جرج پنجم (پادشاهی متحد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جرج پنجم (پادشاهی متحد)
پادشاه پادشاهی متحده، ایرلند و امپراتور هند
George V of the united Kingdom.jpg
تاجگذاری ۲۲ ژوئن ۱۹۱۱
زادروز ۳ ژوئن ۱۸۶۵(۱۸۶۵-06-0۳)
زادگاه مارلبرو هاوس، لندن
مرگ ۲۰ ژانویه ۱۹۳۶ میلادی (۷۰ سال)
محل مرگ سندرینکهم هاوس، نورفولک
پیش از ادوارد هشتم
پس از ادوارد هفتم
همسر ماری تک
دودمان دودمان ویندسور و دودمان ساکس-کوبورگ-گوثا
پدر ادوارد هفتم
فرزندان ادوارد هشتم
جرج ششم
ماری، شاهدخت پادشاهی، کنتس هاروود
شاهزاده هنری، دوک گلاستر
شاهزاده جرج، دوک کنت
شاهزاده جان
دین مسیحی

جرج پنجم (به انگلیسی: George V) با نام کامل جرج فردریک ارنست آلبرت (به انگلیسی: George Frederick Ernest Albert) (زادهٔ ۳ ژوئن ۱۸۶۵، درگذشته ۲۰ ژانویه ۱۹۳۶)  پادشاه بریتانیا و ایرلند و قلمروهای بریتانیا و امپراتور هند از سال ۱۹۱۰ تا زمان مرگش در سال ۱۹۳۶ بود. او نخستین شاه بریتانیا از خاندان ویندسر به شمار می‌رود.

جرج از دوازده سالگی در نیروی دریایی سلطنتی خدمت می‌کرد. با مرگ غیر منتظره برادر بزرگش، شاهزاده آلبرت ویکتور، جرج به عنوان ولی عهد بریتانیا منصوب شد، و سرانجام در سال ۱۹۱۰ پس از مرگ پدرش به پادشاهی رسید.

سال‌های آغازین و آموزش[ویرایش]

جرج در ۳ ژوئن ۱۸۶۵ در مارلبرو هاوس در شهر لندن به دنیا آمد. پدر او پرنس ولز بود که بعدها شاه ادوارد هفتم نام گرفت. پدر وی بزرگترین فرزند ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت بود. مادر او پرنسس ولز، و بزرگترین دختر پادشاه کریستین نهم دانمارک بود که بعدها ملکه الکساندرا نام گرفت. بدین ترتیب جرج یکی از نوه‌های پسری ملکه ویکتوریا بود.

او در کلیسای خصوصی کوچکی در قلعه ویندسر در روز ۷ ژوئیه ۱۸۶۵ توسط چالرز توماس اسقف کانتربری تعمید داده شد. شاهزاده آلبرت ویکتور برادر بزرگ جرج مقام ولی‌عهدی را بر عهده داشت، و از جرج به عنوان نایب ولی‌عهد انتظار پادشاه شدن نمی‌رفت. اما به خاطر اختلاف سنی کم بین این دو برادر، هردو بصورت همزمان در دربار بریتانیا به تحصیل مشغول شدند. در سپتامبر ۱۸۷۷ و به توصیه پدر، هر دو برادر به نیروی دریایی سلطنتی ملحق شده، در کشتی اچ‌ام‌اس بریتانیا آموختن فنون نظامی دریایی را آغاز کردند.

هر دو برادر از سال ۱۸۷۹ به مدت ۳ سال در کشتی اچ‌ام‌اس بکنت به عنوان افسر ملوان به خدمت مشغول شدند. برنامه سفر با این کشتی عبارت بود از بازدید از مستعمرات امپراتوری بریتانیا در دریای کارائیب، آفریقای جنوبی و استرالیا، بازدید از ایالت ویرجینیا در آمریکا، بازدید از آمریکای جنوبی، و بازدید از دریای مدیترانه، مصر و خاور دور. هنگام بازدید از ژاپن، جرج از یکی از هنرمندان محلی درخواست کرد که بر روی بازویش نقش اژدهایی به رنگهای آبی و قرمز خالکوبی کند.

جرج کوچک

ازدواج[ویرایش]

جرج سالهای زیادی تحت فرماندهی عمویش شاهزاده آلفرد، دوک ادینبرا در نیروی دریایی سلطنتی در پایگاه مالت مشغول به خدمت بود. خدمت در نیروی دریایی فرصت آشنایی با دختر عمویش شاهدخت ماری ادینبرا را فراهم کرد و پس از مدتی آندو به هم دل بستند. با این که پدربزرگ، پدر و عمویش با وصلت ایندو موافق بودند، ملکه الکساندرا (مادر جرج) و زن عمویش دوشس بزرگ ماریا الکساندروونای روسیه با این وصلت مخالفت کردند. ماری ادینبرا بعدها ملکه کشور رومانی شد. در سال ۱۸۹۱ آلبرت ویکتور برادر بزرگ جرج و شاهدخت ماری ویکتوریا تک تنها دختر فرانسیس، دوک تک و شاهدخت آدلاید کمبریج به نامزدی هم درآمدند. اما آلبرت ویکتور ۶ هفته پس از نامزدی به علت بیماری ذات الریه درگذشت و جرج به جای او به مقام ولیعهدی رسید. به توصیه مادر بزرگش ملکه ویکتوریا، جرج از نامزد برادرش خواستگاری کرد که به ازدواجشان در ۶ ژوئیه ۱۸۹۳ انجامید.

دوک یورک[ویرایش]

در ۲۴ مه ۱۸۹۲ ملکه ویکتوریا القاب اشرافی دوک یورک، ارل اینورنس و بارون کیلارنی را به جرج اهدا کرد. پس از ازدواج، مری همسر جرج به دوشس یورک، کنتس اینورنس و بارونس کیلارنی ملقب شد. دوک و دوشس یورک در خانه‌ای به نام یورک کاتج در منطقه نورفولک زندگی می‌کردند. سطح زندگی آنها بیشتر از آنکه سلطنتی باشد به وضع زندگی طبقه متوسط و مرفه بریتانیا شبیه بود. جرج و مری صاحب پنج پسر و یک دختر بودند.

شاهزاده ولز[ویرایش]

در مرگ ملکه ویکتوریا در ۲۲ ژانویه ۱۹۰۱، پدر جرج، آلبرت ادوارد، بر تخت پادشاهی نشست و لقب شاه ادوارد هفتم به او داده شد. در این مدت لقب جرج به دوک کرنوال و دوک رافیسی تبدیل شد. در سال ۱۹۰۱ جرج و ماری مسافرتی به امپراتوری بریتانیا و استرالیا داشت که در آنجا دوک اولین جلسه پارلمان استرالیا را ایجاد کرد. مسافرت آنها شامل آفریقای جنوبی، کانادا و نیو زیلند بود. در ۹ نوامبر ۱۹۰۱، جرج شاهزاده ولز و ارل چستر شد.

پادشاهی و امپراتوری[ویرایش]

در ۶ مه ۱۹۱۰، شاه ادوارد هفتم فوت کرد و به جای او پسرش که در آن زمان شاهزاده ولز بود، بر تخت سلطنت نشست و به شاه جرج پنجم ملقب شد. در آن زمان همسر او هم به ملکه ماری ملقب شد. تاج گذاری آن‌ها در کلیسای وست مینستر انجام شد. تاج گذاری آن‌ها یک از معروف‌ترین تاج گذاری‌ها در فستیوال امپراتوری بود. بعد در سال ۱۹۱۱، شاه و ملکه به هند سفر کردند و دربار دهلی هدیه‌ای به آنها داد و آنها امپراتور و امپراتریس هند شدند. او در هند به شکار پلنگ پرداخت. او شکارچی ماهری بود. در ۱۸ دسامبر ۱۹۱۳ او بیش از هزار قرقاول در شش ساعت شکار کرد.

جنگ جهانی اول[ویرایش]

در ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ بریتانیا درگیر جنگ با آلمان بود. در ۱۷ ژوئیه ۱۹۱۷، به دلیل احساسات ضدّ آلمانی، جرج پنجم نام خاندان را از نام آلمانی‌ش ساکزه-کُبورگ به ویندزُر، که نام کاخی قدیمی در انگلستان بود، تغییر داد.

مرگ[ویرایش]

در جنگ جهانی اول فشار سنگینی در سلامتی جرج بوجود آمد، وسیگارهای سنگینی که دود می‌کرد باعث شد که سلامتش بدتر شود و مشکل تنفسی پیدا کرد. او مدت زیادی از بیماری‌هایی مانند نفخ، برنشیت و برسام رنج می‌برد. در سال ۱۹۲۸ حال او بد شد و بعد از دو سال پسرش ادوارد تعداد زیادی از مسئولیت‌های او را بر عهده گرفت. شاه برای مدت کوتاهی برای استراحت به ملکی در کنار دریا رفت.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «George V of the United Kingdom»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰ دی ۱۳۸۸).

پیوند به بیرون[ویرایش]

زندگی‌نامه جرج پنجم