جغرافیای قرقیزستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نقشهٔ قرقیزستان در میان همسایگانش
نقشهٔ مکان‌نگاری قرقیزستان

قرقیزستان کشوری محصور به خشکی در آسیای میانه است. مساحت این کشور ۱۹۹٬۹۵۱ کیلومترمربع، کمی بیشتر از استان کرمان، است[۱]. قرقیزستان یکی از کوچکترین کشورهای آسیای میانه است. بیشترین گسترش خاوری-باختری این کشور ۹۰۰ کیلومتر و بیشترین گسترش شمالی-جنوبی آن ۴۱۰ کیلومتر است.

قرقیزستان در خاور و جنوب‌خاوری با چین، در شمال با قزاقستان، در باختر با ازبکستان، و در جنوب با تاجیکستان هم‌مرز است. مرزهای مشترک این کشور با تاجیکستان و ازبکستان در دره فرغانه بسیار پرپیچ‌وخم است.

بیشتر پهنه قرقیزستان را دو رشته‌کوه تیان شان و پامیر پوشانده‌اند که رویهم نزدیک به ۶۵٪ گسترهٔ این کشور را دربرمی‌گیرد. بخش رشته‌کوه آلای از تیان‌شان، کمان جنوب غربی کشور را پوشانده و در خاور، بخش اصلی رشته‌کوه تیان‌شان در راستای مرز مشترک قرقیزستان و چین به شرق کشیده شده و تا درون استان خودمختار سین‌کیانگ چین ادامه می‌یابد. ارتفاع میانگین قرقیزستان ۲٬۷۵۰ متر است: بلندترین نقطه آن قله جنگش چاقوسو با ۷٬۴۳۹ متر و پایین‌ترین نقطه‌اش با ۳۹۴ متر در درهٔ فرغانه نزدیک اوش است. نزدیک به ۹۰٪ گسترهٔ این کشور، ۱٬۵۰۰ متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. "گزاره‌کتاب (فَکت‌بوک) جهان: قرقیزستان". سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده. بازیابی در ۲۴ آبان ۱۳۹۴
  2. Kyrgyzstan Travel Map. Bishkek: Rarity Firm, LTD. پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]