پرش به محتوا

نخست‌وزیر هلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نخست وزیر هلند
Minister-president
نشان دولتی پادشاهی هلند
مارک روته
متصدی کنونی
مارک روته

از ۱۴ اکتبر ۲۰۱۰
وزارت امور همگانی (هلند) (Ministry of General Affairs)
لقبHis Excellency
عضوی ازشورای وزیران (هلند)
شورای اروپایی
اقامت‌گاهکتشویز لاهه، هلند
گمارندهویلم-الکساندر پادشاه هلند
به عنوان پادشاه هلند
مدت دوره۴ سال
با تعداد نامحدود دوره‌ها
بنیادگذاری۲۵ مارس ۱۸۴۸؛ ۱۷۶ سال پیش (۱۸۴۸-25}})
as Chairman of the Council of Ministers
۲۴ ژوئن ۱۹۴۵
as Minister-President
نخستین دارندهGerrit Schimmelpenninck
as Chairman of the Council of Ministers
Wim Schermerhorn
as Minister-President
جانشینDeputy Prime Minister
حقوق€144,000 (incl. €7,887.24 expenses)
وبگاه

نخست‌وزیر هلند (به هلندی: Minister-president van Nederland)، با عنوان رسمی وزیر-رئیس هلند که در زبان‌های دیگر معمولاً به عنوان نخست وزیر به آن اشاره می‌شود، سرپرست بازوی اجرایی دولت هلند و نیز رئیس شورای وزیران آن کشور است.[۱][۲][۳] او عملاً رئیس حکومت هلند و هماهنگ کنندهٔ سیاست دولت است. نخست وزیر فعلی هلند مارک روته است. هرچند نخست‌وزیر از مهم‌ترین چهره‌های سیاسی در هلند است، او از دیدگاه قدرتمندی با همتایان آلمانی و انگلیسی خود برابر نیست.

نقش نخست‌وزیر[ویرایش]

با توجه به وجود سیستم نمایندگی تناسبی در هلند که به دست آوردن اکثریت کرسی‌ها در مجلس سفلای پارلمان هلند (مجلس عوام) را برای یک حزب تقریباً غیرممکن می‌سازد و دولتی که او تشکیل می‌دهد همیشه از ائتلاف بین دو یا چند حزب است، از این رو؛ او توانمندی دیگر نخست‌وزیرانی که می‌توانند پیوسته از پشتیبانی اکثریت پارلمانی حزب خود برخوردار باشند را ندارد. به خاطر قدرت محدود خود، در اصطلاح سیاسی او برترین درمیان برابرها است،[۳] و به توان‌مندی همتایان انگلیسی و آلمانی خود نیست.

در نتیجهٔ یک بازنگری در قانون اساسی در سال ۱۹۸۳، برای نخستین بار سمت نخست‌وزیر در قانون اساسی هلند برای اولین بار نوشته و ثبت شد.[۴] بر اساس قانون اساسی، دولت توسط شاه و وزیران تشکیل می‌شود.[۵] با تصریح قانون اساسی نخست‌وزیر ریاست شورای وزیران است (مادهٔ ۴۵) و توسط حکم سلطنتی (مادهٔ ۴۳) به این مقام منصوب می‌شود. حکم سلطنتی انتصاب اعضای دیگر کابینه متقابلاً توسط نخست‌وزیر امضا می‌شود (مادهٔ ۴۸).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden [Constitution of the Kingdom of the Netherlands], article 45 section 2.
  2. Van der Pot, C.W. , Donner, A.M. : Handboek van het Nederlandse staatsrecht [Handbook of Dutch Constitutional Law], page 344-345. Zwolle: W.E.J. Tjeenk Willink, 1983.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ "Minister-president – Parlement & Politiek". Parlement.com. 21 March 2002. Retrieved 23 April 2012.
  4. Van der Pot, 344.
  5. Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden, article 42, section 1: "De regering wordt gevormd door de Koning en de ministers."