جغرافیای قرقیزستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقشهٔ قرقیزستان در میان همسایگانش
نقشهٔ مکان‌نگاری قرقیزستان

قرقیزستان کشوری محصور به خشکی در آسیای میانه است. مساحت این کشور ۱۹۹٬۹۵۱ کیلومترمربع، کمی بیشتر از استان کرمان، است[۱]. قرقیزستان یکی از کوچکترین کشورهای آسیای میانه است. بیشترین گسترش خاوری-باختری این کشور ۹۰۰ کیلومتر و بیشترین گسترش شمالی-جنوبی آن ۴۱۰ کیلومتر است.

قرقیزستان در خاور و جنوب‌خاوری با چین، در شمال با قزاقستان، در باختر با ازبکستان، و در جنوب با تاجیکستان هم‌مرز است. مرزهای مشترک این کشور با تاجیکستان و ازبکستان در دره فرغانه بسیار پرپیچ‌وخم است.

بیشتر پهنه قرقیزستان را دو رشته‌کوه تیان شان و پامیر پوشانده‌اند که رویهم نزدیک به ۶۵٪ گسترهٔ این کشور را دربرمی‌گیرد. بخش رشته‌کوه آلای از تیان‌شان، کمان جنوب غربی کشور را پوشانده و در خاور، بخش اصلی رشته‌کوه تیان‌شان در راستای مرز مشترک قرقیزستان و چین به شرق کشیده شده و تا درون استان خودمختار سین‌کیانگ چین ادامه می‌یابد. ارتفاع میانگین قرقیزستان ۲٬۷۵۰ متر است: بلندترین نقطه آن قله جنگش چاقوسو با ۷٬۴۳۹ متر و پایین‌ترین نقطه‌اش با ۳۹۴ متر در درهٔ فرغانه نزدیک اوش است. نزدیک به ۹۰٪ گسترهٔ این کشور، ۱٬۵۰۰ متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. "گزاره‌کتاب (فَکت‌بوک) جهان: قرقیزستان". سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده. بازیابی در ۲۴ آبان ۱۳۹۴
  2. Kyrgyzstan Travel Map. Bishkek: Rarity Firm, LTD. 

پیوند به بیرون[ویرایش]