هلند اسپانیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هلند اسپانیا

انگلیسی: Spanish Netherlands
هلندی: Spaanse Nederlanden
اسپانیایی: Países Bajos Españoles
آلمانی: Spanische Niederlands
لوکزامبورگی: Spuenesch Holland
فرانسوی: Pays-Bas Espagnols
لاتین: Belgica Regia
۱۵۵۶–۱۷۱۴
پرچم
پرچم
نماد ملی
نماد ملی
شعار: Plus Ultra
"Further Beyond"
هلند اسپانیا در ۱۷۰۰ (سبز)
هلند اسپانیا در ۱۷۰۰ (سبز)
وضعیت
پایتختبروکسل
زبان(های) رایجهلندی، فرانسوی، آلمانی، لاتینی، اسپانیایی، ساکسونی غربی، فریسی غربی، والونی، لوکزامبورگی
دین(ها)
کاتولیک رومی (دین رسمی)
پروتستان
حکومتفرماندار
Governor 
• ۱۵۸۱–۱۵۹۲
الکساندر فارنزی، دوک پارما (اولین)
• ۱۶۹۲–۱۷۰۶
ماکسیمیلیان امانوئل (آخرین)
دوره تاریخیدوران مدرن نخستین
• هابسبورگ اسپانیا، پس از کناره‌گیری امپراتور کارل پنجم در سال ۱۵۵۶، هلند هابسبورگ را به ارث برد
۱۵۵۶
۱۵۶۸–۱۶۴۸
۳۰ ژانویه ۱۶۴۸
۱۶۸۳–۱۶۸۴
۱۵ اوت ۱۶۴۸
۱۶۸۸–۱۶۹۷
۱۷۰۱–۱۷۱۴
۷ مارس ۱۷۱۴
جمعیت
• ۱۷۰۰
۱/۷۹۴/۰۰۰ نفر[۱]
واحد پولGulden
پیشین
پسین
هلند هابسبورگ
جمهوری هلند
هلند اتریش
امروز بخشی از بلژیک
 فرانسه
 آلمان
 لوکزامبورگ
 هلند

هلند اسپانیا از لحاظ تاریخی در اسپانیایی: فلاندرز Flandes، (نام فلاندر "Flanders" که قسمتی از سرزمین هلند است به عنوان جزء به کل سرزمین استفاده شد)pars pro toto[۲] با نام اصلی هلند هابسبورگ بود که توسط شاخه اسپانیایی هابسبورگ از سال ۱۵۵۶ تا ۱۷۱۴ اداره می‌شد. آنها مجموعه‌ای از ایالات امپراتوری مقدس روم در کشورهای سفلی که در اتحاد شخصی با پادشاه اسپانیا و توسط امپراتوری اسپانیا (که هابسبورگ اسپانیا نیز نامیده می‌شود) اداره می‌شدند. این منطقه بیشتر ایالات بلژیک و لوکزامبورگ کنونی و همچنین بخش‌هایی از جنوب فرانسه، جنوب هلند و غرب آلمان به پایتختی بروکسل را شامل می‌شد. ارتش فلاندر وظیفه دفاع از این سرزمین را داشت.

این سرزمین با نام هلند بورگوندی از متصرفات دوک‌نشین بورگوندی بود که پس از مرگ ماری بورگوندی در سال ۱۴۸۲، به شوهرش ماکسیمیلیان یکم، امپراتور مقدس روم که از دودمان هابسبورگ اتریش بود از خاندان منقرض شده خاندان والوآ-بورگوندی به ارث برده شده بود.

هفده استان هسته اصلی هلند هابسبورگ را تشکیل می‌داد که پس از کناره‌گیری امپراتور کارل پنجم در سال ۱۵۵۶ به هابسبورگ‌های اسپانیا رسید. هنگامی که بخشی از هلند طی شورش هلند از هم جدا شد و در سال ۱۵۸۱ جمهوری هلند خودمختار را تشکیل داد، بقیه مناطق با نام هلند اسپانیا تا زمان جنگ جانشینی اسپانیا تحت حاکمیت اسپانیا باقی ماند.

منابع[ویرایش]

  1. Demographics of the Netherlands بایگانی‌شده در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine, Jan Lahmeyer. Retrieved on 20 February 2014.
  2. Pérez, Yolanda Robríguez (2008). The Dutch Revolt through Spanish eyes: self and other in historical and literary texts of Golden Age Spain (c. 1548–1673) (Transl. and rev. ed.). Oxford: Peter Lang. p. 18. ISBN 978-3-03911-136-7. Retrieved 5 April 2016.