گویان در جنوب شرقی.

باربادوس در حدود ۱۷۵ کیلومتری شرق سنت وینسنت واقع شده‌است. درازای جزیره باربادوس ۳۴ کیلومتر، پهنای آن ۲۳ کیلومتر و مساحت آن ۴۳۱ کیلومتر مربع است. پایتخت باربادوس شهر بریج‌تاون با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت می‌باشد، مساحت این جزیرهٔ کوچک ۴۳۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۲۷۰ هزار نفر است.

دمای هوای باربادوس همیشه گرم است و با آغاز فصول مرطوب، بین ماه ژوئن تا نوامبر، کمی تغییر می‌کند. میانگین دمای جزیره ۲۶ درجه سانتی‌گراد است و بارش به‌ویژه در داخله جزیره فراوان است. به خاطر گرمای هوا، این جزیره محل کشت نیشکر است. در کرانه‌های جنوبی و غربی جزیره شناگاه‌های بسیاری با شن و ماسه ریز و دلپذیر وجود دارد. داخله جزیره اما پوشیده از تپه‌زار است. کرانه‌های باربادوس با صخره‌های مرجانی احاطه شده‌اند. توفان در منطقه آنتیل بسیار رخ می‌دهد اما باربادوس به خاطر موقعیت شرقی خود اغلب از آسیب این توفان‌ها در امان می‌ماند.

رودخانه‌های کمی در این کشور وجود دارند. بزرگ‌ترین رودهای آن «رودخانه کانستیتیوشن» در بریج‌تاون و رود «لانگ پاند» در خلیجی به همین نام است. ارتفاع جزیره با شیب تدریجی کم نمی‌شود بلکه ارتفاع آن به صورت پادگانه (سطوح ایوان‌مانند طبیعی) و پله‌پله به سمت شمال غرب کاهش می‌یابد.

چهار تپه معروف این جزیره همگی بر روی یک تیغه مرتفع در شمال شرق جزیره قرار گرفته و هلالی را پیرامون خلیج لانگ پاند شکل می‌دهند. این تپه‌ها عبارتند از:

  • ماونت هیلابی (۳۴۰ متر)، در جنوب غرب لانگ پاند
  • کسل گرنت (۳۳۸ متر)، در جنوب لانگ پاند
  • فارلی هیل (۲۵۱ متر) در غرب لانگ پاند
  • ماونت استپنی (۲۴۶ متر) در شمال غرب لانگ پاند
شهرهای باربادوس
تصویر ماهواره‌ای باربادوس
محل باربادوس در منطقه

تقسیمات کشوری

کشور باربادوس شامل ۱۱ استان است. استان‌های باربادوس به دلایل تاریخی کشیش‌نشین (Parish) نامیده می‌شوند:

# استان مرکز مساحت (ک. م) جمعیت نقشه
۱ سنت آندرو گرینلند ۳۶ ۵۱۳۹
۲ سنت پیتر اسپایتس‌تاون ۳۴ ۱۱۳۰۰
۳ سنت توماس هیلابی ۳۴ ۱۴۲۴۹
۴ سنت جان فور رودز ۳۴ ۸۹۶۳
۵ سنت جورج بالکلی ۴۴ ۱۹۷۶۷
۶ سنت جوزف بتشیبا ۲۶ ۶۶۲۰
۷ سنت جیمز هول‌تاون ۳۱ ۲۸۴۹۸
۸ سنت فیلیپ کرین ۶۰ ۳۰۶۶۲
۹ سنت لوسی کرب‌هیل ۳۶ ۹۷۵۸
۱۰ سنت مایکل بریج‌تاون ۳۹ ۸۸۵۲۹
۱۱ کرایست چرچ اویستینس ۵۷ ۵۴۳۳۶

منابع

پیوند به بیرون